1) Slibte si, že vás vaše děti o všem podezřelém, co je na internetu znepokojí, hned upozorní. Tento slib je hodně důležitý. Je potřeba abyste se i vy zaručili tím, že pokud vám o něčem děti opravdu řeknou, vy se na ně nebudete zlobit kvůli cestě, kterou se k tom dostali. Většinu věcí vám totiž děti zatají právě kvůli strachu z vaší reakce. A vy se takto o možné hrozbě dozvíte mnohem dřív, než bude pozdě něco řešit.
5ba9ffda41524obrazek.png

2) Vysvětlete si, že není potřeba nikdy nikam zadávat svoje osobní údaje. Vy jste za dítě právně zodpovědní a pokud se bude chtít například zúčastnit nějaké soutěže, moc rádi za něj, nebo společně s ním, přihlášku vyplníte. Budete si moci alespoň pokaždé ověřit důvěryhodnost serveru a organizátora soutěže.

5ba9ffe6ab92aobrazek.png3) Vymyslete společně tajnou identitu, pod kterou bude vaše dítě vystupovat například v chatovacích místnostech herních fór, internetových diskusích apod. Je velice důležité, aby dítě při tvorbě svého online profilu neuvádělo žádné osobní informace! I když jsou tato pole často při registraci nutná vyplnit. Vaše dítě aspoň uvidí, jak jednoduché je vydávat se za někoho jiného.

4) Ukažte svým dětem, že je lepší mít přátele „offline“, než v na sociálních sítích a v chatovacích místnostech. Dejte jim sami dobrý příklad. Řekněte jim, ať nikdy online neprozrazují, kam chodí do školy, nebo kam si chodí ven hrát. Případně dětem pomozte najít skutečné kamarády v jejich okolí. Nepodceňujte situaci a snažte se mít vždy přehled odkud jsou kamarádi o kterých děti mluví, jestli to nejsou pouze online přezdívky. Nikdy nedovolte svému dítěti, aby se s někým z online světa sešlo samotné a na zvlášť soukromě domluveném nebo neznámém místě. Nebezpečné ale mohou být i hromadná setkání a akce. Pokud si tam vaše dítě přeje jít, jděte společně.

5) Naučte se používat online rodičovskou kontrolu! Pomocí této funkce můžete dětem jednoduše zablokovat, omezit nebo znepřístupnit vybrané internetové stránky, spouštění určitých aplikací či sledovat, co s počítačem vaše ratolesti dělají. Například v počítačích s operačním systémem Windows 10, na zařízeních Xbox One a na zařízeních s Androidem se spuštěnou aplikací Microsoft Launcher můžete využít rodinný účet Microsoft. Ten si jednoduše nastavíte na stránkách account.microsoft.com/family, přes které pozvete členy rodiny, aby se připojili. Do e-mailové schránky si můžete nechat zasílat týdenní přehledy o online aktivitách vašich dětí.  
 

Reklama