Jak se ekonomické vyhlídky stávají stále chmurnější a zasahují více a více lidí, ozývají se varovné hlasy odborníků, kteří zaznamenávají nárůst depresivních stavů. Lékaři prý potkávají stále více pacientů, kteří trpí příznaky takzvané „deprese z krize“.
Depresi může „nastartovat“ i ztráta zaměstnání
S podobným varováním se nedávno ozvala například britská společnost Priory Group, která ve Velké Británii provozuje více než padesát psychiatrických zařízení. Ačkoliv Česká republika zatím nepociťuje následky ekonomické krize tak silně jako třeba právě Velká Británie, případy depresivních stavů vyvolaných finanční krizí a existenční nejistotou se mohou objevit i u nás.
V depresivní epizodu mohou vyústit především závažné životní události, jako je ztráta zaměstnání a z toho pramenící neschopnost splácet dluhy nebo případná exekuce. Skutečnou depresivní poruchu však nelze zaměňovat s „obyčejnou“ špatnou náladou nebo přirozeným pocitem nejistoty. Pokud máte podezření, že vy nebo někdo z vašich blízkých trpí depresí, měli byste pátrat především po těchto příznacích:
- Špatná nálada po většinu dne, téměř každý den. Všechno se zdá „černé“.
- Ztráta radosti ze života a ztráta zájmu o věci, které vás dříve těšily a dělaly vám radost.
- Abnormální smutek a plačtivost.
- Pocity viny, bezcennosti a zbytečnosti.
- Snížená motivace. Dokonce i dříve snadné úkoly se nyní zdají obtížné a malé potíže nepřekonatelné.
- Zhoršená koncentrace. Špatně se soustředíte na čtení nebo práci.
- Problémy se spánkem.
- Nedostatek energie a nadměrný pocit únavy.
- Ztráta chuti k jídlu nebo naopak nadměrná chuť k jídlu.
- Nervozita, neklid a podrážděnost.
- Nutkavé myšlenky na smrt.
Odborníka vyhledejte včas
Současná ekonomická krize má podle lékařů téměř jistě vliv na psychické zdraví, závažná je především ztráta zaměstnání nebo potíže s dluhy. Finanční starosti způsobují nespavost, stres, depresi a v extrémním případě také sebevražedné myšlenky. Důležité je na tuto možnost myslet a včas si ji připustit. Pokud vy nebo někdo ve vašem okolí trpí depresivními příznaky, měli byste situaci konzultovat s odborníkem.
zdroj: www.psychicke-zdravi.cz
Nový komentář
Komentáře
Koukam, ze nazor, jestli mame ci nemame krizi se dost ruzni. (A to nejen tady, ale i u nas ve skole - VSE).
a.... — #16 Viz příspěvek 9. Rozlišujme také nafouklou krizi v Evropě a zadrbanou ekonomiku ČR, která je způsobena něčím jiným, než krachem na US burze.
Rikina — #17 Pravdu díš. Lidé před důchodem mají problém sehnat práci, o tom žádná
Na druhou stranu problém mají i mí spolužáci z VŠ (promoce 09). VŠ produkují spoustu šikovných vzdělaných lidí, pro které není uplatnění. A když v inzerci konečně najdou něco pro sebe, potencionální zaměstnavatel jim sdělí, že mají poslat jedničkáře, protože oni měli jen dvojky, případně, že nemají praxi (těžko ji mohli získat, když jde o obor, který nejde dělat bez vzdělání), nebo že mladá holka půjde na RD.
Pak je těžký vůbec nějak začít - pořízení bydlení, manželství, rodiny... Jednoduché to není ani na jedné straně výdělečného období, tady v MSK, kde je trh práce hrozný, obzvlášť.
wich — #13 Není to úplně stejný. Mladý člověk musí zaplatit bydlení, elektřinu, stravu, benzín, a je na to sám, souhlas. Paní ve středním věku to musí zaplatit taky, kromě toho má dospělé děti, které pokládá za vhodné aspoň trošičku podporovat, když se jim momentálně nedaří, pak má taky staré nemocné rodiče, kteří žijí z nevelkého důchodu, a které pokládá za slušnost a povinnost podporovat. Potom by taky měla myslet na svoji penzi a spořit si na ni, a taky může mít nějaké svoje neuzavřené závazky, jako třeba hypotéku nebo jinou půjčku. A taky na to všechno může být sama.
Přičemž pravděpodobnost, že takové paní bude sděleno zaměstnavatelem, že už není dostatečně výkonná a protože máme tu krizi, a je potřeba více pracovat za méně peněz, bude vyměněna za mladší model, nějakou čertsvou absolventku, která bude mít menší mzdové nároky, taková pravděpodobnost je velice vysoká.
wich — #3 Slečna si zas nevidí ani na špičku nosu. Jo, krizi nemáme, máme "jen" recesi. Dpouručuju ti podívat se na stránky ČSÚ, makroekonomické ukazatele. Koukni se na ty čísla za posledních pár let a jestli tě nepraší, že když např. klesá zahraniční obchod a odbyt celkově, tak to je asi s celou ekonomikou blbý, tak pak je marný. Že se tyhle problémy tebe netýkaj ještě neznamená, že recese není. Já to osobně taky nepociťuju, ale koukám se kolem sebe.
Altamora — #11 Souhlasím. Ani servírkou bych nechtěla být- to se u nás stále hledá. Mladý člověk najde práci snáz a rychleji se přizpůsobí, ale jsou to také nervy. A padesátnice se studentem na VŠ a úvěrem, ta skousne od zaměstnavatele kde co. Vidím to denně. Výpovědi téměř každý měsíc, ale práce neubylo. Jen se mluví o krizi a dělají se přesčasy- nechceš nebo nemůžeš, budou dělat jiní....
jasně, že jsou z toho deprese. Nebo si snad vědci a odborníci myslí, že se máme z krize radovat, tančit, usmívat, jásat a těšit ?????
Altamora — #11 Je to úplně stejný. I mladý člověk musí zaplatit bydlení, elektřinu, stravu, benzín... A kolikrát je na tom hůř, protože je na to třeba sám. Jsou to stejná klišé jako "mladí vydrží všechno".
Kočky, o tom jsem přesně psala, že na té vlně alibismu se svezlo hodně grázlíků a tak přišla slušná řádka lidí nejen o loňské vánoční prémie, ale i čtvrt platu, nebo rovnou o práci a majitel firmy si pak koupil za "ušetřené" peníze nový model Mercedesu... Taky podnikám a tak vím, jak se někteří lidé zachovali
Moji zaměstnanci se ničeho z mé strany bát nemusí - a to prosím podnikám v odvětví, které by mělo být závislé na tom, jak se daří ostatním firmám
Rikina — #10 Souhlasím s tebou. To se to povídá, když je člověk mladý a nese zodpovědnost sám za sebe. Horší je to, když máš na starosti studujici deti a padesatku za sebou. To je pak jedno, jestli krize je nebo není, podstatné je, že tvoje židle se kolébá a že najít novou práci zdá se býti nereálné. Všichni nemáme na to být "finančními poradci", čili pojišťováky a prodejci stavebního spoření
wich — #3 A není to jedno, když už člověk o tu práci přijde, jestli je to kvůli krizi skutečné nebo vymyšlené?
Znám osobně několik lidí, kteří mají opravdu velké ekonomické potíže a následně i ty výše zmíněné problémy, a je jim celkem puténka, že v Americe je to ještě horší. Patrně by s názorem, že se jich krize nedotýká, hluboce nesouhlasili.
wich — #3 Kdy v této době je krize? Čím jsou ta astronomická čísla podložena? Je to hra čísel v ústech politiků a žurnalistů?
Je to hra...
enka1 — #7 ..depky..
Krizi mám, co vydělávám,dedky z toho občas taky ale nijak zvlášť mě to nes..e.
je teď depresivní období
wich — #3 plně s tvým názorem souhlasím.
wich — #3 ano, myslim si, ze tady v Evrope je to zbytecne nafoukle. A pro firmy je to dobra prilezitost, jak si omluvit snizovani stavu, platu, bonusu...
Myslíte tu vymyšlenou evropskou krizi, kterou krmí média zaměstnavatele, ať ti potom mají důvod pro snižování mezd, zaměstnanců a jinak si namastit kapsu na vlně alibismu? V realitě - nic hrozného se nestalo, díky EU se krize takřka nedotkla lidí jako takových, až na pár výjimek obchodujících s USA, kde krize opravdu je.
SENSITIVESKIN — #1 vyborne, draha kolegyne....drzte mi tam misto....evidentne tam budu taky brzo...
to je bezva - podle popisu jsem zralá do Bohnic