V prvních měsících maminky mění plenky mnohem častěji než v těch následujících. Je tedy lepší používat látkovky hned od začátku, nebo až později? Co radí naše maminky?

Látkové plenky většinou používají až druhorodičky, prvorodičkám trvá několik měsíců, než se rozkoukají a začnou zkoušet něco nového. Jednorázovkami přebalují v porodnici a pokračují v tom i později. Většina maminek s nimi začíná. Některé pak přejdou na látkové plenky. Vedou je k tomu různé důvody: nespokojenost miminka, časté opruzování, to, že málo spí, finanční náročnost jednorázovek, ekologie. U druhého miminka jsou už zkušené a vědí, co chtějí.

„Já jsem látkovky začala používat u prvního syna, i když také ne hned od porodu. U druhého jsem si je vezla ale už i do porodnice. Manžel mi přivážel pravidelně čisté a odvážel špinavé. Nebyla jsem tam tak dlouho, aby se to nedalo zvládnout. Vzhledem k tomu, že se látkovkám věnuji profesně, tak jsem je používala zcela samozřejmě. Ostatní maminky okukovaly, co to mám, a z některých se staly později mé zákaznice,“ vzpomíná Kateřina Borunská majitelka Mamaja group, s. r. o.

A co na to maminky, které testují látkové plenky Pop-in NEW GEN?

Zuzana používala látkové plenky až doma. V porodnici přebalovala jednorázovkami. „Problém je s praním. Manžel se staral o naše dvě starší děti, nechtěla jsme ho zatěžovat tím, že by sem a tam vozil látkové plenky a doma je pral. Začala jsem je tedy používat až doma.“ To ovšem Zuzana vypráví o svém třetím dítěti. U toho první používala jednorázovky do osmi měsíců. „Jde o zvyk. Naprosto souhlasím s tím, že na prvorodičky toho může být hodně, na mě bylo tenkrát také. Až od osmi měsíců jsem začala zkoušet nové věci. Látkovky jsem si zamilovala a zůstala u nich. U třetího dítěte je používám až na výjimečné situace neustále a to od začátku.“

Se Zuzanou souhlasí i dvojnásobná maminka Lucie. „Také jsem v porodnici používala jednorázovky. Je to pohodlnější, když nejste doma u své pračky a nemáte zázemí. Na výletech a dovolené sáhnu občas po jednorázovce, ale jinak používám výhradně látkové plenky.“

I Anna nám potvrdila Luciina a Zuzanina slova. „U prvního dítěte je člověk překvapený. Každý! Na to se nedá nijak připravit. To se musí zažít. Začala jsem látkové plenky používat od čtvrtého měsíce. To už jsem věděla co a jak, a když byla možnost vyzkoušet Pop-in New Gen, šla jsem do toho. Původně jsem si koupila vícevrstvé látkové plenky, které se musí skládat a dát na ně svrchní kalhotky. Nakonec je nepoužívám vůbec. Pop-in mi vyhovují víc.“

Romana porodila před dvěma měsíci, a i když je prvorodička, začala s látkovkami už od třetího dne po návratu z porodnice. „Nejprve jsem si musela zvyknout na bachratost plenky Pop-in, nebyli jsme si vůbec jistí, co si o tom myslet, na tom malinkatém miminku to vypadá až příliš velké. Ale neodradilo nás to. Viděli jsme, že v pohybu to Toníkovi nebrání, leží taky pěkně rovně a rozhodně se mi moc líbí materiál, se kterým jeho prdelka přichází do styku. Po pár dnech jsem usoudila, že naše mimi není tak malé, abychom potřebovali tu nejmenší velikost, a tak jsem zapnula patentky o něco výš, hned to vypadalo pohodlněji. Chce to zkoušet. Učený z nebe nespadnul.“ Vzpomíná i na to, jak používala prvních pár dní jednorázové plenky: „Zděsili jsme se, kolik odpadu ten náš drobeček vyprodukoval, každý den jsme vynášeli plný pytel jednorázovek. No a teď pereme každý druhý až třetí den a praní nás vychází jen na pár korun.

 

Látkové plenky POP IN jsou kalhotkové plenky, které rostou s Vaším miminkem a zapínají se pomocí suchých zipů. Skládají se ze tří částí, nepropustné vnější vrstvy, sací druhé vrstvy a třetí části na vkládání plenek. Celý systém je sepnut pomocí patentek, ty však nemusíte rozepínat ani při praní. Plenky se nežehlí.

Při používání jednorázových plen vznikne jedna tuna odpadu, zatímco používání látkových plen je vysoce ekologické.

Více informací:

www.mamaja.info,

www.pop-in.cz,

Reklama