Občanská iniciativa Ne Základnám svolala na pondělí na pražské Václavské náměstí protestní shromáždění. Magistrát akci zakázal, ale odpůrci tvrdí, že se přesto uskuteční. Úředníci podle nich odůvodnili rozhodnutí stejně jako u minulého zákazu, který zrušil soud.
„Na Václavském náměstí rozevřeme mírový deštník, který odtud symbolicky odneseme před americkou ambasádu, a poté i před Úřad vlády. Je to překvapení, tak zatím neprozradím, jak bude vypadat," popisoval akci mluvčí iniciativy Jan Májíček.
Ještě ráno nevěděl nic o tom, že magistrát akci zakázal. Úředníci to zdůvodnili možným ohrožením bezpečnosti účastníků a zároveň ohrožením zájmů veřejnosti v souvislosti s nutným omezením opravy a zásobování.
„Došlo nám teprve před chvilkou. Odůvodnění je naprosto identické s tím, které už použil v minulosti a soud ho zrušil jako protiprávní. Tím se nebudeme řídit. Uskutečníme demonstraci a pochod i přes zákaz," řekl iDNES.cz Májíček.
U sochy svatého Václava tak bude od 14:00 k dispozici petice proti radaru a informační materiály, které většinou připravila iniciativa Ne Základnám. „Pokud dostaneme něco nového od dalších sdružení, tak to na stánek přidáme," uvedl Májíček.
pokud Češi radar odmítnou
Otevření „mírového deštníku" je naplánováno na 18:00. Poté se demonstranti vydají na pochod po trase Václavské náměstí - Můstek - Národní třída - Karlův most až k velvyslanectví. „Tam dorazíme odhadem v 19:30," plánoval mluvčí iniciativy.
Pondělní demonstrace není první, kterou iniciativa Ne Základnám pořádá. Na poslední demonstraci, kterou iniciativa narychlo svolala poté, co premiér Mirek Topolánek oznámil zájem USA o umístění radaru, se sešlo asi tři sta lidí. V loňském roce se podle údajů mluvčího iniciativy dokázalo sejít až tisíc odpůrců.
Občanská iniciativa Ne Základnám požaduje, aby o umístění radaru rozhodli lidé v referendu. Premiér to ale ve středu odmítl s tím, že bezpečnost státu je třeba řešit jinak. Upozornil, že referendum nebylo ani o našem vstupu do NATO.
Postoje odpůrců vysvětlovala v on-line rozhovoru iDNES.cz koordinátorka iniciativy Ivona Novomestká. Mimo jiné uvedla, že někteří politici buď neumějí anglicky, nebo o základně lžou. - více zde
Bezpečnostní rada státu dala zelenou dalšímu jednání o protiraketové základně s USA už ve středu. S rozhodnutím se ztotožnil i prezident Václav Klaus. - více zde
Americký radar v Česku by měl být součástí takzvaného třetího - posledního - stupně protiraketového deštníku. To znamená, že bude schopen upřesnit pohyb rakety až v posledních minutách jejího letu. - více zde
Spojené státy původně uvažovaly o celé protiraketové základně. Později ale uvedly, že v Česku by mohl být jen radar, a obranné rakety umístí do Polska. - více zde
Nový komentář
Komentáře
Vivian:
Matelka: a jsou?
man-mimo: no vidíš, to mě nenapadlo
, ale oni snad nebudou všichni černí, že né ?
lenka33: Za války byli ubytovaní černoši ve škole, kam jsem já o 40 let později chodila na zakládku. Babi mi vyprávěla, jak je s kamarádkama šmírovaly, když se chodili koupat do rybníka. Prý je zajímalo, jestli jsou černý úplně všude...
lenka33: to by nemusela být ještě ta nejhorší varianta.
Taky by ti mohla zůstat doma svobodná dcera a černé vnouče
Matelka: kdepak v Jincích
, ale tady u nás kousek za humnama
. Jince jsou ma opačné straně od Trokavce. To budu muset za pár let hlídat dceru, aby si jí nějaký amík neodvedl do Émeriky
. http://www.novinky.cz/domaci/radarova-zakladna-usa-ma-stat-na-kopci-trokavec_107750_0gf9t.html
Matelka:
věrná simulace spolehlivosti onoho protiraketového systému
man-mimo:
Družice raketu odhalila, pak se mi to kouslo.
Po restartu jsem už instruktážní video viděla celé.
*Kotě*:
Leda by sem nahnali ekology.
Matelka: tady to máš animovaný
http://aktualne.centrum.cz/clanek.phtml?id=340686
Proti vybudování radarové základny jako takové vůbec nic nemám. Být spojencem USA je pro nás výhodné. Je to obchod, něco za něco, a kdyby česká strana byla co k čemu, vytěží z toho pro sebe nemalé výhody (zrušení vízové povinnosti?). Spíše se však obávám toho, že naši politici - zkorumpovaní bulíci z toho nevytěží vůbec nic.
Co mě znepokojuje, je souvislost s nedávným článkem, který se mi dostal do ruky, a podle nějž Američané ve všech zemích, kde mají základny, hodně drsným způsobem devastují kolem těch základen životní prostředí, naprosto nehledíce na jakékoli ekologické normy a zákony dané země. Proto by bylo záhodno, aby základna podléhala jurisdikci státu, na jehož území stojí.
Vivian: 130 : tak kvůli tomuhle Radarovi se protestovalo?
kareta: Základna bude pravděpodobně stát v Jincích, ve vojenském prostoru. Tam stejně žijou jenom samý lampasáci s rodinama.
Pochybnosti o našich vyjednavačích mám taky.
Ťapina: rozloží jim morálku
http://www.bestcareanywhere.net/img/radar2.jpg
kareta: No tak to ale bude jejich průser a jejich ostuda
Zopakuji dotaz- co na to lidé z místa, kde má základna stát?? Kolik soldátů tu bude? Nebudou dodatečně požadovat vybudování letiště...Bude ve smlouvě pojistka pro vypovězení základny při porušení podmínek?
Rikina: mám silné pochybnosti o našich vyjednávačích
Amíci neumí chlastat, jestli půjdou do našich hospod, vidím průůůůůser veliký, to zas bude ostuda
Ťapina: tak teď už jsem v obraze
Ťapina:
tak zrovna v tomhle případě, a tady, bys nemusela být od pravdy až tak daleko