Téměř 1 000 z vás se zúčastnilo naší ankety o dráždivém tračníku. Ten se vyznačuje právě uvedenými příznaky a dokáže pěkně škodit jak v pracovním, tak soukromém životě. Jak ukázaly výsledky ankety, většina z vás řeší dlouhodobé komplikace léky na akutní zažívací potíže a informace hledá raději na internetu, než by se zeptalo lékaře. Proto se u nás můžete těšit na články, které toto tabu „odkryjí“, a budou se věnovat tomu, co vás trápí.
5abbaa6757491obrazek.jpg

Můžu mít syndrom dráždivého tračníku?
Syndrom dráždivého tračníku (IBS) poznáte tak, že se u vás začnou projevovat opakované bolesti břicha a k tomu nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa. Dalšími příznaky jsou chronická únava, poruchy spánku, bolesti hlavy svalů a zad nebo výkyvy nálad. 60 % z vás vůbec nenapadlo, že za opakujícími se bolestmi břicha může stát právě dráždivý tračník.

Anketa ukázala, že nejčastěji jsou u vás bolesti břicha spojené s nadýmáním a střídáním zácpy a průjmu. Tuto možnost vybralo přes 40 %. Popsané projevy jsou typické pro syndrom dráždivého tračníku tzv. typu M (smíšený typ s nadýmáním). Kromě úpravy jídelníčku zaměřeného na vyloučení nadýmavých potravin vám pomohou probiotika doplněná o trávicí enzymy.
5abbaa7cd6506obrazek.jpg

Naopak nejméně častou komplikací je zácpa - trápí každou 4. z vás. Stejně jako u nadýmání i u zácpy a průjmu je důležité řešit příznaky dlouhodobě úpravou životního stylu, konkrétně dostatkem pohybu, úpravou jídelníčku a hlavně snížením stresu. Ten je totiž jedním z hlavních rizikových faktorů u všech typů. U zácpy navíc přidejte probiotika s vlákninou, zatímco při průjmu pomohou zdraví vašich střev probiotika doplněná o speciální probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii.

Se střevními komplikacemi se nemusíte „prostě smířit“
Je těžko uvěřitelné, že přes třetinu z vás má pocit, že aktuální problémy prostě musí přetrpět. Navíc z odpovědí vyplývá, že dalších 6 z 10 z vás řeší opakující se střevní komplikace jen v akutní fázi, většina navíc pouze dietou. Syndrom dráždivého tračníku je přitom onemocnění, které sice není možné vyléčit, ale dlouhodobou snahou snížit počet akutních fází a zmírnit jejich průběh (a tedy dopad na každodenní život).

Zaklínadlo u dráždivého tračníku zní „prevence“ a „dlouhodobá léčba“. Po těch ale sahá jen 11 % (z toho jen 3 % řeší léky, zbývající drží dietu)!!!
5abbaa9100656obrazek.jpg

Přestaňte být na to samy
Stále platí, že střevní problémy jsou tabu. Víc než polovina z vás hledá informace na internetu, více než čtvrtina se odváží zeptat v lékárně a ještě méně konzultuje střevní komplikace s odborníkem. Přitom syndromem dráždivého tračníku má zkušenost 15 % z nás. Nejste v tom tedy sama – jak ukázala i naše anketa… Nestyďte se zeptat v lékárně, při silných příznacích je také vhodné navštívit lékaře kvůli určení diagnózy. Podělit se s ostatními nemocnými o své zkušenosti (a současně se poučit z té jejich) můžete v diskusních fórech (např. na www.cojeIBS.cz najdete nejen místo, kde se můžete svěřit, ale také plno důležitých informací týkajících se syndromu dráždivého tračníku).