Bouřky jsou teď na denním pořádku a nevyhnou se nám ani tento týden...

„Při bouřce se nikdy neschovávej pod strom,“ kladla mi na srdce celé dětství moje babička. Jestliže vás ale v přírodě zastihne bouřka, je tato informace žalostně nedostačující. Co tedy dělat?

I když vám to možná přijde nejvhodnější, odborníci rozhodně přikazují zapomenout na otevřenou garáž, dřevěnou boudu v lese, hangár, stan, altánek, autobusovou zastávku nebo skleník.

Kam se schovat

To všechno jsou velmi nebezpečné skrýše a vy se jim vyhněte obloukem. Bývají totiž mizerně uzemněny a při zásahu bleskem se jeho energie v mnohem větší míře vyzáří do prostoru, místo aby byla bezpečně svedena do země. V přírodě je nejlépe se schovat v hustém lese nebo jakékoli prohlubni tipu rigolu, díry, příkopu u silnice a tak dále.

Zalézt si do jeskyně také není od věci, ale tu asi nepotkáte na každém rohu. Rozhodně se neschovávejte na okrajích lesů, pod různými převisy, a když už, o nic se neopírejte, na nic nesahejte. Úplně nejhorší jsou sloupy elektrického vedení čí vodní nádrže. Na holé pláni nepokračujte v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejlepší je přečkat řádění živlu osamoceně skrčení v podřepu. Budete sice pěkně promočení, ale relativně v bezpečí.

Dům je dům

V případě, že máte na dosah obytnou stavbu, rozhodně neváhejte a šup tam. Zděné budovy se zavedenou kanalizací a rozvodem elektřiny jsou totiž považovány za úplně nejbezpečnější. I tady se však vyplatí dodržování jistých pravidel. Nestát u okna ani ve dveřích, nepouštět vodu, netelefonovat, nezapínat elektřinu.

Blesk místo doktora
I to se už stalo, dokonce letos v Srbsku, kde trefil blesk 51letou ženu nemocnou srdeční arytmií. Nejen že šťastná osoba neutrpěla žádná vážná zranění, ale elektrický výboj ji její vady zbavil a srovnal srdeční tep do pravidelných intervalů.

Co dělat před bouří?

V nebezpečí se ocitáte, jestliže mezi bleskem a hromem uplyne kratší časový úsek než 30 vteřin. V ten moment jste v dosahu přírodního elektrického výboje. Ještě než se tak stane, měli byste doma odpojit elektrické sítě, všechny spotřebiče, televizní anténu a pevnou telefonní linku (včetně modemu počítače).

Telefon představuje velmi vysoké riziko -  v jeho používání za bouřky nevidí většina lidí nic nebezpečného, a proto je nejčastějším prostředkem zásahu člověka uvnitř domu. Další rizika jsou spojena s užíváním vody. Mytí nádobí, koupání, sprchování, konání potřeby či nevinné natočení skleničky vody z kohoutku se může stát osudným. Voda i kov v potrubí nebo radiátorech jsou silně elektricky vodivé!

Ochrání vás i automobil

Za druhé nejbezpečnější místo je považován automobil s kovovou konstrukcí, pevnou střechou a zataženými okénky (ne laminátový trabant ani kabriolet). Nesmíte se ovšem dotýkat vnějšího pláště vozu ani skel. Stejně tak nesahejte na nic kovového ve voze (ani na volant, pedály či řadicí páku) a nehrajte si s rádiem ani s ničím, co má anténu vyvedenou mimo vůz.

Motocykl ani kolo neskýtá v bouřce žádnou ochranu, naopak vaše ohrožení ještě zvyšuje. Za bouřky z nich sesedněte a ukryjte se nejméně 20 metrů od nich!

Masový útok
Při přátelském fotbalovém zápase policejních týmů zranil blesk minulý týden v rakouském Leobenu 25 lidí najednou. Zasáhl hřiště u jedné z branek. Zraněni byli především hráči a jen několik diváků. Podle záchranné služby nebyl naštěstí nikdo zraněn vážně.

Máte nějaký kuriózní zážitek s bouřkou?