drce.jpgFoto: Shutterstock

Podle dvou nových studií publikovaných v odborném časopise JAMA Cardiology, se tyto problémy mohou dostavit i po mírném průběhu COVID-19. Jde především o zánět kardiovaskulárních svalů. U mnoha pacientů, kteří se z koronaviru již vyléčili, přetrvávají srdeční komplikace. Mohou mít dlouhodobý dopad, informuje web New Atlas. U pacientů, kteří měli problémy se srdcem již před onemocněním, je pak zvýšená pravděpodobnost úmrtí.
 
Společně s důkazy naznačujícími vliv koronaviru na rozvoj cukrovky, problémy související například se ztrátou čichu, kladou nejnovější studie důraz na to, že COVID-19 je více než jen běžné respirační onemocnění. Že jde o více než jen nemoci dýchacích cest, potvrzuje i odboník na infekční choroby John Swartzberg z UC Berkeley.
 
„Nyní existují důkazy, že virus může přímo útočit na buňky srdečního svalu, a existuje také důkaz, že bouře cytokinů (skupina menších signálních proteinů, účastnících se významně v imunitní odpovědi), kterou virus v těle spouští, nejen poškozuje plíce, ale může také poškodit srdce,“ říká Swartzberg dle serveru živě.cz

Reklama