shutterstock-1637118265.jpgFoto: Shutterstock

V dřívějších dobách nebylo v Evropě takovou samozřejmostí, že páry spaly v jedné posteli. Co se týče monarchie, oddělené spaní bylo samozřejmostí, a i dnes ho královny a králové preferují. Příkladem je třeba královna Alžběta, která má s princem Philipem ložnice naproti sobě. Spaní pohromadě u nich není zakázané, ale řekněme, že ho vyhledávají jen v určitých dnech. Běžní lidé dříve spali tak, jak to bylo možné. Roli hrála víra, teplo, prostor i finance. V první polovině 20. století začalo být běžné, že manželé lože sdíleli pravidelně a dnes se každodenní společné usínání v jedné posteli stalo jakýmsi důkazem pevného vztahu. Jenže musí to tak opravdu být?

Lenka, 39 Let
V době nouzového stavu jsme s manželem byli s dětmi na chatě, kde nebyla jiná možnost než spát odděleně. Manžel chrápe, a já jsem si uvědomila, jak mám najednou daleko kvalitnější spánek. Po nouzovém stavu se mi vůbec nechtělo zpátky do společné postele. Co se dá ale dělat, na oddělené spaní mi přijde ještě brzo.
Pavla, 43 let
Manžel chodí spát mnohem později než já, takže mě vždycky vzbudí po tom, co já už dvě hodiny spím. Následně otevře okno, usne a začne chrápat. Já musím vstát, zavřít okno a půlku noci nedělám nic jiného, než na něj mlaskám, což zafunguje vždy jen na chvilku. Vyčerpáním usnu a druhý den jsem úplně vyřízená. Někdy to spraví tím, že vypraví děti do školy, ale když to neudělá, jsem na něj celý den hnusná a většinou se pohádáme. Oddělení spaní zvažuji.
Julie, 26 let
Jsem čerstvě vdaná, čekám miminko a s manželem jsme se domluvili ještě před svatbou, že budeme mít oddělené spaní. Já mám strašně lehký spánek, a i když Roman nechrápe, probudí mě každé jeho zavrtění se. Nemyslím si, že by to mělo náš vztah nějak ohrozit.
Dobromila, 51 let
Mám o sedm let mladšího partnera, jsme spolu dvacet let a máme dvě děti. Celých sedmnáct let jsem vydržela to, že manžel chodí spát déle než já, vždy mě vzbudí, a potom začne nahlas oddychovat. Je to něco mezi chrápáním a funěním. No a před třemi lety jsem si řekla dost. Sedli jsme si, probrali jsme to, a protože máme velký dům, máme teď ložnice hned vedle sebe. Večer spolu v posteli ležíme, povídáme si a on jde do své postele. Díky tomu ubylo hádek!

Nejčastějšími příčinami nekvalitního spánku je chrápání, vrtění se, funění, odhazování rukou, kopání, jiná večerka, nutnost otevírání okna, partnerovo časté chození na toaletu. Zkrátka je toho docela dost. V případě rušení nemusí jít vždy o mužský element, ale ze zkušenosti víme, že si stěžují spíše ženy, což nakonec dává smysl. Statistiky ukazují, že mají ženy lehčí spánek. Americké studie z letošního roku dokazují, že ženy mají fyziologicky přednastavené (mateřství), že je jejich spánek zkrátka lehčí. Vědci dokonce zjistili, že téměř 20 procent žen má špatný spánek minimálně pět dní v týdnu, zatímco si na podobné problémy stěžovalo jen osm procent mužů.

Nastavte si svoje pravidla

Názory odborníků na oddělené spaní partnerů se liší. Někteří říkají, že může být spíše na škodu a mluví o něm jako o magickém rituálu, který bychom měli zachovat za každých okolností, jinak hrozí rozpad manželství. Vztahový terapeut Honza Vojtko, ale naopak doporučuje, aby se páry nerozhodovaly podle zažitých stereotypů, ale nastavily si svoje vlastní pravidla na míru, která budou fungovat. Pokud tedy máte pocit, že partnera začínáte za chrápání nenávidět a on z nějakého důvodu nemůže nebo nechce podstoupit operaci, klidně ložnice rozdělte. Koučka Lenka Černá však radí, aby si v takovém případě partneři vynahrazovali čas v posteli každý den jiným rituálem. O víkendu se můžete sejít v posteli na snídani, ve všední dny stihněte alespoň 10 minut objetí pod peřinou každé ráno. Čas, který spolu trávíme v posteli může opravdu vztahy posílit, jsme si přeci jen v tu chvíli tělesně nejblíže, ale pokud je pro vás usínání již několik let noční můrou, rozhodně o oddělených ložích popřemýšlejte.

Čtěte také:

Reklama