Monika má dlouhodobě problémy s imunitou, a tak se covidu-19 od začátku velmi bála. Hned jak to bylo možné, se nechala očkovat a už za sebou má i posilující třetí dávku, díky které se cítí alespoň trochu bezpečněji. Odmítá ale jakékoli rizikové kontakty, mezi které podle ní patří i její bratr Milan.

mot.jpg
Foto: Shutterstock

„Milan se od začátku řadí mezi antivaxery. Každou chvíli sdílí na Facebooku nějaké blbosti z dezinformačních webů a vybírá si jen zprávy, které podporují jeho teorie o tom, jak je očkování nebezpečné a jak jde o celosvětové spiknutí mocných apod. Vzhledem k tomu, že není očkovaný a chová se, jako by žádný covid-19 skoro ani nebyl, rozhodla jsem se, že se s ním nebudu vídat. Jenže to se hluboce dotklo naší matky, která mi teď oplácí stejnou mincí,“ popisuje Monika.

Moničina matka očkovaná je. Vzhledem ke svému věku patřila k prvním v republice. V posledních měsících ale naslouchá svému synovi Milanovi a na třetí dávku už nešla. Domnívá se totiž, že na tom, co říká, by opravdu mohlo něco být.

„Snažila jsem se matku přesvědčit, ať jde i na třetí dávku, ale nechce. Zase tolik mi to nevadí, protože skoro nevychází z domu. Nákupy si nechává vozit, občas zajde k doktorovi a jinak tráví dny u televize nebo křížovek. Když jsem jí ale řekla, že už se s Milanem nebudu vídat, rozčílilo jí to a rozhodla se mě vytrestat tím, že nechce, abych ji chodila navštěvovat. Myslí si, že tímhle radikálním řešením docílí toho, že se Milanovi omluvím a začneme normálně fungovat jako rodina. To pro mě ale nepřipadá v úvahu. Matčin postoj mě moc mrzí. Nevím, jak dlouho tady ještě bude, a svou tvrdohlavostí nás třeba připravuje o poslední společné chvíle,“ stěžuje si Monika.

Ta se matku snaží čas od času navštívit, ale stará paní ji zatím vždy vyhodila. Už nechce vozit nákupy ani doprovázet k lékaři. Přestože by Monika ráda pomohla, její matka teď o všechno prosí jen svého syna Milana.

Čtěte také: