Venku mrzne, až praští, v nížinách vládne tuhá zima. Obrázek zimy jak vymalovaný rukou Josefa Lady. Radost ze sněhu před domem, nebo bytem mají hlavně děti. Pro ty, kteří musí sníh odhrabovat, se zimou souvisejí nové povinnosti. Přinášíme tipy a triky, jak si s odklízením sněhu hravě poradit.

Zepter

V zimních měsících při odhrabování sněhu ušetříte za permanentku do fitness center. Pobyt na čerstvém vzduchu je zdraví prospěšný, i když se to na první pohled nezdá. Jde jenom o to užít si  fyzickou námahu. A ta může být vítaným elixírem života nejenom pro ty, kteří tráví profesní čas vysedáváním v kanceláři u počítače. Hodina odklízení čerstvého prašanu se energeticky rovná hodině běhu. To už je slušný výkon odpovídající devíti kilometrům v poklusu.

Zepter

Jenže odklízení sněhu je i pořádná alchymie! Pro netrénovaného člověka by se rychle mohlo změnit v noční můru. Tyto praktické rady by ale měly pomoci každému a udělat z povinnosti spíše zábavu.

  1. Bez správného nářadí to prostě nejde! Jaké by bylo odklízení sněhu bez sněhového hrabla? Doporučujeme zohlednit poměr váha/výkon. Čím lehčí nářadí je, tím méně se nadřete. Ovšem je samozřejmě nutné vybrat si i takový nástroj, který něco vydrží a nerozpadne se s prvním centimetrem čerstvého prašanu. Ideálním produktem jsou výrobky Fiskars – váží průměrně 1,6 kilogramu a jejich trvanlivost je pověstná. Základním vybavení jsou hrablo a škrabka na sníh i led.
  2. ZepterSkvělým pomocníkem je i lopata na sníh Fiskars SnowXpert™ s lehkou hliníkovou násadou, která je v místě držení potažena oranžovou vrstvou plastu. Ergonomicky navržené držadlo nabízí pohodlný a pevný úchop i pro ruce v těch nejsilnějších rukavicích. Nabírací část z polypropylenu je lehká a zároveň tvrdá pro snadné odhazování jak prašanu, tak těžkého sněhu.
  3. Zvolte dostatečně dlouhé nástroje. Když se budete ohýbat, riskujete bolesti zad. A zvlášť dlouháni vědí, že to není nic příjemného. Je dobré se při práci pokrčit v kolenou, nikdy ne v pase, a držet záda rovně. Zvedejte váhu nohama, nikoli trupem. Na lopatu si naberte menší množství bílé peřiny. A pomůže vám i kvalitní materiál. Třeba shrnovač sněhu Fiskars SnowXpert™, který efektivně odstraňuje sníh přímo od země. Jeho provedení výrazně šetří vaše záda.
  4. Sypat s rozumem. Nejlepším materiálem pro posyp zamrzlých a zasněžených chodníků je štěrk nebo písek. Posypová sůl může poškodit životní prostředí. Malý ruční sypač je přesně tím pomocníkem, kterého potřebujete!
  5. Teplé oblečení. Šaty dělají člověka i při odklízení sněhu. Vylézt do mrazu pouze v tričku a kraťasech se rovná šílenství. Proto nepodceňujte teplé oblečení. Zároveň ale nezapomeňte, že vás fyzická práce řádně zahřeje a zřejmě se neobejdete bez pocení. I pro odhrabávání sněhu tedy platí – všeho s mírou! Nejlepší je volba prodyšného oděvu. Neberte to na lehkou váhu, ve Spojených státech při uklízení sněhu lidé občas umírají.
  6. Tlačit a nezvedat. Kdybyste chtěli zvedat mokrý sníh, dá vám to velkou fušku. Proto se snažte sníh spíš odtlačit. Opět nezapomeňte na pokrčená kolena. A když už nebudete moct, i tak pro vás máme zlepšovák. Vyzkoušejte pro větší a otevřená prostranství profesionální shrnovač sněhu Fiskars SnowXpert™, který má lopatu zajišťující stabilitu a lehkost. Vylepšený úhel rukojeti a pevný, trubkovitý tvar držadla zaručuje lepší komfort při používání.

Odkllízení sněhu zkrátka není žádná věda. S těmi správnými nástroji se může stát pro dospělé téměř stejnou zábavou, jakou jsou pro děti bobování a jiné zimní radovánky.

Zepter

Fiskars
Fiskars je přední globální dodavatel produktů pro zahradu, domov a outdoor. Skupina Fiskars vlastní portfolio silných a respektovaných mezinárodních značek, jako jsou Fiskars, Iittala nebo Gerber. Firma byla založena roku 1649 a je zapsána na NASDAQ OMX, v Helsinkách. Fiskars  je zároveň nejstarší finskou firmou. Rekordní prodeje sítě Fiskars jsou 798 milionů eur v roce 2013. Skupina zaměstnává zhruba 4 100 lidí ve 20 zemích světa. www.fiskarsgroup.com