Odborníci dnes představí novou publikaci s názvem Co byste měli vědět o rakovině prsu. Kniha autorky Jitky Abrahámové je určena široké veřejnosti a je první svého druhu na českém trhu.

Publikace informuje přístupnou formou o nejrůznějších hlediscích vzniku rakoviny prsu, nejnovějších trendech v diagnostice i v léčbě tohoto závažného onkologického onemocnění.

Jsou v ní vysvětleny možné vedlejší účinky léčby časné a pozdní a možnosti jejich předcházení či mírnění. Uváděny jsou i léčebné výsledky a důvody dlouhodobého, prakticky doživotního sledování. Autoři prý z praxe znají, že pacientky přicházejí do ordinace neinformovány a často ani nevědí, na co se mají lékaře zeptat. Doporučit ji lze nejen všem ženám, ale i mužům - potenciálním partnerům nemocných žen. Publikaci doplňují slova právničky týkající se práv pacientů.

Autorka je primářkou onkologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, spoluautory pak odborníci z různých pracovišť České republiky. Nově diagnostikované pacientky s rakovinou prsu dostanou publikaci zdarma v MammaHelp centrech.

Rakovina prsu je nejčastějším typem rakoviny mezi ženami. Postihuje každou čtrnáctou ženu. V České republice jí ročně onemocní přibližně pět tisíc žen, z nichž dva tisíce zemřou.

Lékaři upozorňují, že nemoc je léčitelná, pokud je zjištěna včas. Apelují proto na ženy, aby věnovaly velkou pozornost prevenci. Nejdůležitější je pravidelné samovyšetření a preventivní gynekologické prohlídky. Každá žena starší 40 let by měla chodit každý rok do poradny a podstoupit mamografické vyšetření.