Snídaně je u malých dětí příliš důležitá na to, aby se vynechávala. Zdravá snídaně navíc dává dítěti energii a důležité živiny, které potřebuje pro svůj růst. Co tedy takovému batoleti k snídani připravit?

Připravili jsme pro vás rozhovor s odborníkem, který nám odpověděl na dotazy, a my mu za jeho odpovědi děkujeme. Na otázky odpovídal MUDr. Pavel Frühauf, CSc., primář Kliniky dětského a dorosteneckého lékařství Všeobecné fakultní nemocnice Praha.

Kaše

Od kdy a co mají snídat kojenci (krom mateřského mléka)?
Do 6. měsíce by se dítě mělo stravovat výhradně mateřským mlékem. V některých případech, když dítě neprospívá, se začíná se zaváděním příkrmů již po ukončeném 4. měsíci. Ideální snídaní pro tyto nejmenší děti jsou obilné kaše s věkovým určením. Mají méně volných cukrů než cereálie bez věkového určení, neobsahují příliš vlákniny a jejich konzistence je přizpůsobena právě dětem, si teprve zvykají na tuhou stravu.

Co byste ke snídani kojencům ani batolatům nedoporučil?
Pro malé děti obecně, a pro kojence a batolata zejména, nejsou vhodné příliš chuťově výrazné potraviny. K snídani by rozhodně neměly dostávat uzeniny, pro kojence je i šunka se sníženým podílem soli příliš bohatým zdrojem sodíku. Stejně tak bych nedoporučil sladkosti jako vánočka, koblihy apod. Nedoporučoval bych ani celozrnné pečivo.

Proč není vhodné celozrnné pečivo s plátkem šunky a rajčetem?
Celozrnné pečivo není pro kojence a batolata, protože zaprvé má příliš mnoho vlákniny, za druhé obsahuje drobná zrníčka, která dítě může vdechnout, a za třetí veškeré pečivo obsahuje přidanou sůl, které přijímají česká batolata nadmíru. Šunka je problematická právě s ohledem na obsah soli. Uzeniny by kojenci neměli konzumovat vůbec, batolata výjimečně. Na rajčeti pak nic špatného nevidím. Dítě by mělo dostávat co možná nejpestřejší škálu ovoce i zeleniny od útlého věku.

Je vhodné vařit kaše doma, nebo kaše kupovat?
I kupovanou kaši musíme před podáváním nějak upravit, přidat například mléko. S ohledem na kvalitu surovin jsou kupované kaše jednoznačně kvalitním zdrojem energie. Pro malé děti však doporučuji kupovat kaše s věkovým určením, protože ty musí vždy odpovídat požadavkům na stravu pro danou věkovou kategorii. Obyčejná krupička takovým požadavkům neodpovídá. Navíc suroviny i proces výroby kojeneckých potravin podléhají legislativním pravidlům, a jsou tedy přísně hlídané.

Na co si dávat pozor při výběru kaší pro kojence a batolata v obchodě?
Vybírejte kaše podle věkového určení. A potom sledujte tabulku nutričního složení. Kaše by měla obsahovat co nejméně přidaných cukrů a minimum soli. Naopak by měla být bohatá na železo, případně vitamin D.

Kaše

Máme se bát lepku v obilných kaších? Nemůže spustit alergii?
Lepku se rozhodně bát nemusíte. Oddalovat jeho zavedení do jídelníčku dítěte rozhodně není cestou, jak předejít alergii. Dítě by se s lepkem mělo potkat v období mezi ukončeným 4. a 6. měsícem. Obilné kaše jsou vhodné jako první potravina, ve které dítě potká lepek. Ale opět bych doporučil raději kaše s věkovým určením, než obyčejnou krupičku. Stejně tak není vhodné zavádět lepek například piškotem přidaným do přesnídávky. Piškoty totiž obsahují poměrně velký podíl volných cukrů.

Co byste, kromě kaší, doporučil ke snídani kojencům, batolatům a školním dětem?
Kojencům v prvním půlroce života mléko – optimálně mateřské. Pokud matka nemá dostatek svého mléka, měla by jej nahradit kojeneckým mlékem. Ve druhém půlroce života v souvislosti se zaváděním nemléčných příkrmů a postupným přechodem na „kouskovou“ stravu doporučuji plynulý přechod podle výše uvedených doporučení s plným zavedením cereálních snídaní v batolecím věku. U školních dětí by rodiče měli především ohlídat, aby děti skutečně snídaly. I pro ně je pak vhodná cereální snídaně s přídavkem mléka, eventuálně ovoce.

Čtete zajímavý článek na toto téma:

Reklama