Proslulý psycholog Paul Ekman udělal vše pro to, abyste se po dočtení jeho knihy Odhalené emoce už nikdy na lidi kolem sebe nedívali stejnýma očima. Jde o praktického a překvapivého průvodce pro čtení emocí: a to i těch vlastních.

Americký psycholog Paul Ekman v Odhalených emocích vysvětluje kořeny univerzálních emocí: smutku, hněvu, překvapení, strachu, odporu a radosti a na bohatém obrazovém materiálu demonstruje jejich projevy v naší tváři. Kniha, která je destilátem několika desetiletí autorových výzkumů, nabízí trénink v rozpoznávání pocitů vašich blízkých, kolegů či cizích lidí.

ds

Autor knihy zkoumal tzv. mikrovýrazy, jemné nevědomé změny v mimice, stěží postřehnutelné netrénovaným okem. Na základě desítek let výzkumů pak s kolegou Wallym Friesenem sestavil dnes již široce používaný Kódovací systém mimiky tváře (FACS). Detailně se zabýval také problematikou lhaní. V knize najde čtenář jednoduchý test na zjištění své aktuální schopnosti v rozpoznávání emocí. Ekmanovy převratné poznatky tak nyní můžeme využívat podobně jako mnohé organizace a bezpečnostní složky.

Jaké kapitoly v knize najdete?

  • Můžeme odlišit upřímný úsměv od zdvořilého?
  • Mluví náš partner pravdu, nebo lže?
  • Dá se odhalit, co si o nás šéf nebo zaměstnanec myslí?
  • Můžeme se naučit ovládat i v situacích, které nás obvykle rozhodí?
  • Které emoce jsou univerzální napříč kulturami?
  • Co to jsou mikrovýrazy a jak se dají odhalit a využít?
  • TEST: jak umíte číst ve tváři druhých?
Paul Ekman (*1934), přední světový expert na neverbální komunikaci a gesta, je emeritním profesorem psychologie na Lékařské fakultě Kalifornské univerzity v San Francisku. Většinu profesního života zasvětil zkoumání projevů emocí. Působil jako poradce policejních oddělení, protiteroristických skupin nebo filmových studií (např. spolupracoval na seriálu Anatomie lži či filmu V hlavě). Za svoji vědeckou činnost získal řadu prestižních ocenění. Je autorem mnoha publikací, včetně bestselleru Telling Lies. Časopis Time jej v roce 2009 uvedl v žebříčku 100 nejvlivnějších osobností světa. Žije v severní Kalifornii.
Reklama