Aktuálně se zabýváme tématem, který trápí řadu maminek malých dětí. Problémy spojené se zažíváním miminka dovedou maminky pěkně potrápit. Oslovili jsme odborníky, kteří pracují v poradně Klubu maminek, aby nám odpověděli na naše otázky.

Kolik dětí trápí dětské koliky? Jak dlouho, do jakého věku mohou tyto problémy dítě trápit?
Kojenecké koliky trápí v prvních měsících většinu novorozenců. Ustupují pak většinou po prvních měsících, ale u některých dětí se objevují až do ukončeného prvního roku. Poté většinou odezní.

Pokud kojené dítě tři dny nemá stolici, je to normální, nebo se má maminka strachovat?
U kojených dětí je několikadenní absence stolice zcela normální. Pokud se stolice nedostaví více než 6 dní, kidkonzultujte to se svým pediatrem.

odborníkJak často by mělo ideálně mít nekojené dítě stolici? Kdy se má maminka strachovat, zda netrpí zácpou?
Stejně jako u kojených dětí, tak i nekojené děti nemívají zcela pravidelnou stolici. Nicméně při několikadenní zácpě můžete změnit standardní umělé mléko za mléko, které díky svému speciálnímu složení změkčuje stolici. Najdete ho například pod značkou Hami Citlivé bříško nebo Nutrilon Comfort. Pokud se stolice nedostaví více než 6 dní, doporučujeme konzultovat to s Vaším pediatrem.

Jaké mléko byste doporučila mamince, která nekojí, pro dítě, které zároveň ublinkává a trpí prdíky?
Hami Citlivé bříško při nadýmání
obsahuje kromě fermentovaného mléka (které usnadňuje trávení a tak snižuje výskyt nadýmání) i složku, která zahušťuje mléko v žaludku, čímž snižuje výskyt ublinkávání. Toto mléko je tedy vhodné pro děti trpící více zažívacími potížemi najednou.

Které potraviny, které matka konzumuje, mohou způsobovat nadýmání dítěte, pokud matka kojí? Mohou to být i nějaké druhy nápojů?
Maminka by během kojení neměla jíst aromatické a dráždivé druhy zeleniny (například cibule, česnek, květák, brokolice, kedlubna), kyselé tropické ovoce (pomeranč, citron, ananas) a luštěniny (zelená čočka, hrách, fazole). Často pomůže také vysadit kravské mléko.  Z nápojů jsou nejvíce nadýmavé bublinkaté nasycené nápoje.

Proč děti trápí prdíky?
Prdíky jsou nejčastěji způsobeny ještě neúplně vyvinutým trávicím systémem dítěte. Miminko tak neumí plně strávit mléčnou bílkovinu a její nestrávená část dělá dále v bříšku miminka neplechu, a způsobuje tak vznik plynů. Pokud miminko není kojeno, je vhodné mu dávat mléko s upravenou bílkovinou (například fermentovaným mlékem), která je výrazně lépe stravitelná. Díky tomu se sníží i výskyt plynatosti.

V jakém věku dítěte mohou maminky očekávat, že se problematika s nadýmáním vyřeší přirozeným vývojem?Většina problémů sama odeznívá nejpozději po prvním roce. Nicméně vhodné mléko pomůže miminku ulevit i během prvního roku.

Proč miminka ublinkávají a kolik jsou schopné ublinknout?
Ublinkávání vzniká z důvodu ještě neúplně vyvinutého jícnu a jícnové záklopky, která u plně vyvinutého trávicího systému zajišťuje nemožnost navrácení potravy z žaludku zpět do pusinky. Ve většině případů pomůže přechod na mléko určené pro ublinkávající děti nebo přidání Nutritonu do mateřského mléka. Normální množství ublinkávání je 1-2 polévkové lžíce mléka. Při větším množství ublinknutého mléka doporučujeme konzultaci se specialistou.

Dá se ublinkávání částečně vyřešit například polohou dítěte?
Ano, nechte odříhnout miminko několikrát během krmení, ne pouze na jeho konci. Po krmení držte miminko chvíli ve vzpřímené poloze.

Když maminka dítě krmí a pak si dítě ublinkne, má ho ještě dokrmovat, aby se doplnila chybějící část mléka?
Ne. Pokud miminko ublinkává mléko v množství menším než 2 polévkové lžíce, není třeba ho dodatečně krmit. Pokud je však množství větší, konzultujte postup se svým pediatrem.

Jak se dá ublinkávání předejít? Máte nějaké rady pro maminky?
Pro snížení výskytu a intenzity ublinkávání je nejlepší používat zahuštěné mléko. Pokud kojíte, můžete do odstříkaného mateřského mléka přidat Nutriton. Pokud dáváte umělé mléko, využijte produktů, které jsou určeny pro ublinkávající děti. Například Hami Citlivé bříško při ublinkávání nebo Nutrilon AR.

Jak poznáme, že má dítě koliku?
Teoreticky je kolika charakterizována neutišitelným pláčem trvající déle jak 3 hodiny denně, minimálně 3 x v týdnu. Miminko se kroutí, napíná nožičky, kope nožičkami, má zatnuté pěstičky. Většinou se projevy koliky objevují v podvečerních a večerních hodinách. Pro rodiče to bývá zpravidla velmi náročná situace, protože koliku ovlivňuje i stres rodičů, který je často způsoben plačícím miminkem. Je to začarovaný kruh, ze kterého vám pomohou pevné nervy, klid a eliminace vnějšího stresu.

Dá se tomu nějak předejít?
Koliky vznikají z mnoha důvodů. Jedním z nich je tvorba nadměrných plynů v bříšku miminka. Tento důvod má velmi jednoduché řešení, a to sice přechod na speciálně upravené mléko, které je pro dítě lépe stravitelné. Tím je například Hami 2 Citlivé bříško při zácpě a kolikách s betapalmitátem a s upravenou bílkovinou kravského mléka nebo Nutrilon Anti-Colics.

Dále se doporučují režimová opatření jako například při každém přebalování cvičit miminku s nožičkama, masírování bříška ve směru hodinových ručiček a pravidelné odříhávání i během krmení.

Může dítě, které netrpělo na mléčné stravě nadýmáním, se zařazením příkrmů tento problém najednou mít?
U miminek s citlivým bříškem v první fázi nezařazujte nadýmaví potraviny jako jsou (květák, brokolice, kedlubny). V žádném případě nezařazujte do jednoho luštěniny (čočka, fazole, hrách).

Na koho by se měly maminky ideálně obracet, pokud si neví rady s problémy se zažíváním dítěte?
Pokud se jedná o mírné potíže, maminka se může obrátit například na Poradnu Klubu maminek nebo informace hledat na internetu, například www.klub-maminek.cz/citlive-brisko. V případě závažnějších potíží doporučujeme obrátit se na pediatra.

Mnoho maminek se velmi často radí s ostatními maminkami na internetu v rámci maminkovských diskusí, jakou s tím máte zkušenost?
Informace vyskytují se na diskuzních forech od ostatních maminek si vždy pečlivě ověřte u odborníků ( např. Poradna Klubu maminek, lékárník či pediatr).

Moje půlroční miminko má problém se zažíváním (ublinkává a má často prdíky). Zkoušíme speciální mléko Hami, které na Žena-in doporučujete pro spokojené bříško, ale po 5ti dnech potíže ještě nepřestaly. Prosím poradíte mi? Dělám něco špatně? Kdy se dostaví účinky?
Milá (maminko), je důležité vydržet na novém mlíčku dostatečně dlouhou dobu, aby se mohl plně projevit jeho účinek. První dny po podání si organismus přivyká na nové složení a dochází k pročištění od předchozí výživy. V dalších dnech již trávení reaguje na nové složení a může se projevit účinek. Pokud by se po 10ti dnech podávání potíže Vašeho miminka nezlepšily, navštivte pediatra. Opakované trávicí potíže mohou být např. známkou alergie na mléčnou bílkovinu.

Redakční tip:

Jak pomoci zmírnit tyto problémy? Vyzkoušejte, pokud nekojíte, speciální mléka:

Naším tipem, jsou speciální mléka Hami Citlivé bříško, která mohou maminkám přirozeným způsobem pomoci od problémů jejich miminek. Mléka byla vyvinuta na základě studií, které přinesly skvělé výsledky v řešení problémů malých dětí se zažíváním, jako je ublinkávání, nadýmání, koliky či zácpy.

Hami

  • Ublinkávání

K ublinkávání miminek dochází z důvodu nevyzrálosti trávicího ústrojí, kdy se žaludeční obsah vrací zpět do jícnu. Pokud se v prvních třech měsících neobjeví jiné příznaky, jako například potíže s dýcháním a záchvaty kašle, pak se tomuto jevu říká fyziologický reflux, který se růstem miminka obvykle upraví. Pokud k blinkání nedochází často a ve větším množství, není nutná speciální léčba. Ale i mírné ublinkávání není pro miminko nic příjemného a maminky mohou nalézt snadné řešení.

Dnes už existují i speciální mléka při ublinkávání, která obsahují například karubin (například Hami 2 Citlivé bříško při ublinkávání, ve variantě také od narození). Karubin, jako přírodní složka, mléko v bříšku jemně zahustí, aby zůstalo tam, kde má. Dále nechte dítě po krmení ve vzpřímené poloze a dbejte na to, aby si dobře odříhlo. Nepřekrmujte miminko a krmte ho pravidelně spíše v menších a častějších dávkách. Vaše miminko jistě ocení, že může objevovat svět bez potíží s ublinkáváním. Více o mléku zde: http://www.klub-maminek.cz/citlive-brisko/ublinkavani

Vyzvrátí-li vaše miminko celý obsah nebo většinu obsahu žaludku (více než 2 polévkové lžíce), kontaktujte svého pediatra.

  • Zácpy a koliky

HamiZácpy a koliky mohou být způsobené ještě nevyzrálým zažíváním. Nekojenému miminku může ulevit kojenecké mléko s obsahem β-palmitátu (například Hami 2 Citlivé bříško při zácpě a kolikách, ve variantě také od narození), který zabraňuje vzniku tuhé stolice. Dále miminku jemně masírujte bříško, přiložte mu nahřátou plenu na jeho citlivé bříško nebo se s ním vypravte na procházku na čerstvý vzduch. Více o mléku najdete zde: http://www.klub-maminek.cz/citlive-brisko/zacpa-a-koliky

  • Nadýmání – „prdíky“

Nadýmání je způsobeno tím, že střevní mikroflóra miminka ještě není zcela vyvinutá, a v jeho bříšku tak často vznikají plyny, od kterých si miminko chce ulevit. Ne vždy se jim to ale daří, takže jsou podrážděné a nevrlé, kopají nožičkama a mají červené tváře. Bývají neklidné a plačtivé – není divu, nadýmání je pro děti bolestivé. Kojenecké mléko pro děti s nadýmáním by mělo být především lehce stravitelné. V případě, že nekojíte, pak velmi často pomůže přechod na speciální kojenecké mléko (například Hami 2 Citlivé bříško při nadýmání, ve variantě také od narození) . Pro kojence, který má potíže s prdíky, je vhodné speciální kojenecké mléko, které obsahuje látky, které snižují nadýmavost, jakým je fermentovaná receptura s přirozeně stravitelnější bílkovinou. Jde o naprosto přirozené řešení problému, o kterém ale mnoho maminek ani neví.

Více zde: www.klub-maminek.cz/citlive-brisko/nadymani

Na co si dejte pozor? Náš tip pro začátek použití speciálních mlék Hami Citlivé bříško
Při přechodu na speciální kojenecké mléko několik dní nebo až jeden týden vydržte. Trávicí systém miminka si na nové mléko chvíli zvyká a mléko nemusí zabrat ihned. Pokud vydržíte, úleva se dostaví. V případě přetrvávajících potíží se však poraďte se svým lékařem.
Doporučujeme: Nepoužívejte speciální mléko v kombinaci se standardním. Efekt na zlepšení problémů se tím výrazně snižuje.

Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy kojenců. Kojenecká výživa by měla být používána na doporučení lékaře. Způsob použití a další info na obalech a webových stránkách výrobce. Potravina pro zvláštní výživu – potravina pro zvláštní lékařské účely.

Reklama