WASHINGTON – Dietologové ze Spojených států volají po změně stravování ve školních jídelnách.

Jejich obavy jsou oprávněné, protože jídelny nezletilým dětem často nabízejí velmi levné a na přípravu nenáročné pokrmy, které svou skladbou ve většině případů nevyhovují stravovacím potřebám dětí.
Problémy se údajně netýkají jen USA, ale ohroženy jsou děti ve všech zemích Západu, i v postkomunistických státech.

"Pracovníci ve školních jídelnách nejsou mnohdy dobře vzděláni v oboru stravování dětí. Těžké a dlouhodobě tepelně upravované nebo chemicky konzervované potraviny musejí nahradit čerstvé zeleninové a ovocné pokrmy. Odborníci z jiných koutů světa mají podobné zkušenosti jako my v USA," tvrdí profesorka výživy Joanne Slavinová z univerzity v Minnesotě.
Ve Washingtonu už začali projednávat vládní program osvěty, týkající se stravování mládeže, na jehož základě mají být v amerických školách zdarma k dostání svačiny výhradně z čerstvého ovoce a zeleniny.

Odborníci na stravování vybízejí i jiné vlády po celém světě, aby se do podobného programu zapojily také.
Například ve Spojených státech byli dosud podporováni producenti masa a mléka, surovin, jejichž konzumaci ve větší míře nelze doporučit. Nyní však začíná vláda podporovat producenty ovoce a zeleniny.
Výchovou dětí by se navíc mělo dosáhnout změn v jídelníčku příštích generací dospělých.
Ve Spojených státech, podobně jako v Německu, ve Velké Británii i v České republice, totiž neustále přibývá obézních lidí.  

      
Reklama