Chápeme, že s příchodem podzimu a sychravých rán je ranní vstávání někdy nadlidským úkolem. Existují lidé, kteří si s vidinou vstávání v sedm hodin nastaví klidně pět budíků v desetiminutových intervalech. První zamáčknou v 6:20, další v 6:30 a tak dále. Tímto počínáním si ovšem zadělávají na problémy. Tlačítko odložit sice bývá na mobilních telefonech větší než vypnout zvonění a pár minut v posteli navíc je hodně lákavé, ale máme pro vás přesvědčivé důvody, proč to nedělat.

Zmatené tělo

Když vstávání odložíte a budete pokračovat ve spánku, je velká pravděpodobnost, že se uvolní hormony, které vaše tělo přimějí, aby si myslelo, že má před sebou celou noc v posteli.

Mozek se totiž po usnutí dostane do úvodní fáze spánku, a to je ta nejhorší doba na probuzení a vstávání. Ve spánku totiž strávíte jen několik minut, zatímco tělo bylo připravené na několik hodin. To má za následek, že poté, co opravdu vstanete, cítíte se mnohem unavenější.

Vaše reakce jsou pomalejší, schopnost rozhodování v záporných hodnotách a než se proberete, může to trvat i dvě hodiny. Tělo je zkrátka zmatené. Neví, jestli se má chystat ke spánku nebo k probuzení. Za všechny tyto negativní jevy může být zodpovědné odkládání budíku, takzvaný snoozing.

Škodí ho moc i málo

Stačí pouhý týden snoozingu, aby bylo vaše tělo vystavené zvýšenému stresu, což může vést k oslabování imunity a rozvoji nemocí. Opětovné zvonění budíku navíc dostává tělo do stresu a ten si s sebou následně můžete nosit celý den. To, jak začnete svůj den, má zkrátka velký vliv na celý jeho průběh.

Problém může nastat i ve chvíli, kdy budík sice nezamačkáváte, ale vyspáváte až příliš dlouho. Negativní účinky na zdraví má nejen nedostatek, ale také nadbytek spánku. Týká se to zejména lidí, kteří tráví v posteli více než deset hodin denně.

Zvyšuje se riziko srdečních onemocnění, přibývání na váze, roste riziko cukrovky, hrozí také rychlejší stárnutí mozku, výkyvy nálad a deprese. Podobné negativní účinky jsou prokázané i u lidí, kteří naopak spí málo. Jako optimální doba se jeví 7 až 8 hodin spánku.

Jak se zbavit tendence odkládat budík:

  • Nedávejte si telefon na noční stolek. Čím blíž ho budete mít, tím snazší pro vás bude budík odložit. Naopak když se budete muset projít třeba ke stolu, během krátké procházky se částečně probudíte.
  • Snažte se mít každé ráno důvod k tomu, abyste vstávala s radostí. Zařaďte do svého režimu něco, na co se budete těšit. Může to být například deset minut jógy, ranní běh nebo třeba sjíždění nejnovějších příspěvků na Instagramu.
  • Používejte klasický budík, ten žádné tlačítko na odložení nemá.
  • Pravidelně střídejte vyzváněcí tóny, abyste si na jeden nezvykla a nestala se vůči němu imunní.
  • Pořiďte si budík se světlem, který simuluje vycházející slunce. Pobouzet se můžete také pomocí příjemné vůně. Existují difuzéry, které si můžete nastavit tak, aby vás vůní probudily.
  • Choďte dříve spát. Za tendencí odkládat budík může být zcela prozaický důvod, a sice nevyspání.
  • Nastavte si budík na nejzazší čas, kdy opravdu potřebujete vstát, abyste stihla své povinnosti. Nebuďte se zbytečně dopředu.
  • Dávejte si postupné cíle. Nejprve se snažte zredukovat počet odložení na dvě, na jednu a potom tuto aktivitu zcela vypusťte.
  • Stáhněte si aplikaci, jejíž budík vás bude otravovat tak dlouho, dokud nesplníte několik úkolů. Je to například aplikace Alarmy.

Čtěte také:

Reklama