Nebezpečné noční cesty na WC: Nejen vlastní nedostatek spánku, ale také noční chození na záchod (nykturie) způsobuje další problémy. Horší orientace ve tmě, „překážková dráha“ z nábytku a špatná koordinace pohybů dělá z cest na toaletu nebezpečnou aktivitu. V polospánku při noční cestě na WC hrozí pády, úrazy (např. otřes mozku při pádu na radiátor) a zlomeniny, zejména u starších lidí s „křehkými“ kostmi. Únava z nekvalitního spánku snižuje denní aktivitu, zhoršuje pracovní výkon a zpomaluje reakce člověka.

pomočování

Pokud Vás trápí tento problém, mohly jste se zeptat MUDr. Romany Richterové, za vaše dotazy vám děkujeme. Předali jsme jej paní doktorce a ona nám na ně odpověděla

MUDr. Romana Richterová působí v urologické ambulanci Lékařského domu Holešovice, Centrum zdravotní péče Jirny. Paní doktorka má s léčbou urologických onemocnění mnohaleté zkušenosti také z FN Na Bulovce.

Zde jsou její odpovědi na vaše dotazy:

Dobrý den,nejvíc mi vadí, že v noci musím jít skoro každé dvě hodiny a ani ve dne to není lepší. Dříve jsem hodně trpěla záněty močových cest. Antibiotika několikrát ročně pomohla na krátkou dobu a pak se vše znovu opakovalo. Absolvovala jsem vyšetření na urologii, urogynekologii i gynekologii. Hyperaktivní močový měchýř se nepotvrdil. Při preventivní gynekologické prohlídce bylo špatné bakteriologické vyšetření, dostala jsem léky, které zabraly, asi půl roku jsem měla pokoj a pak se potíže znovu objevily. Nejvíce mě obtěžuje nepřetržité pálení močové trubice, které neustává ani po vymočení, takže mám neustálý pocit nucení na moč. Gynekoložka mi řekla, že to může způsobovat tlak sníženého pánevního dna na močový měchýř.Před nedávnem mi byl zjištěn zvýšený krevní cukr a doporučená dieta, kterou pečlivě dodržuji, ze dne na den jsem ze stravy vyloučila všechno sladké, ale problémy jsou stále stejné. V noci se nevyspím, protože třikrát i vícekrát vstávám a přes den jsem velmi unavená. Je mi 69 let.Je možné, že toto způsobuje počínající cukrovka a co by se s tím dalo dělat? Děkuji. H. Jagošová
Dobrý den, vzhledem k tomu, jak popisujete své potíže, tak bych řekla, že se nejedná pouze o možné příznaky nově zjištěného diabetu, ale také o projevy spojené s procesem stárnutí urogynekologické oblasti. Jak píšete, potíže máte i mimo močení, což svědčí o tom , že opravdu může jít o stav, kdy svalové dno pánevní tzv. tlačí na močový měchýř. Ale může jít také o stav, kdy oblast genitálu vlivem menších hladin ženských pohlavních hormonů je tzv. atrofické. a sliznice této oblasti není již tak dokonale osídlena přirozenou mikroflórou. Pokud jste podstoupila již urologické vyšetření (které by mělo zahrnovat vyšetření moče, ultrazvuk ledvin, močového měchýře a kalibraci močové trubice potažmo cystoskopii) s negativním výsledkem, doporučila bych lokální aplikaci estrogenů, cviky na svalové dno pánevní a event. léky dle dalšího vyšetření.

Dobrý den paní doktorko, prosím, jaký máte názor na Biofeedback v dospělém věku? Mám problém s nočním močením - chodím tak 2x za noc, podruhé je to vždy k ránu. Lékařka mi nic nezjistila. Četla jsem o Biofeedbacku, myslíte, že by mi pomohl? Dekuji H. Novotná
Dobrý den, biofeedbacku se používá zejména při terapii neurogenního moč. měchýře u dětí, ale ani u dospělých se této metodě nemusíme vyhýbat. Ovšem vždy je nutno pacienta nejprve vyšetřit, zdali dané potíže nesouvisí s jiným onemocněním, které lze léčit jinou metodou.

Paní doktorko, chodím už 5 let 1x za noc na malou. Je to normální? Když jsem to řekla své praktické lékařce, tak se jen usmála. Je mi 42 let. Děkuji za váš názor.
Dobrý den, samozřejmě záleží na tom, v jakém zdravotním stavu se právě nacházíte, nemáte-li chronické srdeční onemocnění, nebo chronické ledvinné onemocnění, či neužíváte-li například diuretika. Pokud tyto „nemoci“ můžete vyloučit, s ničím se neléčíte, neužíváte „močopudné“ léky a podobně. Myslím, že by bylo vhodné nechat se preventivně vyšetřit na urologii. Noční močení může způsobovat řada onemocnění, ať již interních, nebo urologických. O nočním močení se dozvíte také více na www.nykturie.cz.

Dobrý den paní doktorko, mám problémy s močovým měchýřem, mám časté záněty (tak 4x do roka) a problém s častým močením. I když stále beru nějaké doplňky stravy s brusinkami, snažím se i otužovat, jakmile nastydnu, mám problém s močovými cestami. Můžete mi něco poradit?
V prvé řadě bych doporučila urologické vyšetření, zahrnující vyšetření moče, sonografii ledvin a m. měchýře, kalibraci močové trubice a cystoskopii. Pokud se při těchto vyšetřeních nenajde příčina recidivujících zánětů (zúžená močová trubice, kámen, polyp, nádor, chronická močová infekce aj.), bylo by jistě s výhodou nasadit léky podporující imunitu močových cest. Jedná se o lyzát z bacterie nejčastěji způsobující infekci močových cest - pouze na předpis.

Hezký den, může mít častý sexuální styk vliv na časté močení? Mám náruživého partnera, a když máme každý den styk, musím pak v noci chodit na WC, často i k ránu. Je mi 39, zajímalo by mě, jestli to může mít nějakou souvislost nebo zda se může jednat o nějaké onemocnění.
Dobrý den, pohlavní styk je jedním s nedisponujících faktorů vedoucích k infekcím močových cest. U určitého procenta pacientek se zde dá přímo vyvodit souvislost se vznikem močové infekce a předchozím pohlavním stykem. Při infekci však bývá projevem spíše řezání a pálení při mikci nežli časté nucení na močení (tzv. polakisurie), ale i tato může infekci močových cest doprovázet. Doporučila bych Vám vyloučit infekci močových cest.

Dobrý den, poslední dva roky pozoruji, že chodím častěji na záchod. Musím jít často, i když jdu někam do města a před cestou si doma dojdu. Nemyslím, že by to bylo z důvodu, že piju hodně tekutin, prostě mám časté pudící pocity. Chce se mi velmi často, ale moči, která ze mě vyjde není tolik, aby se mi muselo tak moc chtít. Možná to neumím dobře popsat, omlouvám se. Ještě jsem s tím nebyla u lékaře, myslíte, že bych mohla být nemocná? Díky Jitka D.
Dobrý den, pokud se jedná o onemocnění, se zjistí opravdu až při vyšetření, časté nucení na močení může být příznakem mnoha onemocnění. Tak, jak to popisujete, mohlo by se jednat i o hyperaktivní močový měchýř. Zkuste si vyplnit dotazníky, které najdete na www.nykturie.cz. Tyto stavy „urgence - náhleho chtění na močení“ se dají pak zmírnit nebo zcela odstranit léky.

Dobrý den, budím se každý den kolem páté hodiny ráno a musím na WC. Je mi 43, je to normální nebo bych s tím měla něco dělat? Děkuji za vaši odpověď
Dobrý den, dle světové organizace pro kontingenci i jediná epizoda nočního močení je známkou nykturie. Pokud vás však nebudí například hluk z ranní ulice, a následně se jdete raději vymočit (v tomto případě se o nykturii nejedná). Doporučila bych též vyplnit dotazníky na www.nykturie.cz a event. navštívit urologa.

Paní doktorko, mám trochu jiný problém. Myslím, že chodím normálně na záchod, ne moc často. Ale když se vymočím, nikdy nemám pocit úplně prázdného měchýře. I když se snažím vytlačit poslední kapku, je ten pocit stále stejný. Děkuji za možnost se vám touto cestou zeptat. Jana Kulisová
Dobrý den, pokud máte pocit nedomočení, může se jednat například o zúženou močovou trubici, díky které se i přes tzv. břišní lis nejste schopna domočit. Doporučila bych Vám vyšetření urologa k ozřejmení tzv. močového residua, tj. velikosti porce moče, která Vám po vymočení zůstává v močovém měchýři. A dle výsledků pak event. navržení léčby.

Dobrý den, paní doktorko, mám problémy se spánkem a častým močením v noci. Tak od 3 ráno mám velmi lehké spaní a musím v tomto období jít tak 2x na záchod. Díky tomu se vzbudím a pak nemůžu usnout. Snažím se večer nepít, ale spát celou noc se mi povede zřídka. Beru si občas prášky na spaní, což mi pomůže usnout, ale tlak v břiše, když se mi chce na záchod je silnější. Aspoň pak lépe usnu - chodím na WC po tmě. Je mi 40, přijde vám to normální? Díky Karolína J.
Dobý den, pokud Vás opravdu pobudí tlak v břiše s pocitem na močení, jedná se o nykturii, která může být buď samostatnou jednotkou, nebo může být příznakem jiného onemocnění. Pokud se však vzbudíte a teprve poté si jakoby „raději“ dojdete na toaletu, pak se o nykturii nejedná.

MUDr. Romana Richterová

Pozn. red.: dotazy čtenářů nebyly redakčně upraveny

Reklama