Téměř 1 000 z vás se zúčastnilo naší ankety o dráždivém tračníku. Ten se vyznačuje právě uvedenými příznaky a dokáže pěkně škodit jak v pracovním, tak soukromém životě. Jak ukázaly výsledky ankety, většina z vás řeší dlouhodobé komplikace léky na akutní zažívací potíže a informace hledá raději na internetu, než by se zeptalo lékaře. Proto se u nás můžete těšit na články, které toto tabu „odkryjí“, a budou se věnovat tomu, co vás trápí.
Můžu mít syndrom dráždivého tračníku?
Syndrom dráždivého tračníku (IBS) poznáte tak, že se u vás začnou projevovat opakované bolesti břicha a k tomu nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa. Dalšími příznaky jsou chronická únava, poruchy spánku, bolesti hlavy svalů a zad nebo výkyvy nálad. 60 % z vás vůbec nenapadlo, že za opakujícími se bolestmi břicha může stát právě dráždivý tračník.
Anketa ukázala, že nejčastěji jsou u vás bolesti břicha spojené s nadýmáním a střídáním zácpy a průjmu. Tuto možnost vybralo přes 40 %. Popsané projevy jsou typické pro syndrom dráždivého tračníku tzv. typu M (smíšený typ s nadýmáním). Kromě úpravy jídelníčku zaměřeného na vyloučení nadýmavých potravin vám pomohou probiotika doplněná o trávicí enzymy.
Naopak nejméně častou komplikací je zácpa - trápí každou 4. z vás. Stejně jako u nadýmání i u zácpy a průjmu je důležité řešit příznaky dlouhodobě úpravou životního stylu, konkrétně dostatkem pohybu, úpravou jídelníčku a hlavně snížením stresu. Ten je totiž jedním z hlavních rizikových faktorů u všech typů. U zácpy navíc přidejte probiotika s vlákninou, zatímco při průjmu pomohou zdraví vašich střev probiotika doplněná o speciální probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii.
Se střevními komplikacemi se nemusíte „prostě smířit“
Je těžko uvěřitelné, že přes třetinu z vás má pocit, že aktuální problémy prostě musí přetrpět. Navíc z odpovědí vyplývá, že dalších 6 z 10 z vás řeší opakující se střevní komplikace jen v akutní fázi, většina navíc pouze dietou. Syndrom dráždivého tračníku je přitom onemocnění, které sice není možné vyléčit, ale dlouhodobou snahou snížit počet akutních fází a zmírnit jejich průběh (a tedy dopad na každodenní život).
Zaklínadlo u dráždivého tračníku zní „prevence“ a „dlouhodobá léčba“. Po těch ale sahá jen 11 % (z toho jen 3 % řeší léky, zbývající drží dietu)!!!
Přestaňte být na to samy
Stále platí, že střevní problémy jsou tabu. Víc než polovina z vás hledá informace na internetu, více než čtvrtina se odváží zeptat v lékárně a ještě méně konzultuje střevní komplikace s odborníkem. Přitom syndromem dráždivého tračníku má zkušenost 15 % z nás. Nejste v tom tedy sama – jak ukázala i naše anketa… Nestyďte se zeptat v lékárně, při silných příznacích je také vhodné navštívit lékaře kvůli určení diagnózy. Podělit se s ostatními nemocnými o své zkušenosti (a současně se poučit z té jejich) můžete v diskusních fórech (např. na www.cojeIBS.cz najdete nejen místo, kde se můžete svěřit, ale také plno důležitých informací týkajících se syndromu dráždivého tračníku).
Nový komentář
Komentáře
Ankety jsem se sice neúčastnila, ale výsledky mi mluví z duše. Taky jsem měla dlouhodobé zažívací problémy, šílené křeče v břiše, průjmy, které přicházely neočekávaně a samozřejmě vždycky v tu nejmíň vhodnou dobu... A taky jsem nejdřív hledala "rady" na internetu. Jenže kolikrát se člověk dočte o takových hororových scénářích, že už myslí na nejhorší. Nakonec jsem k lékaři přece jen vydala a jsem za to ráda, protože po nejrůznějších vyšetřeních už jsem se konečně dozvěděla, na čem jsem. Diagnóza zněla právě syndrom dráždivého tračníku, tedy IBS. Měla jsem to štěstí, že jsem narazila na fajn gastroenterologa, který mi o téhle nemoci podal dost informací a hlavně, poradil mi, co udělat pro to, abych se cítila líp. Začala jsem s úpravou stravy, hodně jsem omezila mléčné produkty, některé druhy ovoce (jako švestky atd.), nejím tučné potraviny, smažené je úplně tabu, nepiju perlivé nápoje. Naopak jím častěji, ale menší porce. Doporučeny mi byly taky probiotika a probio kvasinka S.Boulardii, užívat dlouhodobě pro srovnání střevního prostředí a potlačení střevních infekcí. Dobře mi zabírá kombinace Biopron IB-symbio. Vím, že se téhle nemoci nikdy úplně nezbavím, nicméně můj momentální stav je díky tomu, co dodržuji, hodně uspokojivý a umožňuje mi žít celkem normální život.
zajímavý článek
Lékař, konzultace, zájem - to nejde příliš dohromady. Obvodní lékař je leckdy ten poslední, který s vámi má tendenci něco řešit. Zkusí, nestačí na to, přizná si to a odešle vás ke specialistovi. Tam si počkáte až čtvrt roku na termín, vysedíte dvě hoďky následně objednaná v čekárně, vypovíte své potíže zcela nezúčastněné osobě za stolem, která cosi ťuká do počítače, pošlou vás na odběry, nějaké to vyšetření a následně vám zdělí, ať se tak nepozorujete a je to. No stojí to všechno za tyto trable?
Já třeba na diagnózu u svého syna čekala více jak osm let. Poté byla konečně vyslovena, po několikerém vypovězení organismu a kolapsu... Jo, kvůli synovi jsem bojovala jako lev, otravovala, snažila se dostat k odborníkům a trápila ho vyšetřeními - kvůli sobě na to nemám nervy a ani sebevědomí!!!
Jen na závěr: "nebojte se toho, lékaři jsou tady kvůli vám a vlastně jejich práce je službou pro lidi..." Myslíte si vážně, že nějaký lékař si toto myslí - že je tu pro lidi, že koná pro ně službu? Možná ve své rodině a ještě třeba u dobrých známých..., ovšem "obyčejný" člověk má smůlu!!!
Přínosný článek.