„Je mi dvaatřicet a na děti nemám absolutně pomyšlení. Teda ne, že bych je nechtěla vůbec. Určitě jo. Ale za pár let. Tolik jsem toho ještě nestihla! V práci se mi daří, mám spoustu plánů, kam se podívat, co vyzkoušet. Máma na mě samozřejmě začíná tlačit, že pak už nemusí být vůbec jednoduché otěhotnět. Jasně, vím to, všude se o tom mluví. Ale dělat si dítě jen proto, že už by se to mělo?“ svěřuje se personalistka Adéla. Ta pro případ, že by měla za pár let problémy s početím, zvažuje zmrazení svých vajíček, odborně oocytů. Že není jediná, potvrzují i reprodukční kliniky. Jejich zákaznice se nejčastěji rekrutují ze dvou kategorií žen.

V první řadě jsou to ty, které mateřství samy odkládají, protože se na něj zatím necítí, nebo nemají vhodného partnera. Pak jde o klientky, které k tomuto kroku vedou zdravotní důvody. Ať už je čeká léčba rakoviny spojená s chemoterapií, nebo třeba odebrání vaječníků.

eg.jpg
Foto: Shutterstock

Co odběr vajíček obnáší?

Není to tak, že by si žena jen odskočila ke gynekologovi, a ten odběr provedl. Je zapotřebí příprava, která začíná prvotním gynekologickým vyšetřením a odběrem krve, podle čehož odborníci určí vhodnou hormonální stimulaci. Bez té to nejde.

„V běžném cyklu ženy dozrává pouze jediné vajíčko, proto musíme vaječníky nejprve hormonálně stimulovat. K tomu slouží hormonální injekce, které si žena denně aplikuje po dobu zhruba 12 dní. Díky této stimulaci uzraje více vajíček najednou,“ vysvětlují lékaři z pražského IVF centra Gynem.

Jakmile po hormonální léčbě gynekolog při vyšetření usoudí, že je správný čas k odběru zralých oocytů, stačí k tomu rychlý zákrok. „Vajíčka odebíráme punkční jehlou z obou vaječníků přes pochvu v kratičké celkové anestezii, stačí 10 minut. Zhruba dvě hodiny po výkonu klientku propustíme domů,“ vysvětlují lékaři z kliniky Pronatal.

Jak se oocyty mrazí?

Odebraná vajíčka lékaři nejprve ošetří pomocí metody zvané vitrifikace. Při té v několika sekundách dochází ke skokovému ochlazení reprodukčních buněk na teplotu -196 °C. Mráz buňky nepoškodí díky tomu, že jsou uloženy ve speciálním roztoku obsahujícím ochranná kryoprotektiva.

„Teplota -136 °C je považována za moment, kdy se zastavují veškeré biologické procesy. Teplota tekutého dusíku, při které jsou reprodukční buňky skladovány, je ještě o 60 °C nižší a měla by bezpečně zaručit skladování prakticky po neomezenou dobu. V praxi se ale reprodukční buňky skladují po dobu 10–20 let, na žádost pacientů je možné v opodstatněných případech tuto dobu prodloužit,“ zmiňují lékaři z Centra reprodukční medicíny a reprodukční genetiky ve Fakultní nemocnici v Motole.

Podle kliniky Pronatal přežije zamrazení 95 % vajíček.

Kdy je ten správný čas?

Kliniky doporučují zamrazit vajíčka ideálně do 30 let a maximálně do 35 let věku ženy. „Po 35. roce kvalita vajíček a plodnost výrazně klesá. Ve 40 letech už bez problémů otěhotní jen zhruba 20 % žen,“ upozorňují odborníci na reprodukci z Pronal s tím, že žena se samozřejmě vždy může snažit otěhotnět přirozeně a zmražená vajíčka nemusí nikdy použít.

Jenže ani zamrazení vajíček není zárukou, že pak s jejich pomocí otěhotníte. „U třicetileté ženy činí úspěšnost umělého oplodnění po zavedení jednoho embrya kolem 40 procent. U čtyřicetileté je to už ale jen 20 procent. Pokud je ženě nad 42 let, není šance na oplodnění nereálná, ale pomalu se blíží nule,“ uvádí MUDr. Jana Lacheta z Centra reprodukční medicíny ISCARE.

Kolik vás to bude stát?

Ceny se samozřejmě v jednotlivých reprodukčních klinikách liší. Tedy čistě orientačně. Odběr vajíček a příprava na něj (včetně medikamentů) vyjdou na částku kolem 50 tisíc korun. Pak jsou tu ale další náklady na zmrazení vajíček, kdy se můžete vejít do 10 tisíc korun, podle jejich počtu. Za uskladnění zaplatíte kolem 2 tisíc korun ročně. A samozřejmě musíte myslet i na náklady spojené s následným umělým oplodněním.

Výjimku mají od letošního roku onkologické pacientky, jimž toto uschování vajíček hradí pojišťovny.

Zdroj informací: Gynem, Pronatal, Reprofit, FN Motol, MUDr. Jana Lacheta

Čtěte také: