I když nás odborníci na asertivitu nabádají k tomu, abychom se naučili používat slůvko NE, není to zdaleka jen o tom SLOVNÍM odmítnutí. Pokud už to NE totiž vyslovíme, musíme si být plně vědomi jeho následků. A naučit se s nimi žít.

Šestadvacetiletá Lucie udělala nedávno velmi nepříjemnou a nečekanou zkušenost. Řekla NE na nabídku své kamarádky podílet se na údajně zajímavém projektu. Nezdály se jí totiž nabízené podmínky, které neodpovídaly práci, jež by ji čekala.

  • Upřímně jí řekla, že se jí odměna nezdá adekvátní a myslela si, že tím je to vyřízené. Znaly se přece roky!

pomluva

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Její podmínky mi přišly opravdu hodně nevýhodné a práci jsem odmítla v dobré víře, že to pro naše přátelství bude lepší, než abychom jej pak narušovaly pracovními problémy, které by zákonitě musely přijít,“ vysvětluje zklamaná Lucie, jež dodává, že ji nejvíce mrzí, jak se její kamarádka zachovala.

  • Po malém městě, kde obě žijí od narození, totiž „pustila“ svou verzi, v které Lucii líčí jako hamižnou potvoru, která si řekla o strašně velké peníze.

Doneslo se to ke mně již z několika stran. Naštěstí mám pár dobrých přátel, kteří mě na to upozornili, protože nevěřili té její verzi. Nicméně ona je starostova dcera. Těší se velké popularitě. Koho nemá v přátelích na Facebooku, tak jako by nebyl. Všichni jí dávají lajky za každou blbost, kterou tam napíše, jen aby ostatní viděli, že i oni se těší její přízni,“ vysvětluje nepříjemnou situaci, v které se Lucie ocitla.

Sympatická Lucka naštěstí svou práci má. Dělá ji z domova a dělá ji dobře. „Samozřejmě by se mi hodilo nějaké zaměstnání s pevnou pracovní dobou a dobrými platovými podmínkami,“ svěřuje se. S přítelem by si rádi koupili byt a kvůli hypotéce by bylo lepší, kdyby byla zaměstnaná a mohla prokázat, že splácení půjčky nebude problém. „Bydlíme na opravdu malém městě, takže většina lidí dojíždí za prací jinam. Já bych ale raději zůstala tady. Až budeme mít malé děti, je lepší pracovat v místě, kde člověk i bydlí,“ uvažuje logicky Lucie a smutně dodává, že se s touto představou bude muset asi rozloučit. Její bývalá kamarádka má „dlouhé prsty“ a pokud nepřestane se svou štvavou kampaní, Lucii v jejím rodném městě nezaměstná asi nikdo.

Svého NE Lucka prý nelituje, ale kdyby tušila, co to spustí, asi by o tom více přemýšlela a použila spíš nějakou společenskou lež, než říct na rovinu, co si o nabídce myslí.

Přečtěte si také: