menstr.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Nejen, že je barva menstruační krve velice individuální, může se navíc měnit také během svého průběhu. Může se měnit od růžové, přes jasně červenou, až po hnědou. Jinačí odstíny nemusejí být důvodem k obavám, avšak příležitostně mohou být známkou něčeho, co stojí za návštěvu lékaře.

Hnědá až černá menstruační krev

Vidět tento odstín krve vás možná může zprvu zarazit, ovšem ve většině případů se není čeho obávat. Černá barva (podobně jako hnědá) menstruační krve pouze značí to, že je starší a v těle přetrvávala po delší dobu.  Než opustila dělohu stihla zoxidovat, a tak nejprve zhnědla, poté změnila barvu na tmavě červenou a nakonec zčernala. Nejpravděpodobněji k tomu dojde v první dny menstruace, nebo naopak v ty poslední.

Za černou barvou krve mohou podle zdroje stát také zapomenuté předměty, které zůstaly uvnitř. Může se jednat například o starý tampon, zapomenutý kalíšek, ztracený kondom i některé jiné druhy antikoncepce. Ty mohou postupem času způsobit infekci a ta je kromě tmavého odstínu krve doprovázena například horečkou.

Hnědá společně s tmavě červenou mohou zároveň být předzvěstí těhotenství.

Šedá menstruační krev

Pokud zbadáte menstruační krev šedou či téměř bílou, můžete se být téměř stoprocentně jisti, že vaše tělo právě bojuje s bakteriální vaginózou. Pravděpodobně vás zároveň trápí svědění, páchnoucí výtok či bolestivé močení. V průběhu těhotenství může být šedá krev známkou potratu. Je tedy v případě šedé krve na místě navštívit lékaře.

Sytě rudá menstruační krev

Sytě rudá krev je ta, která z těla odtéká rychle a nestíhá zoxidovat. Objevuje se tedy nejčastěji na začátku. Odborný ženský lékař a sexuolog Pavel Turčan pro Vitalii uvedl, že jasně červená krev, která je zároveň spojena s neobvykle silným krvácením, může odkazovat na nezhoubné útvary v děloze jako jsou například polypy nebo fibroidy.

Oranžová menstruační krev

Červenooranžové či žlutooranžové zbarvení krve může značit buďto infekci, nebo některou pohlavně přenosnou chorobu, a to zejména tehdy, jeli její výskyt spojen se svěděním, pálením, bolestí či zápachem. V takovém případě opět neodkládejte návštěvu lékaře.

gyno.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

V případě, že je krev pouze lehce naoranžovělá, a navíc nepociťujete jiné problémy, může se jednat pouze o smíchání krve s cervikální tekutinou.

Růžová menstruační krev

Růžová menstruační krev se může objevit na začátku menstruace. Pokud je zároveň krátká a málo intenzivní, může odkazovat na nízkou hladinu estrogenu. Tím trpí nejčastěji aktivní sportovkyně či ženy s anorexií. Světlá krev však může poukazovat také na menopauzu, anemii nebo špatný jídelníček spojený s dietou.

Zdroj info: vitaliadenikverywellhealthhealthlinemedicalnewstodayncbi

Reklama