V rámci našeho velkého tématu „atopický ekzém“ jsme oslovili paní doktorku, MUDr. Miluši Kotalíkovou, aby nám odpověděla na naše dotazy. Děkujeme jí za odpovědi a přinášíme vám zajímavý rozhovor. Jaro bývá vždy pro atopiky náročné, proto budeme rádi, když vám naše články s tímto zdravotním problémem pomohou.

Proč je důležité neustále promazávat ekzematickou pokožku?
Ekzematická pokožka se vyznačuje narušenou kožní bariérou, ztrátou vody a suchostí. A to i v klidovém stadiu onemocnění. Proto je nejdůležitější promazávání (i několikrát denně - minimálně však 2x).

Na pokožce se tím vytváří ochranná vrstva, která omezuje ztrátu vody, pokožka je přípravky také zvlhčována a dodávají se jí tuky - těmto přípravkům se říká emoliencia.

dry

Dle zvoleného přípravku lze také částečně pomáhat kožní bariéře, aby lépe plnila svou funkci (přípravky s ceramidy) a udržovala požadovanou hydrataci a pevnost.

I v době, kdy pokožka je v dobré kondici?
Ano, i v této době - ekzematická pokožka má klidová stadia, kdy se „na oko“ nic neděje. Ale v kožní bariéře vše v pořádku rozhodně není ani v klidovém stadiu. Proto je nutné i v tomto čase pokožce pomáhat a udržovat funkci kožní bariéry. Někdy se to zvládá velmi dobře, někdy, bohužel, dochází k přechodu do akutního stavu a je nutné ošetření dermatologa. Čím více promazáváme, tím větší máme šanci, že oddálíme nepříjemná akutní stadia a tím i potřebu léčivých lokálních přípravků (často kortikoidů).

Jaké mohou být spouštěcí faktory vzniku ložisek ekzému?
U každého člověka mohou být spouštěcí faktory trochu odlišné. Mezi nejčastější se řadí stres, klimatické podmínky - změna teplot, chlad, alergie na potraviny či prach, traviny, zvířata a velkou roli hraje také dědičnost.

V případě, že se podaří eliminovat / vyloučit alergeny, stresové prostředí a špatná životospráva, pokožce se uleví. I přesto je nutné každodenně o ni pečovat a promašťovat.

Pokud někdo reaguje citlivě na různé potraviny a ekzém se mu díky tomu zhorší, nastane zlepšení po jejich vyloučení z jídelníčku?
Většinou ano. I v těchto případech je doporučeno se o pokožku starat denně.

Ti, co trpí atopickým ekzémem, mají také problém najít vhodný přípravek pro osobní hygienu, podle čeho je dobré tyto přípravky vybírat?
Je to svízelné, každý si musí najít to své. Neexistuje jednotné doporučení – snad jen obecně - bez dráždivých látek, konzervantů, barviv, kosmetika pro citlivou pokožku.

Čím méně pomocných složek přípravky obsahují, tím lépe. Doporučuji vždy vyzkoušet malé balení.

Co udělat, aby se první příznaky ekzému „nerozjely“ do nepříjemných ložisek?
Věřím, že bude-li se člověk starat o pokožku se sklonem k ekzému tak, jak je doporučeno, bude akutních atak méně. Objeví-li se ložisko s počínajícími známkami ekzému (svědění, změna barvy ložiska) mohli bychom ho namazat tzv. bariérovými krémy. Jejich úkolem je právě v této fázi podržet co nejdéle funkční kožní bariéru. Jsou to např. přípravky s cermidy.

Bohužel vám neslíbím, že i když se budete držet všech doporučení, tak bude vše v pořádku. Atopický ekzém má mnoho příčin a umíme ovlivnit jen malý zlomek z nich.

Proto na závěr:

Buďte trpěliví, spokojení a mažte, mažte, mažte…!

Čtěte také: