DETROIT – Pokud už se nemůžete dočkat sněhu a zároveň jej musíte uklízet, na závěje si pozvěte raději pomocníky, především pokud jste kardiaci.
Poslední lopata může být zároveň posledním hřebíkem do vaší rakve, potvrdily výzkumy v americkém Detroitu, kde zaznamenali zvýšenou míru náhlých úmrtí po odhazování sněhu. Kardiaci, zvláště ti, kteří o své chorobě nevědí, se při odhazování sněhu snadno přetáhnou a mohou umřít.
V Detroitu se ukázalo, že ze čtyřiceti tří zesnulých se skrytými srdečními vadami a chorobami, u nichž příčinou smrti bylo selhání srdce, třicet šest umřelo na přetažení po odhazování sněhu.
Druh nářadí užitého při odhazování přitom neměl na úmrtnost vliv. Většina zesnulých používala k odhazování lopatu, ale čtyři mrtví použili automatickou frézu.

Nejnebezpečnější je samozřejmě odhazování těžkého vlhkého sněhu, které nebezpečně vyčerpává srdce i celý organizmus.
"Když se člověk, který se po celý rok vyhýbá fyzické zátěži, vydá v zimě odhazovat sníh, může ho to zabít. Je to neuvěřitelná zátěž na srdce. Prudce stoupá tlak krve a zrychluje se srdeční činnost. V chladném počasí se navíc zužují cévy, a tím se srdce ještě více zatěžuje. Bohužel, někdy to může skončit infarktem či srdeční arytmií, a to může způsobit smrt. Kardiaci a staří lidé si prostě na odhazování sněhu musejí najmout dělníky, nebo pluh," vysvětlil doktor Barry Franklin, kardiolog z michiganské Nemocnice Wiloliama Beaumonta v Royal Oak.   

      
Reklama