Jestliže to mezi partnery neklape v posteli, je zaděláno na problém. Spory se přenášejí i mimo ni a o harmonickém vztahu nemůže být řeč. Tak jako v případě Šárky (34), kterou zklamala manželova nespravedlivá reakce poté, co porodila.

S manželem žije už osmým rokem, ale první nesoulad se mezi nimi objevil až nedávno. Když se jim před rokem narodila dcera. „Manžel mi v té době odmítl provádět orální sex. Nejdřív jsem tomu nepřikládala nějakou váhu, ale po čase mi to už přišlo divné. Napřímo jsme se ho tedy zeptala, na důvod, proč tuhle část postelových hrátek přeskakuje. Nejdříve se sice tvářil, že neví, o čem to mluvím, ale pak přiznal, že se nemýlím. Prý už mi to pusou prostě dělat nemůže,“ vypráví Šárka, která tehdy nevěřila vlastním uším. Z manžela totiž vypadl i důvod, kterému nejdříve nechtěla uvěřit.

oral sex

Odůvodnil svou nechuť k orálnímu sexu tím, že tamtudy nejen močím, ale hlavně jsem i porodila dítě! Prý se mu to teď už příčí a cítí k takovým praktikám odpor. Takže ve finále jsem potrestána za to, že jsem odnosila celý devět měsíců naše dítě a pak mu dala život! Hrozně jsme se kvůli tomu tehdy pohádali a potom ještě několikrát. Teď už to sice beru, jak to je, ale cítím se hrozně ukřivděná. O to víc, že on si ode mne orální sex provádět úplně klidně nechá a navíc rád! Když se ho ale zeptám, proč mě tyto praktiky nemají vadit, když i on tudy močí, je s odpovědí rychle hotový. Prý je to něco úplně jiného! A tím je debata u konce,“ svěřuje se mladá žena s tím, že už rezignovala: „Beru to prostě jako fakt, s kterým se evidentně nedá nic dělat.“

Názor partnerského poradce a kouče Karla Cháby

Důvodů pro jeho chování může být hodně. Pokud nemohu s daným člověkem hovořit, lze pravou příčinu jen odhadovat. Pokud muž ženě říká, že má problém orálně ji uspokojovat kvůli tomu, že „tamtudy“ vyšlo dítě, že „tamtudy“ močí, bude to s největší pravděpodobností jen zástupný problém a špička ledovce. Pravé příčiny jeho nechuti či odporu se mohou táhnout až do jeho dětství, být důsledkem hlubší nevědomé příčiny. Tehdy mohl mít například nějaké problémy se svou matkou a až nyní dochází k jejich přenosu na jeho paní. Navíc může i žárlit na potomka. Že už není a nebude jediný, komu patří manželčina pozornost. Kvůli jeho sebestřednosti pak může docházet k přenosu problému právě na orální uspokojování manželky. Spouštěčem mužova odporu mohl být právě zmíněný porod. Že se doteď nic nedělo, neznamená, že se po takové události, jako je narození dítěte, nemůže v člověku nic pohnout, co se psychiky týče. To pak aktivuje nevědomé konflikty. Celá potíž ale může spočívat i o tom, že má s partnerkou jiný problém. A toto už byla jen pomyslná poslední kapka.

Co se týče faktu, že se muž sám nechá orálně uspokojovat a říká, že je to něco jiného, ten jasně ukazuje, že si partneři při své komunikaci nerozumí. Nedokážou si věci vysvětlit. Hlavně se ale domnívám, jak už jsem naznačil před chvílí, že on ve skutečnosti ani netuší, co mu na tom celém vlastně vadí, odkud problém pramení. Vnímá jen důsledek celého problému, tedy že cítí odpor a nechuť orálně uspokojovat partnerku.

Jediným řešením, jak z problému ven, je začít se o něm otevřeně bavit. Je ovšem otázkou, jestli tito dva lidé jsou schopni jít po stopách problému a „vystopovat“ příčiny. Vše si vysvětlit a jít do hloubky. Začít by měli sami u sebe. Najít si čas na debatu, neřešit to pod tlakem a s negativními emocemi.

Pokud se jim podaří situaci odblokovat, je to fajn. Ale je dost možné, že si sami neporadí a budou potřebovat odborníka, který jim bude schopen pomoci. Zvláště pokud muž zcela věří tomu, že je problém jen v jeho nechuti a odporu, za čímž si pak bude stát. Ale tak to jistě není.

chabaKdo je Karel Chába

Je partnerským poradcem a koučem partnerských vztahů, praktikem energetické psychologie a EFT (technika emoční svobody), školitelem a autorem odborných článků.

Na osobních konzultacích pomáhá nalézt řešení problémů v partnerských vztazích. Pomáhá zvýšit sebevědomí, zbavit se žárlivosti, sociální fobie, strachu ze seznamování a dalších psychických problémů, které znemožňují prožívat krásný a spokojený vztah.

Čtěte také:

Reklama