64bfd0a36e5ebimage.png
Foto: Shutterstock

Mýtus č. 1: Odebraná plazma mi bude chybět a ohrozí to mé zdraví 
Plazma představuje nejobjemnější část krve – přibližně 55 %. Další součástí krve jsou pak krevní buňky – červené a bílé krvinky a krevní destičky. Při dárcovství se objem odebrané plazmy pohybuje v rozmezí 650 až 890 ml a závisí zejména na váze dárce. Při procesu zvaném plazmaferéza se oddělí krevní buňky od krevní plazmy a krevní buňky se pak společně s protisrážlivým roztokem vrací zpět do organismu, proto je odběr pro tělo šetrnější než darování plné krve. Navíc po skončení odběru dostává dárce do žíly 250–500 ml fyziologického roztoku, což je tekutina obsahující základní ionty přibližně v podobné koncentraci, jakou najdeme uvnitř těla. K tomu ještě dárce dostává před odběrem vypít třetinku litru vody s kalciem a během odběru vypije další čtvrt až půllitr vody. Pokud se tedy zvážíte před odběrem plazmy a po něm, hmotnost zůstává prakticky stejná. Samotná plazma se v těle obnoví do 48 hodin. Například v USA lze proto darovat každé 3 dny. U nás je zákonem stanovená lhůta mezi odběry 14 dní. 

Mýtus č. 2: Odběr je bolestivý 
Není se čeho bát. Vpich je stejný jako při odběru krve. Sice jej můžete pocítit, ale „štípnutí“ je způsobeno spíše desinfekcí než samotným vpichem. Odběr trvá přibližně hodinu a probíhá na pohodlném lůžku. 

Mýtus č. 3: Pravidelné odběry ničí žíly 
„Ještě jsem neviděl nikoho se zesláblou žílou způsobenou pravidelnými odběry. Samozřejmě se může po čase vytvořit jizvička, takže dárce odběr pak už prakticky necítí, jelikož nervová zakončení v kůži jsou desítkami vpichů znecitlivělá. To ale nikomu neublíží. Existuje přece řada lidí, kteří si kvůli různým nemocem denně píchají injekce a obejde se to bez potíží,“ uvádí MUDr. Richard Král, ředitel Amber Plasma. Zároveň dodává, že když není člověk vhodný pro dárcovství kvůli nedostatečné kvalitě žilního systému, k odběru jej personál nepustí. Často se jedná o mladé dívky s nízkou hmotností. Proto je jednou z podmínek darování minimální věk 18 let a váha alespoň 50 kilogramů. 

64bfd0f7bc00eimage.png
Foto: Shutterstock

Mýtus č. 4: Při odběru se mohu nakazit 
Nákaza je vyloučena, protože vše, co přijde do styku s krví, se vyhazuje a nemůže tedy přijít do kontaktu s krví někoho jiného. Celý jednorázový odběrový set se zlikviduje jako biologický odpad, proto přenos infekce prostřednictvím krve není možný. „Navíc dezinfikujeme křesla i veškeré další věci, máme automatické dveře, bakteriální monitoring,“ vypočítává Richard Král další opatření, které zamezují přenosu nemocí. 

Mýtus č. 5: Odebírat se musí nalačno 
Možná jste zvyklí, že na laboratorní odběr krve je důležité přijít ráno a nalačno – nedávný příjem stravy totiž může ovlivňovat některé hodnoty, jako je cukr v krvi, hladina cholesterolu atd. To ovšem u dárcovství neplatí – a to ani u krve, ani u plazmy. Naopak! Aby vám nebylo špatně, měli byste být dostatečně najezení a napití. Proto i když třeba nejste zvyklí ráno snídat, před darováním si vždy jídlo dopřejte. Pozor, je ovšem důležité dodržet doporučený jídelníček a konzumovat lehkou netučnou stravu. V den odběru a předchozí večer také nekonzumujte alkohol ani nápoje s kofeinem, neboť vysušují organizmus.

shutterstock-715167040.jpg
Foto: Shutterstock

Mýtus č. 6: Roli hraje krevní skupina 
Zatímco u dárcovství krve je nutná kompatibilita krevních skupin, u plazmy krevní skupina nehraje roli. V některých plazmaferetických centrech ale nabízejí jako benefit pro pravidelné dárce zjištění krevní skupiny – jedná se o zajímavou informaci pro samotného dárce. 

Mýtus č. 7: Darovaná krevní plazma jde na kosmetické účely 
„Myslet si, že u nás velmi draze vyrobená plazma by se dodávala jinam než na výrobu léků, je nesmysl. To by nikdo nezaplatil,“ vyvrací rozšířený mýtus Richard Král. „Abyste otevřeli plazmacentrum, musíte získat řadu certifikaci, které schvaluje Státní ústav pro kontrolu léčiv, příslušný Krajský úřad, Ministerstvo zdravotnictví a zároveň i odběratel plazmy. Není možné, aby se jakákoliv část plazmy od nás vyskytla jinde než u smluveného odběratele. U farmaceutického businessu nedává smysl kombinovat výrobní závody na humánní léky s výrobním závodem na výrobu kosmetiky, kde je kvalita použitých substancí jiná,“ dodává Král. 

Zdroj: MUDr. Richard Král, Amber Plasma, Caraplasma

Reklama