Včera probíhal on-line rozhovor se známým odborníkem na závažné onemocnění - rakovinu prsu. Mohly jste zasílat otázky, na které vám odpovídal prof. MUDr. Jan Daneš, CSc., přednosta Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Je považován za předního odborníka na problematiku diagnostiky chorob prsu, přednáší a publikuje u nás i v zahraničí. Spolu s dalšími odborníky stojí v čele Programu pro screening nádorů prsu České republiky.

 

Pouze pravidelná prohlídka u gynekologa spojená s cytologickým vyšetřením může odhalit počáteční stadia rakoviny děložního čípku. To samé platí u rakoviny prsu, kde je prvním předpokladem ke zdárnému vyléčení včasné podchycení choroby. Jestliže žena přijde k lékaři v prvním stupni vývoje nádoru, přežije dalších pět let v celých 85 procentech případů.

 

Na co jste se ptaly a co zajímavého jste se mohly dozvědět? Zde jsou některé vybrané otázky a odpovědi z včerejšího on-line rozhovoru:

 

 

Dobrý den, pane doktore. Může být rakovina prsu dědičná? Existuje něco jako rodinná zátěž?
Existuje, ženy s rodinnou zátěží mají vyšší riziko, vysoké riziko mají ženy, u kterých v blízkém příbuzenstvu (matka, sestra) je rakovina prsu u více než 2 případů či současně rakovina vaječníků, především v mladém věku. V případě, že byste patřila mezi tyto případy, je možné se objednat do některé z genetických poraden, seznam je na www.mamo.cz. Tam vám riziko odhadnou, případně provedou genetické testování, v případě potřeby.

 

Ráda bych se zeptala, jestli gynekolog má při preventivní prohlídce pacientce prohmatávat i prsa? Můj to nikdy neudělal. Je mi 33 let a nikdy jsem na žádné prevenci nebyla. Poraďte, kde se dozvím vše ohledně prevence rakoviny prsu? Mám jít za obvodním lékařem? Gynekologem? Jaké jsou postupy? V kolika letech mám být raději pod kontrolou? V rodině rakovinu prsu nemáme.
Já jsem mamodiagnostik, a pokud přijde žena samoplátkyně na ultrazvuk a chce poradit, dělám to já stejně jako většina mamodiagnostiků na akreditovaných centrech (na Karlově nám. jsem zavalen, spíše v Berouně), jinak je to povinnost gynekologa či praktika, vyšetření pohmatem je povinnost ve vyhlášce...

 

Od jakého věku je vhodné chodit alespoň na preventivní sono prsou? Jak často bych si měla provádět samovyšetření prsou a v jakém období (po menstruaci či před)? Děkuji za odpověď.
Samovyšetření doporučuji po 25 let věku, vždy po menses, VZP má letáčky, které jsem s kolegou dělal, tak je vše popsáno. Preventivní sonografii bych dělal v případě horší možnosti samovyšetřování a při vyšším riziku, případně při pochybách. Jinak od 45. roku mamografii, případně se sonem.

 

Má kojení nějaký vliv na případný vznik rakoviny prsu?
Existují zprávy, že kojení chrání více ženu, nejnovější publikace to však nepotvrdily, pravděpodobně délka kojení nemá na výskyt rakoviny prsu vliv.

 

Měla jsem na mysli nejmladší pacientky, kterým byla diagnostikována rakovina prsu.
Mám jednu pacientku 11 let, které jsem zjistil rakovinu prsu.

 

Co rakovinu právě prsu způsobuje? Je součástí léčby i práce psychologa, která je placena zdravotní pojišťovnou?
Bohužel rakovina prsu není jedno onemocnění a není ani jedna příčina, proto je předcházení vzniku rakoviny nemožné. Podílí se jistě dědičnost (známe již několik genů, kde jejich mutace přináší velmi vysoké riziko, důležitá je také imunita, vlivy prostředí, strava, stres, počet dětí a věk prvního porodu (tzv. rizikové faktory), hormonální léčba. Vlivy se navzájem kombinují, v tom je problém. Psycholog je hrazen, pokud je psycholog k dispozici a je vyšetření požadováno onkologem... V ČR není psycholog standardním členem týmů na řadě pracovišť, což není ideální.

V tisku jsem si přečetla, že úzce spolupracujete s kosmetickou společností Avon. Jak tato spolupráce v praxi vypadá? Myslíte si, že má podpora od komerčních společností význam? Předem děkuji za odpověď.
AVON věnuje peníze z prodeje symbolů na řadu projektů v boji proti rakovině, nejde o peníze z prodeje kosmetiky. Projekt jako screening karcinomu prsu se neobejde bez účasti řady komerčních firem, je plno úkolů, které je nutné plnit a na které nejsou jiné zdroje - u nás jde například o sběr dat o fungování screeningu, kde je rozpočet kolem 2 mil Kč ročně (AVON dává asi 700 tis - 1 mil.), porada - linka AVON, projekt Ženy ženám, kde AVON přispívá 200 Kč každé ženě na vyšetření, které nehradí pojišťovna, sponzorování webu www.mamo.cz apod. Asociace mamodiagnostiků ČR spolupracuje samozřejmě i s jinými subjekty a nebrání se ani v budoucnosti...

 

Celý rozhovor si můžete přečíst zde: //zena-in.cz/osobnosti/rozhovor.asp?id=179

 

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna v polovině července letošního roku začala rozesílat písemné pozvánky na mamografické vyšetření ženám, které toto vyšetření v poslední třech letech neabsolvovaly. Projekt je součástí boje proti rakovině prsu a je určen ženám od 45 let. Přestože toto onemocnění může být při pozdním odhalení smrtelné, je v rizikové věkové skupině asi 60 procent žen, které pravidelně na prohlídky nechodí. Ženy, které se na základě pozvánky dostaví k vyšetření, obdrží navíc dárek od společnosti Avon Cosmetics. Ta se boji proti rakovině prsu v České republice věnuje již 10 let.

 

„Cílem projektu je zvýšit účast žen na těchto důležitých preventivních kontrolách, a zachytit tak co nejvíce onemocnění rakovinou prsu v raném stádiu u co nejvyššího počtu žen. Je totiž prokázáno, že pravidelná vyšetření na mamografu snižují úmrtnost na rakovinu prsu až o 32 procent,“ vysvětluje význam projektu ředitel VZP ČR Pavel Horák. „Včasné odhalení nádoru a bezprostřední zahájení léčby umožňují vyhnout se chirurgickému zákroku a celkově zlepšují šance ženy na vyléčení. Celkem oslovíme písemnou pozvánkou více než 640 tisíc žen.“

 

Jak tento projekt funguje? Více ZDE

Reklama