Že se páni vědátoři při výkonu své ušlechtilé profese nudí, se nejspíš domnívá většina z vás. Napovídají o tom především nejen jejich přínosné objevy (jako příklad uveďme alespoň zjištění, že muži přidělávají ženám v domácnosti hodiny práce), ale také předměty odborných studií a čistě vědecké experimenty.

Těžko říct, jestli spouštěčem „šokujících“ zpráv, které se téměř denně šíří z vědecké obce, je nuda, nebo naopak dobrý rozmar. Avšak jedno je jisté. Totiž, kdyby byli vědci kamerami zachyceni při výkonu alespoň jednoho řady „seriózních“ pokusů, sledovaností by tato show zcela jistě předčila většinu televizních estrád.

Možná by se mohlo zdát, že se pokroková technická velmoc Japonsko stáhla do ústraní. Opak je pravdou. Ze země dálného východu brzy odstartuje raketoplán, jehož posádka dostala úkolem důležitou vesmírnou misi – sérii neobvyklých pokusů. Návrhům na pokusy, které by měly být ve stavu beztíže provedeny, se od zástupců veřejnosti i japonských firem sešlo asi 1600.

Z došlých návrhů bylo vybráno 16 experimentů a o jejich provedení se postará pětačtyřicetiletý veterán kosmických letů Koiči Wakata. Chystané pokusy napovídají buď o tom, že se japonská veřejnost ráda baví, nebo o tom, že už zkrátka není co zkoumat.

Wakata si podle tvrzení japonské kosmické agentury JAXA například vyzkouší při nulové gravitaci nakapat oční kapky, poskládat oblečení nebo zápasit v páce s kolegou. Za zmínku určitě stojí i zkouška létajícího koberce. „Na Zemi je to pouhá fantazie, ale ve vesmíru to možná bude fungovat,“ těší se mluvčí agentury JAXA.

Redakce dodává: Chceme přímý přenos!

Jak se vám líbí chystané experimenty? Jak asi dopadnou?

Reklama