604f66abbd3b4obrazek.png
Foto: Shutterstock

Na co si dát pozor jakou dětská pokožka potřebuje péči? Děkujeme za odpovědi na otázky, které zajímají všechny maminky. Na naše otázky odpovídala MUDr. Miluše Kotalíková, děkujeme za její odpovědi.

Proč je pokožka novorozenců tak citlivá a kdy se tento stav změní?
Pokožka novorozenců je tenká, růžová, někdy nádechem domodra (to pokožkou prosvítají cévy). Nemá vyzrálou kožní bariéru, ani povrchový ochranný kyselý plášť-proto je pro mnohé látky propustná a náchylná k působení nepříznivých vlivů. Pokožka malých dětí je citlivá, zranitelná, s vyšším rizikem vzniku infekce. Na nepříznivé vlivy a cizorodé látky reaguje zánětem či podrážděním. S věkem postupně vyzrává kožní bariéra, pokožka se stává silnější a lépe odolává zevním vlivům.

Na co si musíme dát v péči o pokožku malých miminek pozor?
Tím, že u novorozenců nemají buňky kožních vrstev takovou soudržnost, je pokožka malých dětí náchylná na ztráty vody a také na vniknutí škodlivých látek dovnitř. Je proto třeba přemýšlet jaké plenky používáme, jaký přípravek na ošetření pokožky zvolíme, co přidáme do koupele, v čem pereme… je toho zpočátku mnoho, co by dětské pokožce mohlo uškodit. Proto se právem říká, méně znamená někdy více. Navíc, tím, jak je pokožka tenká a nevyzrálá, již pouhé tření pokožky o pokožku, či pokožky o plenku, může vyvolat okem neviditelné povrchové zranění a vytvořit vstupní bránu pro vznik komplikací. 

Je třeba miminku po koupání promazat celé tělíčko nějakým hydratačním přípravkem (krémem, olejem, olejovým gelem..)?
Dnešní trend dětské hygieny nerazí každodenní koupel. Snaží se naopak zachovat pokožce co nejvíce přirozené ochrany. Samozřejmě záleží i na aktivitách, které miminko podniká, na způsobu výživy, jak moc ublinkává, kaká…. Doporučuje se koupel obden a po koupeli ošetřit pokožku dětským hydratačním krémem, případně vhodným olejem, ideálně do 3 minut, aby se lépe vstřebal a pokožka ho maximálně využila. Miminka, co mají citlivou pokožku, či sklony k ekzému, budou promazávána na radu pediatra určitě častěji.

Jak ideálně zmírnit riziko vzniku opruzenin?
Co jsou tedy rizikové faktory pro vznik opruzení? Celý den i noc je pokožka zadečku překrytá plenkou a vystavena vlhkosti, teplu, tření o plenku, působení moči a stolice. Toto prostředí pro ni není zcela přirozené. Aby se riziko vzniku opruzení zadečku miminka snížilo, je vhodné o pokožku pečovat, a to následovně:

  • Často dítě přebalujte, nenechávejte ho dlouho v mok­rých plenách
  • Po každé stoličce jemně, ale pečlivě omyjte zadeček vo­dou a osušte
  • Nechte zadeček vždy chvíli větrat
  • Před zabalením do čisté plenky ošetřete zadeček tenkou vrstvou masti, která pomáhá chránit pokožku
  • Vybírejte správnou velikost plenky a také její složení

Kde se nejčastěji objevují?
Místa typická pro opruzení či začervenání – každý záhyb – tzn faldíky. Baculaté nožičky i ručičky jsou radostí mnoha rodičů, je však potřeba „faldíky“ hlídat a s láskou o ně pečovat. A zadeček je také typická lokalizace. Rozbalíte a vidíte. Někdy lze najít zarudnutí i za oušky či krčkem - zkrátka, miminko stále prohlížejte od hlavy až k patě - i když na patě opruzení asi nenajdeme.

Jaká je prevence před vznikem opruzenin?
Přiměřená hygiena, častě větrání pokožky, aplikace ochranné masti, ale také vhodná velikost pleny, strava maminek u kojených dětí a vhodný jídelníček u dětí nekojených. I pečlivé maminky by měly počítat s tím, že se opruzení nejde vyhnout na 100 %. Stačí např. růst zoubků… Byť je to situace nepříjemná, určitě ji zvládnete.

A co když už miminko opruzeniny má? Jak ideálně potupovat?
V první řadě nepanikařit. Opruzenina se vyskytne během krátké doby, od jednoho přebalení k dalšímu a patří mezi nejčastější dětská kožní onemocnění. Je však nepříjemná, proto je s ošetřením začít co nejdříve. Jemně omýváme místo opruzení, jemně osušíme a ideálně necháme pokožku větrat, jak nejdéle to půjde. Pak ideálně aplikujeme krém, který obsahuje zklidňující a antiseptické složky. Častěji přebalujeme. Ve většině případů maminky péči o opruzení zvládnou doma samy. V případě, že by se po 2-4 dnech opruzení nelepšilo, je vhodné kontaktovat pediatra a ten pak doporučí další postup.
Ohrožují pokožku dítěte ještě nějaké jiné nepříjemnosti, než je opruzenina?
Opruzení je asi ten nejčastější problém dětské pokožky. Pak se často setkáváme s citlivou pokožkou se sklony k ekzému či s jeho projevy. Mezi častá kožní dětská onemocnění také patří seborea (žlutooranžové nánosy mastných šupin a krustiček na hlavičce).

Potíže s poraněnou kůží řeší i matky. Některé maminky mají v souvislosti s kojením poraněný povrch bradavek, také si je mají ošetřit? Jak?
V tomto případě je nejprve potřeba upravit techniku kojení se kterou může pomoci např. laktační poradkyně. Samotná péče o bradavky není dostačující, nevede k jejich uzdravení. Maminky obecně mohou pečovat o bradavky při kojení, ještě, než se problém objeví. Pomohou tak regeneraci a hydrataci jemné pokožky na bradavce.  Před kojením se doporučuje odstranit viditelné zbytky Bepanthen Baby masti. Mast aplikuje maminka na bradavku po ukončení kojení a poté, co nechá zaschnout kapku mateřského mléka. Bradavky je potřeba udržovat v suchu, protože ve vlhku se daří kvasinkám a ty by pak mohly kojení komplikovat. Nezapomeňte, v případě poranění na bradavkách, nejprve upravte techniku kojení a polohu dítěte, tak aby byla prasklina v koutku úst a dítě se správně přisávalo.

Do jakého věku dítěte je dobré používat dětské masti bránící vzniku opruzenin? Je to limitované věkem, kdy ještě nosí plenky?
Ano, nošení plenek je to zásadní, co určuje používání ochranných přípravků na zadeček. Avšak, stane se i dětem bez plenek, že se občas náznak zarudnutí v náchylných oblastech objeví. K opruzení i větších dětí a někdy i dospělých dochází v teplém počasí, při nošení syntetických materiálů, při fyzické námaze a zpocení se. Často přispívá i nadměrná nebo nesprávná hygiena.

Právě nyní 15 našich čtenářek – maminek testuje přípravek Bepanthen Baby. Těšíme se na jejich recenze, které zpracujeme do článku. Jakou máte s tímto přípravkem zkušenost?604f650f3f46fobrazek.png

Děkujeme za vaše odpovědi

LMR-CH-20210314-04

Reklama