Přiznám se, že nad šlechtictvím uvažuji docela často. Moje představa je romantická a musím říct, že Karel Schwarzenberg mi do ní nikdy nespadal. Ať už šlo osobní zkazky, či o jeho vystupování. Popravdě, kdykoli jsem se na našeho knížepána podíval, napadlo mě něco o zdegenerování rodu. Jeho pospávání při konferencích a jednáních, jeho pohledy stranou při hovoru s jinými lidmi, to vše mě utvrdilo v mém přesvědčení, že tenhle pán mi nestojí za prozkoumání.

Jak jsem se mýlil! Odsoudil jsem takto člověka, jehož vystupování mi přišlo na šlechtice velice nešlechtické, a víc se o jeho osobu nezajímal. Jakého překvapení jsem se dočkal, když jsem včera shlédl pořad České milování.

Karel Schwarzenberg a Tereza Hardegg

swaVzali se v roce 1967 a svatba to byla velkolepá – trvala několik dní. Měli spolu dvě děti: Jana Nepomuka (1967) a Annu Karolínu (1968). Třetí potomek Terezy – Karel Filip (1979) – ale není potomkem Karla Schwarzenberga.

Tereza se zamilovala do jiného muže, měla s ním dítě a s Karlem se rozvedla v roce 1988. Přesto se k sobě po letech vrátili a v roce 2008 se znovu vzali.

Karel o svém adoptivním synovi říká: „Je to moje dítě, nenávist je strašná ztráta času. Ten kluk se povedl. Nikdy jsem na něj nepohlížel jako na adoptovaného.“ A nad nevěrou své ženy se jen usmívá: „Každé manželství má své problémy.“

Šlechetný šlechtic

Je-li slovo šlechtic odvozeno od slova šlechetný, potom musím říct, že mě Karel Schwarzenberg v tomhle ohledu mile překvapil. Dokážete si sami sebe představit v podobné situaci? Kéž by bylo více takových formátů v naší politice - morální rodinné hodnoty Karla Schwarzenberga mě prostě okouzlily a dojaly zároveň. Žel naši vrcholní politici, prezidenty nevyjímaje, udávají v tomto ohledu trend trochu jiným směrem... bohužel.