Poslanci schválili novelu, podle které budou občané České republiky odcházet do penze po roce 2030 až v 65 letech. Předlohu musí ještě schválit Senát a pan prezident.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas už dříve prohlásil, že pokud by důchodová reforma ve sněmovně neuspěla, neměla by vláda smysl. Návrh prošel sněmovnou i přes nesouhlas opozice.

Pro novelu zvedlo ruku 95 poslanců ze 186 přítomných. Vládní návrh podpořili i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Podle Nečase jsou změny systému penzí kvůli stárnutí české populace nutné. S prodlužováním života roste počet lidí, kteří penzi pobírají a navíc ji dostávají déle než v minulosti.

Nově by tak bezdětné ženy, matky jednoho dítěte a muži měli po roce 2030 chodit do důchodu v 65 letech. Věk se má ale zvyšovat postupně, stejně jako se postupně zvedá už od poloviny 90. let na 63 let. Vládní návrh počítá s tím, že u mužů by hranice pro odchod do penze ročně rostla o dva, u žen o čtyři měsíce. Nyní chodí muži do důchodu v téměř 62 letech, bezdětné ženy v 60 letech a čtyřech měsících, matky podle počtu dětí dřív.

Podle vládní předlohy by možnost jít dřív do penze měly mít i po roce 2030 nadále matky dvou a více dětí. Do penze by chodily v 62 až 64 letech.

Novela také prodlužuje dobu předčasné penze. Dnes mohou jít lidé do důchodu až o tři roky dřív, nově to bude možné i o pět let. Protáhne se ale doba povinného pojištění z 25 na 35 let. Do doby potřebné pro nárok na penzi se nebude počítat studium. To se ale týká studia až po 1. lednu 2010.

Lépe by na tom měli být lidé, kteří se starají nejméně 15 let o své blízké, kteří jsou bezmocní či postižení. Chystají se také změny v systému invalidních důchodů – z  dosavadních dvou typů (plný a částečný) by měly být nově tři.

Reforma penzí má tři etapy: kromě zvýšení věku pro odchod do důchodu by se mělo reformovat penzijní připojištění a část povinných odvodů by se měla přesměrovat do spoření u fondů.

Opozice: Na zvýšení penzijního věku je ještě čas
Opozice normu kritizuje. Přestože vyjednavači parlamentních stran se měli na podobě zákona dohodnout ve společné komisi, dohoda nakonec ztroskotala. Stínový ministr práce Zdeněk Škromach si myslí, že na zvyšování věku pro odchod do důchodu je ještě čas. Ani komunisté nepovažují novelu za "neodvratnou". Návrh zákona vyvolal i ostré protesty odborářů, kteří nedávno proti záměru demonstrovali před sídlem vlády.

Česká populace stárne
Podle demografů se současně bude snižovat podíl těch, kteří pracují a na důchody přispívají. Senioři tvoří nyní asi 15 procent obyvatel. Podle odborných propočtů by to v roce 2030 měla být bezmála čtvrtina a o dvacet let později pak třetina. Zatímco na počátku 21. století žilo v Česku asi 1,4 milionu pětašedesátníků a starších, o 50 let později by jich mělo být 2,6 milionu. Důchodový věk v Česku patří k nejnižším v Evropské unii.

Zdroj: Poslanecká sněmovna ČR

Reklama