646f24e111731blobid0.png

Proč se musí rajčata zaštipovat?
Zaštipování, lépe řečeno vyštipování postranních výhonů se provádí pouze u odrůd tyčkových. Tyto se pěstují pouze na jeden hlavní výhon, postranní výhony odebírají sílu a zmenšují plodnost.

Jak se musí provádět?
Odstranění bočních výhonů se provádí vylomením při maximální délce 5 - 10 centimetrů. Odstřižení není vhodné, protože takový výhon snadno znovu obrůstá.

Proč musí mít rostliny pouze ideálně jeden výhon? 
Vzhledem k tomu, že se dnes u tyčkových rajčat pěstují výhradně odrůdy hybridní, silně vzrůstné, další výhony by rostlinu pouze oslabovaly.

Kdy je čas na odstranění bočních výhonků? 
Odstraňování postranních výhonů ( výhonů v paždí listů) provádíme od začátku pěstování, jakmile zjistíme jejich výskyt. 

Když jsou malé nebo když povyrostou? 
Zaštipování provádíme již u malých rostlin, v závislosti na obrůstání postranními výhony.

646f24ba09d18obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jak často máme rajčata zaštipovat? 
Zaštipování provádíme jednou týdně.

Můžeme použít na zaštipování nějaké nástroje?
Zaštipování provádíme výhradně rukou bez pomoci nástrojů. 

A co hnojení, co mají rajčata rády? 
Rajčata jako plodová zelenina jsou náročné na výživu. Vyplatí se již při výsadbě na dno vyhloubené jamky nasypat granulované hnojivo pro rajčata. Během celé vegetace přihnojujeme 1x týdně krystalickým vodorozpustným hnojivem pro plodovou zeleninu. Vyplatí se jednou měsíčně přihnojit a a zároveň nastříkat rostlinu vápenným roztokem Wuxal Kalcium. Tím zabrání tvorbě hnědnutí plodů v důsledku nedostatku vápníku.

Často se na rajčatech vyskytuje plíseň, jak se jí vyhnout? 
Plíseň bramborová je postrachem pěstitelů rajčat. Dokáže rostliny zlikvidovat během několika dnů. Nepřímá ochrana spočívá v závlaze pouze ke kořenům, vyvarujeme se zbytečného ovlhčování listů. U větších rostlin odstraňujeme spodní listy, které se navíc mohou dotýkat půdy. V závislosti na počasí - vždy po deštivém období - provádíme preventivní ošetření fungicidy proti plísni bramborové.

646f24b1c8caablobid0.png

Mají rajčata ráda závlahu? Nebo přežijí několik dní bez zálivky?
Dobře zakořeněná rajčata vydrží bez závlahy i několik týdnů. Pokud zaléváme, pak vydatně podmokem a maximálně 1x týdně. Vzrostlé rostliny vydrží bez zálivky několik týdnů. Nejhorší je zálivka každý den, trochou vody. 

Na naše otázky odpovídali Ludmila Dušková a Jan Kopřiva, zahradničtí odborníci Fiskars, za jejich odpovědi děkujeme.

Pokud máte zahradu, pak je pro vás zavlažování zajímavým a důležitým tématem. Jakmile nastane teplé jaro a léto, je závlaha vašich trávníků a rostlin nutností. Jistě víte, že ideálním řešením je mít kvalitní pomocníky – hadice, koncovky, časovače závlahy a mobilní zavlažovací systémy, které vám umožní snadné zalití celé zahrady.

Reklama