V pondělí vyšel v našem magazínu článek o odběru pupečníkové krve. Některé z vás se pod článkem ptaly na cenu a konkrétní využití pupečníkové krve. Tady jsou odpovědi, které jsme pro vás v Cord Blood Centru zjistili.

Kolik stojí odběr pupečníkové krve a její uskladnění?

cordbloodcenter.cz

Rodinná banka pupečníkové krve CORD BLOOD CENTER je prvním nestátním zdravotnickým zařízením zpracovávající pupečníkovou krev v České republice. CORD BLOOD CENTER získalo povolení k činnosti od Státního ústavu pro kontrolu léčiv a podléhá jeho následným kontrolám.  Poplatek za odběr pupečníkové krve  CLASSIC (jedná se o odběr pupečníkové krve z pupečníku) u rodinné banky pupečníkové krve CORD BLOOD CENTER je 9.960 Kč. Tuto částku je možné rozdělit do dvanácti plateb, tedy měsíčně byste po dobu jednoho roku platili 830 Kč. Roční skladovací poplatek je 1490 Kč.

Poplatek za odběr pupečníkové krve PREMIUM (jedná se o odběr pupečníkové krve z pupečníku i z placenty) je 17 760 Kč. Tuto částku lze také rozdělit do dvanácti měsíčních plateb, tedy po dobu jednoho roku byste měsíčně platili 1480 Kč. Roční skladovací poplatek je 1880 Kč.

Je již nějakým zákonem upraveno u nás používat kmenové buňky? Zatím se krev dala využít při transplantacích kostní dřeně, ale léčba kmenovými buňkami nebyla u nás povolena, takže pokud by vaše dítě potřebovalo tuto léčbu, museli byste do zahraničí.

cordbloodcenter.czV ČR provádí transplantace krvetvorných kmenových buněk Fakultní nemocnice v Praze - Motole: http://www.fnmotol.cz/klinika-detske-hematologie-a-onkologie-uk-2-lf a také  Klinika dětské onkologie v Brně: http://www.fnbrno.cz/klinika-detske-onkologie/k1456. Pokud je transplantace nezbytná, rozhodne ošetřující lékař o tom, jaký typ transplantace je při daném onemocnění vhodnější - zda se podají dárcovské buňky (od sourozence nebo cizího nepříbuzného dárce), nebo je nutné podat vlastní buňky (autologní transplantace). V ČR je transplantační léčba plně hrazena zdravotními pojišťovnami, nic byste nedopláceli! Ale rozhodnutí, zda využije Vaši uloženou pupečníkovou krev, nebo ne, je zcela na lékaři, který transplantaci provádí.

Reklama