Termální jezero Hévíz je z České republiky vzdáleno jen pár hodin cest, a pyšní se jedním velmi zásadním NEJ. Je NEJvětším biologicky aktivním přírodním termálním jezerem světa, které dokáže osvěžit nejen tělo, ale i duši.

Cestovatelé a znalci si možná kladou otázku, a co jezero Echo na Novém Zélandu? Ano, je větší a jeho voda je teplejší, ale přesto se jezeru Hévíz nevyrovná. Není totiž vhodné ke koupání a nemůže být tudíž využito k lékařským účelům. S klidným vědomím tedy lze prohlásit, že Hévíz je největším termálním jezerem světa vhodným ke koupání.

Hévíz

Celoroční možnost koupání

Jezero Hévíz s rozlohou 4,4 hektarů je napájeno termálním pramenem, který obsahuje sloučeniny síry a nerostných látek a vyvěrá v hloubce 38,5 metrů v pramenné jeskyni na dně jezera. Prameny jsou v jeskyni vlastně dva - na východní straně vyvěrá do jezera voda s teplotou 17,2 °C a na západní straně pramení voda horká 39,6 °C. V létě dosahuje voda v jezeře teploty až 38 °C, v zimě se pohybuje v rozmezí 23-25 °C. Koupání v něm je tak zajímavým a současně příjemným zpestřením pobytu bez ohledu na počasí a roční období. Pramen je tak mohutný, že dokáže za 72 hodin vyměnit celý obsah jezera.

Jedinečný masážní efekt

Teplá voda ze spodní části jezera stoupá k hladině, zatímco ochlazená voda z povrchu klesá ke dnu. Toto dvousměrné proudění, podpořené otáčením vodní masy vpravo díky oválnému tvaru jezera, udržuje vodu v neustálém pohybu. To napomáhá k regulaci teploty vody v jezeře, k distribuci ve vodě rozpuštěných látek a zároveň poskytuje koupajícím se jedinečný masážní účinek.

Hévíz

Skvělé místo pro alergiky

Hévíz je díky termálnímu jezeru i skvělou lokalitou pro alergiky. Neustále se opakující odpařování vody z termálního jezera čistí vzduch, tudíž je okolí jezera i prostředí lázní zbaveno téměř veškerého prachu a alergenů.

Přednosti letního období

Pokud patříte k dobrodružnějším turistům, můžete při pobytu v létě vyzkoušet některé speciální programy, bez ohledu na věkovou skupinu, jako je let horkovzdušným balonem, projížďka na Segway či elektrickém kole, zahrát si můžete také golf nebo si prohlédnout místní jeskyně. Hévíz a jeho okolí poskytuje četné možnosti pro vyjížďky na jízdních kolech, má rozvětvenou síť cyklotras a značených turistických cest. Mezi turistické zajímavosti v okolí patří mimo jiné zříceniny hradů v Sümegu, Tátice a Szigligetu, krásný je i zámek Festetic ve městě Keszthely. Na své si přijdou i příznivci letních festivalů.

Hévíz

Skvělý servis pro všechny

Hévíz nabízí perfektní servis: nachází se zde mnoho restaurací, kaváren, cukráren a hospůdek. K dispozici je 10 000 lůžek, od ubytování v soukromí, přes penzióny s rodinou atmosférou až po prémiové 3-5 hvězdičkové hotely za velmi atraktivní ceny a pro celé rodiny.

Více o Hévízu na www.heviz.hu.

* * *

Hévíz, lázeňské město v západním Maďarsku se zhruba pěti tisíci obyvateli získalo v květnu 2016 ocenění European Innovation Award. Mezinárodní uznání získala jak ochranná známka Traditional Hévíz Therapy, tak i unikátní nabídkový systém určený pro poskytovatele ubytování v Hévízu s cílem zlepšit kvalitu ubytování. Evropské lázeňské sdružení udělilo Hévízu cenu Innovative Spa & Healthy Resort Destination. Cílem ocenění je rozpoznat a představit nové nápady, nástroje a procesy lázeňských měst po celém světě.

Reklama