pregnant

Odběr plodové vody je v některých případech důležitým preventivním vyšetřením. Doporučuje se zejména u budoucích maminek ve vyšším věku a rodiček se zdravotními komplikacemi.

Amniocentéza se provádí při lokální anestezii (znecitlivění místa vpichu). Punkční jehla je do dělohy zavedena přes břišní stěnu. Celý proces má lékař neustále pod kontrolou díky ultrazvuku, to zabraňuje ohrožení plodu. Odebírá se asi 20 ml tekutiny, z níž jsou odděleny buňky plodu. Z buněk se získává DNA dítěte. DNA pak podstupuje všechny potřebné testy, které odhalí některé genetické vady. Pod mikroskopem je možné sledovat chromozomální vady, mezi nejčastější patří Downův syndrom, Edwardův syndrom a Turnerův syndrom. Z odběru plodové vody je možné také vyčíst případnou infekci nebo zralost plodu.

Amniocentéza je úkon, který se provádí v poslední třetině těhotenství, nejbezpečnější je po 15. týdnu, nejpozději ale do 24. týdne těhotenství. V této době je totiž ještě možné těhotenství v závažných případech přerušit. Pokud výsledky v pořádku nejsou, může lékař poskytnout potřebné informace a doporučení, ale rozhodnutí, zda bude těhotenství přerušeno, či nikoli závisí pouze na rodičích.

Tento úkon je pro mnohé matky nepříjemný, zeptali jsme se těch, které ho prožily, jaké to bylo a jak se při tom cítily.

Zdenka

Kvůli riziku věku a dřívějším zdravotním problémům jsem musela prodělat odběr plodové vody. Nemůžu říci, že jsem se nebála, ale některé mé „kamarádky" mi ke klidu nepomohly. Slyšela jsem takové věci jako: „Pozor, ta jehla je hrozná, a když vidíš na ultrazvuku, jak to miminko před jehlou uhýbá, je to prostě hrůza.“ Celou dobu jsem si říkala, to jedno procento, které má komplikace, to není určitě můj případ!

Když přišel den odběru, byla jsem lehce nervózní, ale šlo to. Moc mi pomohl partner, který mi dělal společnost. Pan doktor byl velice příjemný, vše mi vysvětlil a už ten pocit, že jsem věděla, do čeho jdu, ten byl k nezaplacení. Nejdříve jsem prošla ultrazvukem. Pan doktor konstatoval, že miminko má správnou velikost, že vše vypadá dobře. Pak už poprosil manžela, aby si sedl na druhou stranu, a šlo se na věc. Vpich byl trošku cítit, ale… kdo dostal jednou žihadlo, tak ví, jaký je to pocit. Na ultrazvuk jsem moc neviděla, tak nevím, jak se miminko chovalo, ale byl to zákrok, na který nemám žádné negativní vzpomínky. Trvalo to opravdu chvilku a celou dobu mi pan doktor říkal, co právě dělá. Jediné, co bylo zvláštní, vidět tu zázračnou tekutinu stříkat do zkumavky. Vypadalo to jak vřídlo.

Myslím, že daleko horší je čekání na výsledky. Předběžné testy trvají 14 dní, celkové pak skoro měsíc. Dnes jsem již šťastná, protože mám doma krásnou a hlavně zdravou holčičku.

Hanka

Čekání na odběr plodové vody a výsledky bylo nepříjemné období. Patřím do skupiny „starých matek“, takže mě toto vyšetření neminulo. Dost jsem se z odběru stresovala. Když přišel den odběru, nemohla jsem pomalu ani spát. Jak jsem předpokládala, odběr byl sice nepříjemný, ale dal se vydržet. Následné čekání stálo také „za prd“, je škoda, že to neumějí dřív vyhodnotit. Naštěstí všechno dopadlo dobře. Nevím, jak bych se rozhodla, kdyby mi výsledky vyšly špatně.

Jana

Odběr plodové vody jsem zažila u svého posledního dítěte. Před čtyřmi lety jsem neplánovaně otěhotněla. Chvíli jsem váhala, jestli je vůbec s ohledem na zdraví moje i dítěte vhodné si ho nechávat. Nakonec ve mně zvítězily mateřské pudy a touha ještě jednou, naposledy mít doma ten malý uzlíček. Svou úlohu taky sehrála možnost podstoupit odběry plodové vody. Říkala jsem si, že kdyby se nakonec ukázala nějaká vada, dostanu možnost jít na přerušení.

Od začátku jsem věděla, co mě čeká, protože jsem byla dost informovaná od doktora. Horší než samotný odběr, a to se určitě shodnou všechny maminy, bylo to čekání na výsledky. A pro mě ještě horší než čekání byly ty výsledky samotné. Oznámili mi, že moje dítě zřejmě nebude v pořádku! To byla první rána, a ta další byla, když jsem se měla rozhodnout, jestli mu dám šanci žít, nebo ne. Na začátku těhotenství se o tom uvažovalo jinak, tak trochu s nadhledem, ale když to ve skutečnosti prožíváte, je to úplně jiné.

Po dlouhých debatách, nekonečném přemýšlení a několika probrečených dnech jsem se rozhodla, že si ho nechám. A víte co? Bylo to správné rozhodnutí a dnes každý den děkuji bohu, že jsem na to přerušení nešla. Můj prcek se narodil a stále je úplně zdravý!

Byla jste na odběrech plodové vody? Jak jste si je prožila?

Reklama