Pro někoho nepředstavitelné. Pocit, že se můžou v noci přitulit, by jim chyběl. Pro jiného praktické a pohodlné. Kvalita vztahu se přece nemusí posuzovat jen tím, že partneři spí spolu. A v tom případě jdou i zažité tradice stranou.

separé

Proč spí partneři odděleně?

Jsou situace, kdy je to pochopitelné – jeden z nich je nemocný, maminka často vstává k čerstvě narozenému dítěti. Někdy je manžel po flámu na gauč vyhnán. Ale za čas se stejně vrátí do společné postele, protože ho z nepohodlného spaní bolí záda. Navíc jak to vysvětlit dětem? Tedy pokud tatínek nechrápe tak, že ze stropu ložnice padá omítka.

Oddělené ložnice asi přivítají i páry s odlišnými biorytmy. Někdo je zvyklý si číst, jiný padne v deset do postele a světlo ho ruší.

Potřeba se mění i s věkem. Vášnivá zamilovanost postupně vymizí a každý chce být občas sám. A nemusí to být až po 30 letech manželství, když už má každý své vlastní potřeby a zvyky. Oddělené spaní je čím dál tím častější i u mladších párů. Občas chtějí být sami. I v noci. A nemohou si to vynachválit. I oni si často chtějí srovnat své myšlenky, odpočinout si, připravit se do práce, a to o samotě. Nebo naopak ještě pracovat a neplížit se jako myš do ložnice, aby nevzbudili svůj spící protějšek. Ráno ho naopak nebudí, když vstává dřív do práce.

Ne každý má však velký byt nebo domek, kde oddělené spaní lze zařídit. V některých rodinách se tomu tak stane, až děti vyletí z hnízda. Navíc někomu ložnice slouží částečně i jako pracovna, takže se musí omezovat a brát ohledy na druhého, když potřebuje pracovat dlouho do noci. A tak si někdy druhou ložnici vytvoří právě z dětského pokoje.

Poptala jsem se v okolí a většinou jsem se setkala s negativními názory na oddělené spaní. Kdy si mohou partneři klidně popovídat, když ne v posteli, kde jsou konečně sami? Chyběla by jim intimita, která patří ke vztahu. Vědomí, že můj milovaný leží vedle mne.

Jak jste na tom vy, milé ženy-in?

Reklama