wa.jpg
Foto: Shutterstock

Již z vysokého obsahu vody v lidských tkání u malých dětí je zřejmé, že jsou především kojenci na nedostatek tekutiny velice citliví a snadno u nich může vzniknout dehydratace. Jak ale poznat, kolik vody je dost a kolik málo, když je každé tělo jiné? Takto se podle dětského lékaře  MUDr. Petra Tláskala, CSc. projevuje nedostatek vody v dětském organismu:

  • Slabé močení
  • Moč je tmavá a silně zapáchá
  • Oschlé sliznice či suché rty
  • Neklid 
  • Zhoršená koncentrace
  • Chybovost i při plnění úkolů, které dítě běžně zvládá
  • Bolesti hlavy


Kolik vody by dítě mělo za den přijmout? 

Novorozenec - Pokud je dítě plně kojeno, není nezbytné přidávat do pitného režimu čaj, avšak mělo by vypít přibližně 150 ml vody na kilogram jejich hmotnosti. Avšak objem vody se nemusí tolik sledovat, je-li dítě pravidelně a dle jeho potřeby přikládáno k prsu. 

1. – 6. měsíc života: 150 ml/kg hmotnosti a den

6. – 12. měsíc života:  120 ml/kg hmotnosti a den

U dětí s hmotností nad 10 kg: Zde platí poměrně jednoduchý vzoreček pro výpočet -  1 000 ml + 50 ml na každý kg váhy dítěte nad 10 kg.  Pokud tedy máme například dítě s váhou 15 kg, potřebuje přibližně 1 250 ml vody denně.

U dětí s hmotností nad 20 kg:  Tady platí vzoreček s menším navýšením objemu - 1 500 ml + 20 ml na každý kg váhy dítěte nad 20 kg. To znamená, že například dítě s váhou 25 kg potřebuje 1 600 ml vody denně. 

Převažovat by samozřejmě měla čistá voda, pro menší děti kojenecká - ta je totiž zbavená chloru a je pro citlivé dětské trávení nejvíce šetrná. Starší děti mohou pít vodu s vodovodu, avšak je lepší nechat ji ve skleničce odstát - právě kvůli obsahu chloru. Samozřejmě můžete také využít filtrovací konvice. 

Co když dítě pít odmítá?

1) Nechte ho vybrat si vlastní lahev na pití či hrnek. Láhev s obrázky oblíbených pohádkových hrdinů může pomoci překonat nechuť k pití. 

2) Zkuste dítěti nabídnout perlivou nebo jemně perlivou vodu. Díky bublinkám ji často lépě přijmou. Pokud nechuť přetrvává, ochuťe ji citrónem, pomerančem nebo jiným ovocem. Vynikající jsou třeba maliny, ty děti většinou zbožňují. 

3) Motivujte soutěží. Nakupte samolepky s pohádkovými (nebo jinými) motivy. Vytvořte nástěnku s tabulkou nebo tabulku jednoduše připněte na lednici. Následně se s dítkem domluvte, že za každou vypitou sklenici může dostat obrázek. Pokud to celé pojmete jako soutěž, kdy za nasbíranou řadu může získat medaili, máte prakticky vyhráno. Děti soutěžení milují. 

4) Příklady táhnou. Především malé dítě chce často dělat to, co dělá rodič. Proto když se jdete napít, nalijte skleničku i svému potomkovi a společně si připijte na zdraví. 

5) Zapojte pohádky. Vymyslete pro dítě zábavný příběh nebo pohádku o vodičce a motivujte ho tak  pití. Dobře můžou fungovat také říkanky, které si před pitím s potomkem řeknete.

6) Vyzkoušejte ovocný čaj. Pokud nebude chutnat neslazený, sáhněte po přírodním sladidle jako je med, čekankové slazení, stévie nebo agávový sirup. 

7) Pomocník jménem brčko. Pokud pořídíte pěkné dětské brčko, muže být pro dítě pití zábavnější. 

8) Vsaďte na vývary. Dobrý zeleninový vývar k obědu má nejen vhodné výživové hodnoty, ale také obsahuje vodu, kterou lze k pitnému režimu připočítat. 

9) Zahrajte si na alchymistickou laboratoř. Nabídněte dítěti sklenici s vodou, přírodní potravinářské barvivo, citron a mátu nebo cokoliv dalšího a nechte ho, aby si sám připravil nápoj podle chuti. 

Čtěte také:

Zdroj: Čistá voda, autorka článku, Baby web, MUDr. Petr Tláskal, CSc., Nutriklub

Reklama