respirator.jpgFoto: Shutterstock

Jen těžko seženeme nové respirátory nebo roušky, pokud si je samy neušijeme. Bavlněné roušky můžeme prát a vyvařovat, ale co když máme respirátor? Je možné si ho nasadit vícekrát? A jak ho čistit?
 
I když by měl být respirátor pouze na jedno použití, jde o nedostatkové zboží a plýtvat s nimi zrovna není dobré. Vědci z Katedry jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze na svých webových stránkách nyní zveřejnili návod, jak ochranné respirátory FFP1, FFP2 a FFP3 sterilizovat k opakovanému použití.
 
„Respirátory jsou určeny k jednorázovému použití, nicméně vzhledem k jejich nedostatku je možné nouzově tyto respirátory sterilizovat pro opakované použití. Při preventivním použití tak stále mohou poskytnout lepší ochranu než běžné ústenky (roušky). Katedra jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze doporučuje několik způsobů sterilizace, kterou lze provést i v domácích podmínkách,“ píše se na webu fakulty.
 
Jak sterilizovat respirátor

  • Dezinfekce teplem: horkou párou nebo v mikrovlnce (v případě respirátorů bez kovových částí; dle výkonu 3–5 minut; je třeba napřed navlhčit vodou například rozprašovačem; je nutné mít pod dohledem, aby nedošlo ke vzplanutí)
  • Dezinfekce UV zářením: kdo má UV lampu, popř. takzvané horské sluníčko, může osvítit z každé strany tři minuty
  • Chemická dezinfekce: použít dezinfekční prostředek na plochy (třeba ten, který vyrábí i FJFI ČVUT), nechat oschnout 

Čtěte také: 

Reklama