Má váš otec rakovinu, měl ji i dědeček a vy se bojíte, že jí také onemocníte? Lékaři již přinesli důkazy o tom, že genové testy jsou skutečně potřebné. S jejich pomocí mohou určit například riziko vzniku rakoviny prsu nebo řady onemocnění imunitního systému. Ale pouze za předpokladu, že se jedná o dědičnou chorobu.

Vědci se nyní soustředí na to, aby během několika let vyvinuli testy, které by uměly u nemocného odhalit vyšší či naopak nižší nebezpečí postižení určitou nemocí, než je jinak běžný průměr.  Týká se to třeba vysokého krevního tlaku. Ovšem na druhé straně se odborníci už dnes trápí otázkou, zda takové genové testy opravdu pomohou těm rodinným příslušníkům postižených, kteří zatím ještě nejsou nemocní.

Jde o to, že rozvinutí onemocnění závisí na spoustě faktorů, nejen pouze na genech. Navíc správné vyhodnocení testu vyžaduje od lékaře solidní základ vědomostí z oblasti lidské genetiky. Podle vědců by se genové testy měly odložit, pokud se z jejich výsledků nedá odvodit léčebný postup nebo preventivní opatření.

Zdroj: agentura AP

Dědí se ve vaší rodině nějaká nemoc z generace na generaci? Podstoupila byste genový test, abyste se o nemoci dozvěděla včas a mohla jí proto částečně čelit? Fandíte vědeckému výzkumu, nebo si myslíte, že je to plýtvání penězi?

Reklama