Sandy Allenová byla se svými 2,37 metry skutečně nepřehlédnutelná. Od včerejška už ale není mezi námi. Celý svět ji znal jako největší ženu. Alespoň tak je dosud uvedená v Guinnessově knize rekordů (údajně ji však o pět centimetrů přečnívá šestatřicetiletá Číňanka Jao Te-fen), kam ji zapsali už v roce 1974.

 

Při svém handicapu, který jí samozřejmě přinášel množství zdravotních problémů, žila relativně dlouho. Dožila se 53 let. Zemřela včera v pečovatelském ústavu ve svém rodném Shelbyville. Tam byla v péči lékařů kvůli opakované krevní infekcí, cukrovce, problémům s dýcháním a také selháváním ledvin. Na sklonku života se pohybovala už jen díky speciálnímu vozíku.

 

Do obří výšky Sandy Allenová dorostla zřejmě kvůli nádoru, při němž její tělo produkovalo přehnaně mnoho růstového hormonu. Běžné výšce se vymykala už v dětství - v deseti letech měřila 1,9 metru, v šestnácti měla 2,2 metru.

Obryně nebyla šťastná. Strádala nejen zdravotními problémy, ale i citově. Přesto se neutápěla v sebelítosti a rozhodla se věnovat tomu, aby lidé měli pochopení pro jiné s problémy jejího typu. Intenzivně propagovala myšlenku, že společnost má přijímat odlišnosti. A k tomu vedla při svých častých vystoupení školní mládež. Objevovala se totiž nejen na obrazovkách, ale i v kostelech a ve školách.

 

Před dvaceti lety byla Allenová několik sezon i jako živý exponát Guinnessova muzea světových rekordů. „Jeden starší Japonec si na mne musel sáhnout, aby vůbec uvěřil, že jsem živá,“ vzpomínala v médiích. V paměti jí utkvěla ale i návštěva muzea tehdejším králem popu Michaelem Jacksonem. Na toho se díky setkání troufla před dvěma lety obrátit prostřednictvím bulváru s prosbou spolufinancování operace.

 

Další lidé, kteří trpí odlišnostmi:

- Nejmenší žijící žena Madge Bester z JAR měří pouhých 65 cm
- Nejvíce vyčnívající oční bulvy má Američanka Kim Goodman. Dokáže je vyvalit na vzdálenost 11 mm od očních důlků.
- Nejtěžší dvojčata Billy a Nenny Craryovi vážila v roce 1978 úctyhodných 328 kg

Reklama