Odsouzené

Ve včerejších Odsouzených začala doslova „Válka žen". My jsme pro vás, kromě shrnutí čtvrté epizody, připravili i šikovný přehled jednotlivých charakterů v seriálu...

Epizoda 4

TV BarrandovBrenda nese velmi těžce, že Barbie zabrala její místo na slunci vedle Grófky. Eva s Nevadou se snaží dostat Magorčin nůž pryč z cely. Zato Grófka rozehrává svoji krutou hru - Barbie nedostane to, co jí za sex Grófka slíbila, a Brenda možná už nemusí žárlit. Aniko je stále na ošetřovně plná strachu z návratu na celu. Misska potřebuje nutně prášky proti bolesti a nabízí za ně Katarovi sex. Po osudné noci najdou Aniko pobodanou a přiškrcenou na marodce. Roman chce po Evě, aby přepsala své jednatelství ve firmě na něj. Eva odmítá. V cele najde Eva v čaji jed na krysy. V jídelně kdosi zabodne Nevadě do stehna Magorčin nůž.

Koprodukční česko-slovenský seriál Odsouzené, který natáčí TV Barrandov a TV JOJ, můžete sledovat každé pondělí a středu od 20.05 na TV Barrandov.

Profily hrdinek a hrdinů seriálu

EvaEva Kolárová (Zuzana Mauréryová)

  • Odsouzená za: zabití v nedbalosti, ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci.

Inteligentní, krásná žena, samostatná, nezávislá, překladatelka z angličtiny a francouzštiny. Žije v v nešťastném manželském svazku s Romanem, kvůli kterému má stále blíž k alkoholu. A právě pod vlivem alkoholu sedne za volant a havaruje. I když nehodu nezpůsobila, protože má alkohol v krvi, je obviněna. Protože při nehodě druhý řidič zemřel, ocitá se Eva ve vězení. Tam se učí, co to znamená být nová ve vězeňském kolektivu, ke všem spoluvězeňkyním se chová mile a laskavě. Díky tomu si postupně získává respekt.

RomanRoman Kolár (Marek Ťapák)

Manžel Evy, průměrný člověk, který vždy toužil patřit do vyšší společnosti a mít dostatek peněz. Pochází z Petržalky a v ničem extra nevyniká. Jediné, co mu vždycky šlo, bylo balení ženských. Tak svedl i Evu pocházející z dobře zabezpečené a vážené rodiny. Začal si užívat peněz, ale došlo to tak daleko, že se potřeboval Evy zbavit, aby mohl s celým majetkem nakládat, jak se mu zlíbí. Zapletl se proto s mafií, Evu dostal do vězení a snaží se od ní odtrhnout jejich syna Filipa.
Roman je gauner, který se nezastaví před ničím, jen aby se měl dobře.

DavidDavid Typolt (Pavel Višňovský)

Evin spolužák ze střední, inteligentní, cílevědomý a houževnatý. David je právník, ale o Evině případě se dozví až z médií, stojících na Romanově straně (však kvůli manželčině neopatrnosti málem přišel o syna a bylo mu tak nejvíce ublíženo)! David Evě nabídne pomocnou ruku, která je nejprve odmítnuta, ale později přijata. David postupně zjišťuje, jak Roman rozprodával Evin majetek a zosnoval její vraždu při autonehodě.

NevadaJana Lomnická „Nevada“ (Hana Gregorová)

  • Odsouzená za: zpronevěra a nedovolené obohacování se.

Asi padesátnice, bývalá zaměstnankyně nadnárodní společnosti, kde ji všichni přehlíželi. Byla poslušná, bezproblémová, takřka neviditelná - až do chvíle, kdy se pokusila převést větší firemní obnos na svůj soukromý účet...
Dostala se do vězení, kde má celkem dobré postavení, díky své finanční nezávislosti. Část ukradených peněz se totiž nikomu nepodařilo nalézt. Tedy až na Janina manžela, který si z nich začal užívat, když má manželku v base. Jana si představuje, že si jednou bude peníze užívat v Nevadě - proto dostala od spoluvězeňkyň svou přezdívku.
Jana je pro většinu ostatních žen ve vězení oporou. Když mají nějaký problém, jdou za ní. Má ale i chladnou a drsnou tvář, kterou občas ukáže: například při upokojování znepřátelených stran v lochu.
Nevada má dvě děti - dceru a syna. Dcera na ni zanevřela a Nevadu to velmi mrzí, protože by ráda poznala svoji první vnučku, která se narodila, zatímco Jana je za mřížemi. Syn se snaží Nevadě pomoci a pokouší se chránit peníze před otcem.

GrófkaGrófka (Elena Podzámska)

  • Odsouzená za: útok na veřejného činitele.

Asi třicetiletá, krásná, sexy žena, naoko bezcitná, suverénní, finančně nezávislá, chladná, k ostatním vězenkyním se chová povýšeně. Má sice ukončené jen základní vzdělání, ale hloupá rozhodně není. Ve vězení i mimo něj má dobré kontakty, díky kterým má dozorce na háku. Je tvrdá při vymáhaní dluhů, nemá problém s fyzickým násilím. Ostatní vězněné ženy se jí raději vyhýbají, přesto si od ní půjčují na alkohol, drogy či rozličné službičky ve vězení i mimo něj. Z počátku k Evě pociťuje úctu, ale časem mezi nimi dochází k rozepřím.
Grófka pochází z rozvrácené rodiny, už jako malá se toulala po sídlišti, kradla, fetovala... Jeden rok už seděla, potom se chtěla polepšit, ale nepovedlo se. Vdala se a svému manželovi vytunelovala konto. Protože i v průběhu odpykávání trestu udržuje kontakty s mafiány venku, snaží se s ní spojit kriminalisté z útvaru Boje proti organizovanému zločinu. Grófka je ale příliš vychytralá na to, aby to celé „klaplo". Sice se s kriminalisty dohodne, ale nakonec díky jejich pomoci utíká z vězení. Po čase ji znovu chytí a pošlou zase za mříže, ale její místo královny je už obsazené. Grófka to tak nehodlá nechat a dochází k boji o moc...
A ještě drobnost - Grófka má ve vězení několik milenek. Mladých a krásných dívek, které díky ní mají ochranu a určitou volnost.

BarbiePetra Stejskalová „Bárbí“ (Hana Vagnerová)

  • Odsouzená ze: nedovolenou výrobu, držení a obchodování s omamnými a psychotropními látkami a loupež.

Jednadvacetiletá dívka, která je ve vězení poprvé. Je to feťačka, která spolupracovala na výrobě a produkci pervitinu, účastnila se i loupežných přepadení lékáren. Před nástupem do vězení prošla detoxikací, ale zdá se, že jí to moc nepomohlo. Ve vězení si ji vyhlídla Grófka jako svoji další milenku. Netuší, jak to tady chodí, když je nová, ale díky tomu, že se jí ujala hned královna vězení, chová se ke všem stejně jako Grófka. Jako milenku ji ale brzy nahradí nová vězenkyně, a tak se Bárbí stává jednou z běžných uvězněných. Tehdy se opět vrací k pervitinu, stává se finančně závislou na Grófce. Spoluvězenkyně jí začínají vracet její povýšené chování. Při jednom konfliktu se jí zastane Eva, Bárbí se do ní proto zamiluje.
Pochází z rozvrácené rodiny, ve vězení ji kontaktuje otec, alkoholik, který její matku opustil, když byl Bárbí teprve rok. Právě on jí teď nabídne pomoc, kterou ale Bárbí odmítá. Přijímá však pomoc od Batmana (Peter Kočíš). Kromě otce ji navštěvuje starší sestra, která se stará o dvě děti a neteř.

MagorkaEdita Beňová „Magorka“ (Gabriela Dzúriková)

  • Odsouzená za: recidivu, únos a vydírání.

Editě je asi čtyřicet let. Za mřížemi byla už víckrát - za vydírání, ale sama mluví o tom, že zavraždila tři lidi, jen policajti na to ještě nepřišli. Je podlá, zlá, vypočítavá, někteří si o ní myslí, že je šílená. Neustále má u sebe nožík, ve vězení už několikrát ostatní ženy napadla, často krátce před tím, než by ji pustili na svobodu. Ukazuje se, že se ven z vězení dostat nechce, protože na ni čeká několik nevyřízených účtů. Zanedlouho se ale obávaná vězenkyně začne bát nových spoluvězeňkyň...
Magorka má dceru, kterou hned po narození dala do dětského domova a víc se o ni nestarala. Je členkou všemožných zájmových skupin, které ve věznici jsou a které vede kněz - vychovatel (Batman). Chodí dokonce na mše.

AndělTereza Jankovičová „Anjel“ (Anna Javorková)

  • Odsouzená za: ublížení na zdraví a účast při sebevraždě.

Tichá, pokojná, přemýšlivá, inteligentní a citlivá žena, která raději ze všech konfliktů vycouvá. Nerada se do nich dostává. Pracovala v prešovské nemocnici jako zdravotní sestra. Právě tam spáchala zločin, dopomohla kamarádce umírající na zhoubný nádor k smrti. Při vyšetřování se ukázalo, že nešlo o první eutanázii, které asistovala, za jednu dokonce dostala luxusní byt a drahé auto.
Ve vězení představuje rozhodně tu hodnou - snaží se pomáhat ženám, asistuje vězeňskému lékaři i psychologovi. A právě proto má problémy - všichni totiž ví, že má přístup k lékům...

MisskaMiriam Husárová „Misska“ (Juliana Johanidesová)

  • Odsouzená za: vraždu a ublížení na zdraví.

Krásna, sexy a docela jednoduchá holka, jedináček, miláček svých rodičů. Už jako dítě vyhrávala všechny soutěže krásy, hrávala v rozličných divadelních představeních... Rodiče dělali všechno pro to, aby jí zajistili vhodné podmínky k tomu, aby se stala Miss Slovenska, a aby měla skvělou kariéru. Na jejich doporučení se přihlásila do modelingové agentury a odešla fotit do Francie, odkud se ale nevrátila. Policie ji vypátrala a kriminalisté zjistili, že ji unesli, donutili k prostituci a drogám. Ačkoli se z toho dostala, život se jí nepodařilo vrátit do starých kolejí, nedokázala navázat normální vztah, najít si práci. Jednoho dne odjela do Německa a chladnokrevně zavraždila svého bývalého pasáka.

BrendaBrenda Farkašová (Zuzana Porubjaková)

  • Odsouzená za: loupežné přepadení, krádeže a podvod.

Impulzivní Rómka, trošku jednodušší a živočišná. Prý dovede věštit. Ve vězení se ocitla už nejednou, momentálně však sedí za čin, který spáchal její druh. Kdyby se totiž k němu přiznal on sám, dostal by doživotí...
Brenda je se životem ve vězení srovnaná, nemá s ním problém a dělá všechno pro to, aby se jí žilo co nejlépe. Mezi ženami oblíbená není, spíš naopak. Mají ale před ní respekt. Dokáže prý totiž předpovědět budoucnost a navíc jednou jedné ženě plivla do kávy a ta potom dostala ledvinovou koliku.
Má dvě děti, každé s jiným mužem. O děti se starají Brendiny rodiče. Když za ní rodina přijde do vězení, je jich plná místnost pro návštěvy.

GigiJolana Danišová „Gigi“ (Judita Hansman)

  • Odsouzená za: omezování osobní svobody, loupež, hrubý nátlak, porušování osobní svobody.

Nevzdělaná a nepříliš inteligantní asociálka. Je oddaná tomu, koho si oblíbí, jinak je brutální a nelítostná. Miluje Grófku, ale nečeká, že její city někdy opětuje. Přesto bezhlavě plní všechny její rozkazy. Do vězení se dostala tak, že s přítelem týrali důchodce, u kterých žili, kradli jim důchod a nedovolili jim opouštět byt.
Má velmi dobře vyvinuté instinkty, i proto z ní někdy jde strach.

AnikoAniko Nagy „Maďarka“ (Eva Kerekes)

  • Odsouzená za: převádění přes hranice a kuplířství.

Pochází z ukrajinsko-maďarského pohraničí, což dokázala velice dobře využít. Spolupracovala totiž na nelegálním převádění utečenců z Ukrajiny a Asie do Evropské unie, některé z nich ale nepropašovali a ponechali si je na Slovensku, kde je nutili k prostituci. Aniko je velice nelítostný člověk, který to má ale ve vězení těžké. Zaplétá se totiž do dluhů u Grófky, se kterými nemůže nic udělat. Grófka ji nechá několikrát zbít, a tak se Maďarka ocitne v bezvýchodné situaci, do které dříve dostávala ukrajinská a asijská děvčata...

BatmanMichal Jablonský „Batman“ (Peter Kočiš)

Asi čtyřicátník, původně profesionální voják, dnes kaplan. Přezdívku Batman dostal kvůli kněžskému rouchu, které vypadá jako kostým Batmana. Je to moderní typ duchovního, který chce hodně pomáhat a také to činí. Ve vězení vede kurz sebeobrany a kurz přežití v extrémních podmínkách.
Pochází ze silně věřící rodiny, která byla zklamaná, když se stal profesionálním vojákem. Dostal se do Jugoslávie, kde ho unesli a měli popravit. Hodně se modlil a slíbil si, že když se mu podaří uniknout, tak změní profesionální armádu za armádu Boží. Jeho bratr se dostal do party zlodějů, a tak se dostal do vězení pro mladistvé delikventy. Právě proto chtěl Michal vykonávat svoje kněžské povolání ve vězení, do ženské věznice se ale dostal nedopatřením. Přesto své působení v ní chápe jako poslání.

DoktorAndrej Kováč „Katar“ (Štefan Kožka)

Lékař, který si získal přezdívku díky diagnóze, co určuje často a rád. Svoje povolání nevnímá jako poslání. Je to alkoholik, který se rád napije už před polednem a někdy se vyspí s některou vězenkyní výměnou za léky. Kdysi se k operačnímu stolu postavil pod vlivem alkoholu a udělal chybu, za kterou se za mříže dostal málem sám. Tři roky měl zákaz vykonávat lékařskou praxi, potom si nedokázal najít nové místo, kde by mu minulost nepřekážela. Proto šel pracovat jako lékař do vězení.
Je trochu nezodpovědný, celkem bezcitný a surový, cynik, holí se jednou týdně, přesto má jistý šarm.

ŠéfAleš Bílek (Pavel Kříž)

Ředitel věznice. K uvězněným ženám, kterým říká klientky, se chová velmi žoviálně. Vítá je, tváří se, že ho zajímají... Realita je však jiná. Je to kariérista, kterého ženy ve vězení vůbec nezajímají. Stará se jen o to, aby měl teplé a pohodlné místečko, a je pro to ochotný navazovat účelové kontakty. Dovede být milý k těm, kteří ho vůbec nezajímají. Navíc je slibotechna - velice rád něco slíbí a za ještě nesplněný slib si také velice rád vezme odměnu. Málokdy ale takový slib splní...
Je to Čech, který po revoluci v roce ´89 zůstal na Slovensku, protože tam měl lepší kontakty, a díky nim i výhodnější podmínky pro budování kariéry.

KápoRichard Nemec „Kápo“ (Jaroslav Mottl)

Zoufalý velitel ostrahy věznice. Žije s matkou, nemá přítelkyni ani kamarády. Práci vykonává svědomitě a zodpovědně, rád by sesadil z postu ředitele Bílka, avšak na to nemá dostatečné vzdělání. Na druhou stranu dobře ví, že ředitel je slaboch a že on sám by dal ve vězení vše do pořádku.
Jeho matka má stále větší zdravotní problémy, přesto se dál o svého synáčka stará, žehlí mu a chystá mu svačinky do práce.
Kápo se pravidelně každý týden opije do němoty, vždy sám. Párkrát v krčmě sbalil nějakou zoufalou ženu a lákají ho i vězenkyně, ale nechce přijít o zaměstnání. Docela snadno se rozčílí a bývá zuřivý.

BachařkaAlena Vrbovská „Bacharka“ (Henrieta Kecerová)

Kápova zástupkyně. Ctí pravidla, je spravedlivá, nepodráží, nepodvádí, dělá všechno tak, aby se sama sobě mohla podívat do očí. Vězeňskou ostrahu vlastně vede, i když na oko to dělá Kápo. Vlastně je to ona, kdo ho usměrňuje a upokojuje, když se rozčílí...
Alena je vdaná a s mužem opravuje nově koupený byt. Byt ale není hotový, tak bydlí u Aleniných rodičů, což nemá zrovna kladný efekt na jejich vztah. Oproti vězení, kde si o ní každý myslí, že je tvrdá a má zde jasné postavení, doma je tomu naopak. Manžel ji podvádí a nakazí ji pohlavní chorobou...

ConanDušan Senáš „Conan“ (Branislav Deák)

Pracovitý a svědomitý bachař. Kápa vnímá jako svůj vzor a je to v podstatě jediný člověk, který je Kápovi jak ve vězení, tak i v soukromém životě spřízněnou duší. Je mladý a práci ve věznici vzal jen proto, že jinde práci najít nemohl. Je stydlivý, a tak o vlastních milostných zážitcích víceméně jen sní. V těch snech se mu ale začnou objevovat i vězenkyně.
Pochází z malé dědinky a z chudé rodiny. Nikdy nemohl dovolit tolik vymožeností, kolik ostatní děti, proto měl a dodnes má poměrně nízké sebevědomí.

Foto: Archiv TV Barrandov

Další články

Odsouzené ženy - co o nich víme? (článek obsahuje souhrn epizod 1, 2 a 3)
Odsouzené dnes poprvé - budete se dívat?

Sledujete seriál Odsouzené? Zajímá vás, jak žijí ženy ve vězení? Dokážete si představit sebe za mřížemi - jak byste se chovala? Která seriálová hrdinka je vám nejsympatičtější?

Reklama