Chodí vaše dítko po obědě spát? Možná to není nejlepší nápad. Američtí vědci z Harvardovy univerzity atakují všeobecně přijímané tvrzení, že odpolední spánek dětem prospívá. Nyní totiž přišli s tvrzením, že spánek v průběhu dne dětem spíše škodí. Autorka studie Allysa Cairnson varuje, že problémy takto získané mohou přetrvávat až do puberty. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Nature Neuroscience.

 

Vědci zkoumali několik desítek školáků a testy ukázaly, že ti žáci, kteří si dali odpoledního „šlofíka“, usínali večer v průměru o 39 minut déle než ti, kteří přes den nespali vůbec. Ráno se navíc budili rozmrzelejší a trvalo jim déle řešit některé úkoly – například složit puzzle. Ukázalo se, že jejich úspěšnost byla nepřímo úměrná délce jejich odpoledního spánku. Čím déle tedy spali, tím hůře řešili úlohy zadané během následujícího dne.

 

Dospělí to ovšem mají přesně naopak. Během jídla se v mozku snižuje tvorba hypokretinu, který má na starost bdělost organismu, proto se vám většinou chce po obědě spát. Svému mozku můžete vyhovět bez obav, nejste-li zrovna na pracovišti. Odpolední spánek u dospělých podporuje schopnost učit se a pamatovat si lépe nově získané poznatky. Vědci dokázali, že dospělý, který si dopřál odpolední odpočinek, byl poté mnohem výkonnější.

 

Dáváte své děti odpoledne spát? Dopřáváte si sama odpolední odpočinek?

Reklama