Dlouhému nerovnému boji s rakovinou podlehl ve středu v Bratronicích na Kladensku sedmasedmdesátiletý herec Petr Haničinec. Petr Haničinec se narodil 15. září 1930 v Pardubicích. V Praze vystudoval DAMU a v 50. letech nastoupil do pardubického divadla. Od roku 1962 působil v Divadle na Vinohradech v Praze. Ztvárnil řadu klasických rolí od děl Goetha a Gorkého až po současné autory.

Také ve filmu začal hrát už v 50. letech (Ztracená stopa, Proti všem). V 60. letech se objevil ve snímcích Chléb a písně, Podivný konec léta či Jindřich IV. Pro většinu veřejnosti byl ale především seriálovým hercem. Zejména starší diváci si dobře pamatují na jeho role v seriálech ze 70. let, kdy si zahrál v dnes již klasickém černobílém F. L. Věkovi podle románu Aloise Jiráska, ale také v Majoru Zemanovi a v Ženě za pultem. Následovala podobná Inženýrská odysea, Okres na severu a Synové a dcery Jakuba Skláře. Kromě toho Haničinec průběžně točil řadu pohádek, velmi známý je také loutkový Večerníček Břetislava Pojara Jája a Pája, v němž namluvil jednu z postav.

Po revoluci už i nadále spolupracoval s televizí. Objevil se v oblíbené sérii Hříchy pro diváky detektivek, v Brýlích či Pruhovaných kamarádech. Jednu z posledních rolí si zahrál v televizním filmu Ortel z roku 1999. Byl i ceněným dabérem. V dlouhé řadě postav ze zahraničních filmů a seriálů vyniká především legendární poručík Colombo.

Petr Haničinec byl čtyřikrát ženatý. Jeho první ženou byla Štěpánka Haničincová, jejíž dětské televizní pořady oslovily několik generací. Jeho partnerkami byly také herečka Marie Kysilková a moderátorka Eva Kopecká. Měl dvě děti.

Ve které roli se vám Petr Haničinec líbil nejvíc? Obstál lépe v záporných či v kladných rolích?

Reklama