Ve středu probíhal na našich stránkách on-line rozhovor s odbornicí na ryze ženská témata – s gynekoložkou. Na vaše dotazy odpovídala MUDr. Radka Vetešníková-Koubová, která působí na gynekologicko-porodnické klinice ve FN 2. LF UK Motol. Má dvě atestace z gynekologie – porodnictví a atestaci z dětské gynekologie.

 

Dotazů jste na lékařku připravily opravdu hodně. Tématem byla intimní hygiena, používání tamponů a vložek, menstruace, onemocnění, těhotenství... prostě vše, na co může gynekoložka odpovídat.

 

Zde si můžete přečíst některé z nich (redakčně kráceno) a následně se můžete vrátit k proběhlému rozhovoru, který najdete TADY.

 

 

Může být pochva náchylnější k infekcím, pokud se někdo dokonale depiluje na intimních místech?
Ne, to si nemyslím, že by souviselo.

 

Proč je v upoutávce na rozhovor otázka „Věříte, že tampony jsou zdravým prostředkem intimní hygieny?“ Vy si myslíte, že nejsou? Já používám výhradně tampony už mnoho let a nikdy v životě jsem neměla žádný gynekologický problém... Ale zeptám se vás na jednu věc: Jak je možné, že malé holčičky (miminka) nedostanou zánět pochvy, když vyměšují do plenek a bakterie ze stolice se jim můžou velmi snadno dostat do pochvy?
Já samozřejmě vím a věřím, že tampony jsou zdravým prostředkem menstruační hygieny, jako Vy, avšak Vás to zřejmě překvapí, ale je mnoho žen, které si stále myslí, že jsou nezdravé a jejich používáním riskují zdraví.

 

Je to zejména častý, i když mylný názor u maminek nyní dospívajících děvčat, kterým pak tampony zakazují. Co se týče holčiček a plenek – od doby používání papírových plen vzrostl počet výtoků a zánětů pochvy a pak i tzv. synechií (srůst malých stydkých pysků) v batolecím věku.

 

Takže ty citlivější holčičky s tím problém mají. Proč jen některé a jiné ne? Asi tak stejně, proč někdo dostane z bazénu mykózu a deset jiných žen nikoliv, je to otázka individuální obranyschopnosti.

 

Můžu namísto slipových vložek mezi cyklem použít tampon? Nevysušuje to pak příliš poševní prostředí?
Neměla byste takto tampon používat, je určen jen na menstruaci a mohl by Vám opravdu vysušovat pochvu, a tím pádem by mohla být narušena její rovnováha a mohla byste mít sklon k infekcím.

 

Je sex bez kondomu v období menstruace nebezpečný? Myslím z hlediska infekcí...
Jedná-li se o stálého partnera, o kterém jste si jistá, že nepřenáší pohlavní nemoci, dodržíte zásady hygieny, že se důkladně předem i následně omyjete, myslím, že riziko není zas tak velké.

Při menstruaci v noci  doporučujete tampon, nebo silnou vložku?

Zdravotně je to zcela na stejné úrovni, záleží tedy jen na rozhodnutí ženy, co jí lépe vyhovuje, zda tampon, který se neposune, nebo vložka, která může ujet, a zašpinit tak postel.

 

Samozřejmě nespíte-li déle než 8 hodin. Na noc není třeba použít větší velikost tamponu než obvykle, protože v horizontální poloze se krvácení stává slabším, tedy za předpokladu, že Vám daná velikost přes den vydrží cca těch 7–8 hodin.

Mění se intenzita menstruace po porodu? Za jak dlouho po kojení by se měla objevit?

Intenzita i cyklus se mohou změnit. Obvykle se krvácí trochu více, zejména první menses po porodu, ať je kdykoliv, bývá velmi silný. Někdo menstruuje i při plném kojení, někdo začne po půl roce, když se začnou dávat příkrmy, jiná žena po celou dobu kojení nemenstruuje.

 

Platí pravidlo, že by měla začít nejdéle do 6 týdnů po skončení kojení. Není-li tomu tak, je třeba zajít na vyšetření včetně ultrazvuku, jak vypadá sliznice. Také pozor, je dost žen, které při kojení otěhotní, aniž by začaly menstruovat, prostě „chytnou" hned první ovulaci a otěhotní. Jen na kojení nelze spoléhat jako na spolehlivou antikoncepci.

 

Někde jsem četla, že používání tamponů je hygieničtější, protože díky rozkládající se krvi na vložce může vniknout infekce v pochvě. Je to pravda? I když se vložka mění poměrně často?
Jedná s o infekci střevními bakteriemi a je to pravda, byla teď na to dělána studie v českých podmínkách a ženy používající tampony měly po menses v pochvě méně střevních bakterií než ty, které používají vložky.

 

Jde o to, že krev je živná půda pro bakterie, a jdete-li během dne na stolici, neumyjete se ihned, tak samozřejmě bakterie zůstanou u konečníku, dostanou se na vložku a díky krvi „přecestují" rovnou do pochvy.

 

Rozhodla jsem se darovat vajíčka. Co si o tomto kroku myslíte, je to pro ženu nějak nebezpečné, třeba do budoucna? Největší strach mám z anestezie (do žíly) a z případného krvácení po odběru.
Jste-li zdravá, pak by Vám to nijak ublížit, podle současných znalostí, nemělo. Anestezie se nebojte vůbec, je to jen na pár minut. Krvácení může opravdu nastat, ale to se projeví bolestí břicha, a to byste měla včas poznat, navíc se odběr dělá pod ultrazvukovou kontrolou, takže se riziko krvácení minimalizuje.

 

Jinak všeobecně je lepší darovat vajíčka, až když už máte své děti. Neví se také, zda do budoucna nebude riziko té výrazné stimulace vaječníků ve smyslu třeba nějakého rakovinného bujení apod., ale IVF se provádí již 20 let a zatím se nic takového neprojevilo.

 

Vždy jsem měla pocit, že v noci tampon při menstruaci pochvu „zašpuntuje". Opravdu krev odtéká tak, jak by měla i ve spánku?
Opravdu ano, tampon ji totiž aktivně nasává, rozhodně není špunt, vždyť sem tam se stane, když ho zapomenete včas vyměnit, že proteče, a to špunt by nemohl, že? Bez obav ho můžete používat i v noci a celou menstruaci.

Když používám tampon při posledních dnech menstruace, jde mi pak špatně vytáhnout a sliznici vysušuje. Je to normální, nebo mám raději používat tenkou vložku? Raději používám tampon, protože mi vložka vadí, a když je teplo, hodně se pak potím v rozkroku, ale ty poslední dny s tamponem nejsou příjemné.
Musíte zvolit menší velikost. Jde špatně vyndat, protože je málo nasáklý, protože krvácení je již slabé. Je běžné, že žena během menstruace používá dvě, i tří různé velikosti tamponů právě podle síly menstruace.

 

Kompletní rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Reklama