pla.jpg
Foto: Shutterstock

Jde u labioplastiky pouze o řešení estetického problému? Nebo může zákrok ženám pomoci i jinak? 
Zvětšené malé stydké pysky se obvykle projevují nepříjemnými tělesnými vjemy při nošení těsného oblečení (spodního prádla, plavek nebo kalhot), při jízdě na kole nebo na koni či také při sexu, kdy mohou být vtahovány do pochvy. V důsledku toho může při těchto aktivitách docházet k otokům a bolestem nebo i k jemným poraněním tkáně pysků.

Jaké ženy zákrok nejčastěji vyhledávají?
S rostoucím zájmem o zdravý životní styl a psychickou pohodu rapidně stoupá i povědomí a poptávka po estetických zákrocích v gynekologii. Klientky přicházejí ke konzultaci z kosmetických důvodů, kvůli pocitu dyskomfortu při sportovních aktivitách, v intimním a sexuálním životě. Mnohdy také přicházejí s funkčním defektem rodidel, například po větším porodním poranění či jeho horším zhojení. Další skupinu tvoří ženy, u nichž vlivem klesajícího hormonálního zásobení ztrácí tkáň zevních rodidel a poševní sliznice svoji přirozenou vlhkost a elasticitu. Tuto situaci lze velmi efektivně řešit plastickou operací uvolněných poševních stěn (vaginal tightening), zpevněním hráze (perineoplastika) nebo šetrnou lokální aplikací kyseliny hyaluronové ke zpevnění a doplnění objemu velkých labií. Vaginální aplikace navrací poševní sliznici hydrataci a elasticitu.
 
Hrozí nějaké riziko, že žena bude v okolí pohlavních orgánů po operaci méně vzrušivá a že bude tento stav nevratný?
Plastika stydkých pysků je operace, která řeší redukci velikosti či vrozené asymetrie nebo úpravu tvaru zejména malých stydkých pysků, výjimečně též zmenšení či modelaci velkých stydkých pysků, přičemž funkce operované oblasti zůstávají nenarušené. Maximální citlivost ženských genitálií při sexu je zejména v oblasti klitorisu. Ten při labioplastice obvykle zůstává nedotčen, a proto je citlivost intimních partií zachována. Přechodně se však může po dobu několika týdnů po operaci objevit menší citlivost v intimní oblasti, zejména při podélném odstranění okrajů malých stydkých pysků. Tyto obtíže jsou však v naprosté většině případů dočasné a zpravidla do 6 týdnů po zákroku vymizí.
 
Má se žena na zákrok nějak připravovat? Oholit intimní partie apod…
Optimální doba pro provedení tohoto operačního zákroku je období těsně po menstruaci, den předem je vhodné oholení ochlupení zevních rodidel a nutné je též zaléčení poševního prostředí s cílem prevence infekčních komplikací. Po dohodě s praktickým lékařem je doporučeno vysazení všech léků, které zvyšují krvácení. Není potřeba vysazovat či přerušovat stabilně ordinovanou antikoncepci.
 
Dělá se plastika v celkové nebo v lokální anestezii?
Znecitlivění při labioplastice lze zvolit podle rozsahu resekce, přání klientky a obvyklého postupu pracoviště. Při malém rozsahu resekce je lokální znecitlivění velmi šetrné, celkově nezatěžující organismus. Při operačním výkonu je provázeno spíše lehkým pocitem tlaku a žádnými bolestmi. Pokud je plánována větší resekce nebo rekonstrukční zákrok, například ke korekci poporodního poranění, je vzhledem k citlivosti intimních partií lepší zvolit celkovou anestezii.

Jaké jsou nejčastější pooperační obtíže?
Stydké pysky se po labioplastice obvykle hojí velmi dobře a operace nezanechá žádné viditelné jizvy. Při tzv. „klínovité resekci“ může někdy dojít k patrnému přechodu v pigmentaci stydkého pysku, ale toto zbarvení často časem zaniká a poté jizvička není patrná. Šití se provádí vstřebatelným materiálem, takže po operaci není nutné odstraňovat žádné stehy. Možnou časnou pooperační komplikací labioplastiky je krvácení do operační rány. K jeho minimalizaci je nutná kontrola operovaného místa, nejlépe během hospitalizace alespoň po dobu 12 hodin po výkonu. Riziko infekčních komplikací lze dobře zvládnout pečlivou předoperační sanací poševního prostředí a dezinfekcí před výkonem či následně pomocí antibiotické léčby.

doc.jpg
Foto se souhlasem: MUDr. Jiří Chod. Canadian Medical

Co zvláštního musí žena po operaci dělat? Jak se má o sebe a o své intimní partie starat?
V časném pooperačním období, tedy nejméně po dobu 5 až 7 dnů, je doporučený klidový režim. K prevenci otoků je vhodné vyhnout se delšímu sezení, na zevní rodidla přikládat chladné obklady. V prvních dnech je vhodné krýt rány sterilními obklady. A ty je nutné vyměňovat minimálně po dvou hodinách. Je nutná zvýšená hygiena, tzn. po každé toaletě (močení a stolice) minimálně 5x denně sprchovat zevní rodila, případně ráno a večer aplikovat sedací koupel (nejlépe s borovou vodou či hypermanganem).

Jak dlouho je po zákroku potřeba čekat s pohlavním stykem?
S pohlavním stykem je lépe vyčkat až po úplném zhojení tkáně, tj. většinou po dobu 4 až 6 týdnů. V tomto období také není vhodné užívání vaginálních tamponů.

Pro koho není tento zákrok vhodný?
Mezi kontraindikace labioplastiky řadíme: nedokončený vývoj zevního genitálu, tj. věk pod 18 let, akutní zánět rodidel či jiný zánětlivý fokus v těle, poruchy krevní srážlivosti, období těhotenství a kojení. Výkon také není vhodné provádět u osob s mentálním postižením.

Zdroje: autorský rozhovor s MUDr. Jiřím Chodem, Canadian Medical