„Už je tu zase to pitomý jaro, ptáci řvou, šeříky smrdí…“
zpívá Ivan Mládek ve své Písni o jaru. Ptáci sice neřvou a šeříky nesmrdí, přesto se někteří obchodníci domnívají, že už tu jaro máme. Zvlášť absurdně to působí v jednom z nejstudenějších týdnů této zimy…

Venku mrzne, až praští, vy si chcete koupit rukavice, jenže smůla. Dobře, dovolili jsme se trochu nadsázky, samozřejmě že rukavice nakonec seženete, ale dá vám to leckde víc práce, než byste v zimě čekali. Vánoční výprodej skončil a v obchodech nastalo jarní šílenství. Sklady vymetají poslední zimní zboží, které je k dostání v ultra velkých slevách (ale občas už jaksi dochází), výzdoba obchodů se pomalu ale jistě převléká do jarních motivů.

Obchodníci (někteří dokonce už od poloviny ledna) razí strategii: Musíme být připraveni na zítřek. Tedy, spíš na pozítřek… V prodejnách s oděvy to dnes vypadá skoro jako byste přišli do potravin koupit poukázku na rohlíky, které si vyzvednete až za dva měsíce. Jak ale mohu vědět, že za dva měsíce nebudu muset držet bezlepkovou dietu? Jak mohu vědět, že se v dubnu nějaká celebrita nezblázní, nenastolí super-hyper-módní trend a polovina oblečení, které koupím dnes, nepůjde do stoupy?

Když se tak ale nestane, již dnes si můžete šatník vybavit plánovanými výštěky módy. Podle prodejců poletí pastelové barvy, kdo máte rádi růžovou, budete letos na jaře v kurzu. Vrátit by se také měla rozevlátá a flekatá móda 70. let po vzoru hippies, kterou doplní pohodlné pestrobarevné modely z příjemných materiálů. Takže křiklavá, křiklavá a ještě jednou křiklavá, taková bude letošní jarní móda v levnějších buticích. Ve značkových obchodech lepších návrhářů se pak můžete těšit na všestranné kolekce snadno skladných oděvů jako stvořených pro rozmary počasí při cestování.

Že si za jarní šílenství v zimě můžeme i tak trochu sami, to nám potvrdilo hned několik prodavaček: „Lidé nakupují jako šílenci, už asi nechtějí zimu. Kolekce jaro-léto 2009 se prodává jako na běžícím pásu.“

Vyrazili jsme do ulic a nákupních center, abychom vám předvedli, jak to za výklady některých módních butiků vypadá.

Když venku klepete kosu a z výlohy se na vás usmívají plastoví Barbie & Ken v takřka plážovém oblečení, máte chuť: a) Koupit si okamžitě model, který předvádí; b) Vyrazit k moři; c) Vyrazit dlažební kostkou výlohu, ať si taky ten mráz užijí!

Reklama