Kvetoucí hrnkové květiny, které zdobily naše sváteční byty, nemívají dlouhý život a většinou končí v popelnicích. Škoda, často se tomu dá předejít a rostlinu zachránit. Poradíme vám, jak na to.

O typicky „zimních“ květinách, které si kupujeme, nebo dostáváme jako dárek, jsme psali v tomto článku ZDE. Bohužel nám dlouho nevydrží, protože jim při nejlepší vůli nemůžeme dopřát ideální podmínky. Většina z nich pochází z vysokohorských oblastí, takže vyžadují poměrně nízké teploty, mírnou zálivku a nepřímé slunce.

flower

Proto se jim tak dařilo u našich babiček ve venkovských chalupách, zatímco v útulně vytopených a slunných bytech strádají. Většina z nás je vyhodí, ale najdou se tací, kterým stojí za to květinu uchovat a „donutit“ ji k dalšímu kvetení. Pokud patříte mezi ně, čtěte dál.

Brambořík

Když přestane nasazovat nová poupata, začíná jeho vegetační klid. Postupně omezte zálivku, dokud nezežloutnou a nezaschnou listy. Potom vyjměte hlízu z květináče, očistěte ji a nechte odpočívat na zastíněném místě. Když se na hlíze začnou objevovat „pupeny“, přesaďte ji do nového substrátu a začněte mírně zalévat. Brzy vyraší malé lístečky, poupátka a život bramboříku může pokračovat.

Důležité rady:

  • Má rád vlhko, ale nesnáší rosení. Postavte ho raději na podložku z vlhkým pískem, nebo oblázky.
  • Nezalévejte na hlízu ani na listy, ale do misky pod květináčem.
  • Odkvetlé květy a zvadlé listy odstraňujte odtrhnutím od hlízy, ne uštípnutím, nebo ustřižením. Zabráníte tak plísňovým chorobám.
  • Vyhovuje mu východní a severní okno.
  • Má rád letnění, ale nesnáší přímé slunce.

Čtěte také: Brambořík. Král chladných místností

Vánoční kaktus

Pokud kaktus nevykvete, nebo mu opadávají poupata, bývá to většinou suchým vzduchem, který nesnáší. Na rozdíl od bramboříku, má rád rosení, takže mu ho dopřejte. Pozor na tvrdou vodu. Svědčí mu dešťová, nebo alespoň odstátá voda.

Po odkvětu omezte radikálně zálivku a dopřejte kaktusu klid, dokud opět nenasadí poupata.

V létě mu prospívá letnění a dostatek čerstvého vzduchu, ale ne na přímém slunci, které by ho spálilo. Pokud nemáte zahradu, umístěte ho na zastíněné místo na balkoně, nebo mezi okny situovanými na východ nebo na sever.

Čtěte také: Někomu kvetou, někomu ne

Vánoční hvězda

Když vánoční hvězdě opadají listy, bývá to většinou její konec. Ale jen zdánlivě. Vydržíte-li její nevábný vzhled, odmění se vám novým „kvetením“.

Jak na to? Umístěte ji na chladnější, stinné místo a omezte zálivku. V březnu seřízněte její výhony asi na 10 cm. Pracujte opatrně, mléko je jedovaté a citlivější pokožku by mohlo popálit.

Na jaře ji přesaďte a zalévejte měkkou vodou.

Pokud chcete, aby hvězda opět zazářila červenými (nebo jinak barevnými) listeny musíte ji přelstít. Asi od poloviny září jí „dopřejte“ pouze 10 hodin denního světla, takže ji začněte zatemňovat. Třeba papírovým pytlem, nebo krabicí. To ji „donutí“ k vybarvení a před Vánoci vás opět odmění svou krásou.

Možná jste nevěděli, že vánoční hvězdu můžete namnožit řízkováním.

Až budete provádět prořez, dejte pár výhonků do sklenice s vodou, kde zakoření. Pak je zasaďte do květináčů se směsí listovky, drnovky, pařeništní zeminy a písku.

Čtěte také: Jak správně vybrat vánoční hvězdu a jak se o ni starat

Hyacint

Po odkvětu opět omezte zálivku, odstraňte květenství, a nechte zežloutnout listy. Nikdy je nestříhejte, rostlina si je sama zatáhne. Cibulku vyndejte z květináče a dejte na suché tmavé místo, ideálně do papírového sáčku.

Na přelomu září a října ji opět zasaďte. Buď do květináče, nebo na záhon tak hluboko, jako je výška cibulky. Dopřejte mu místo, kde bude mít zjara dostatek slunce. 

Čtěte také: Chybí vám vůně čerstvých květin? Kupte si hyacint

Reklama