Občanská iniciativa Ne Základnám svolala na pondělí na pražské Václavské náměstí protestní shromáždění. Magistrát akci zakázal, ale odpůrci tvrdí, že se přesto uskuteční. Úředníci podle nich odůvodnili rozhodnutí stejně jako u minulého zákazu, který zrušil soud.

„Na Václavském náměstí rozevřeme mírový deštník, který odtud symbolicky odneseme před americkou ambasádu, a poté i před Úřad vlády. Je to překvapení, tak zatím neprozradím, jak bude vypadat," popisoval akci mluvčí iniciativy Jan Májíček.

Ještě ráno nevěděl nic o tom, že magistrát akci zakázal. Úředníci to zdůvodnili možným ohrožením bezpečnosti účastníků a zároveň ohrožením zájmů veřejnosti v souvislosti s nutným omezením opravy a zásobování.

Došlo nám teprve před chvilkou. Odůvodnění je naprosto identické s tím, které už použil v minulosti a soud ho zrušil jako protiprávní. Tím se nebudeme řídit. Uskutečníme demonstraci a pochod i přes zákaz," řekl iDNES.cz Májíček.

U sochy svatého Václava tak bude od 14:00 k dispozici petice proti radaru a informační materiály, které většinou připravila iniciativa Ne Základnám. Pokud dostaneme něco nového od dalších sdružení, tak to na stánek přidáme," uvedl Májíček.

USA mají náhradní řešení
pokud Češi radar odmítnou

Otevření mírového deštníku" je naplánováno na 18:00. Poté se demonstranti vydají na pochod po trase Václavské náměstí - Můstek - Národní třída - Karlův most až k velvyslanectví. Tam dorazíme odhadem v 19:30," plánoval mluvčí iniciativy.

Pondělní demonstrace není první, kterou iniciativa Ne Základnám pořádá. Na poslední demonstraci, kterou iniciativa narychlo svolala poté, co premiér Mirek Topolánek oznámil zájem USA o umístění radaru, se sešlo asi tři sta lidí. V loňském roce se podle údajů mluvčího iniciativy dokázalo sejít až tisíc odpůrců.

Občanská iniciativa Ne Základnám požaduje, aby o umístění radaru rozhodli lidé v referendu. Premiér to ale ve středu odmítl s tím, že bezpečnost státu je třeba řešit jinak. Upozornil, že referendum nebylo ani o našem vstupu do NATO.

Postoje odpůrců vysvětlovala v on-line rozhovoru iDNES.cz koordinátorka iniciativy Ivona Novomestká. Mimo jiné uvedla, že někteří politici buď neumějí anglicky, nebo o základně lžou. - více zde

S radarem souhlasil i Klaus
Bezpečnostní rada státu dala zelenou dalšímu jednání o protiraketové základně s USA už ve středu. S rozhodnutím se ztotožnil i prezident Václav Klaus. - více zde

Americký radar v Česku by měl být součástí takzvaného třetího - posledního - stupně protiraketového deštníku. To znamená, že bude schopen upřesnit pohyb rakety až v posledních minutách jejího letu. - více zde

Spojené státy původně uvažovaly o celé protiraketové základně. Později ale uvedly, že v Česku by mohl být jen radar, a obranné rakety umístí do Polska. - více zde


Tisková zpráva z iDNES.cz

Co si o tom myslíte vy, milé ženy-in?
Reklama