S úderem září nastoupí do mateřských školek mnoho malých nováčků. „Mamánci“ to budou mít těžší než samostatnější děti. Co udělat, aby slzičky netekly proudem? Zkuste připravit své dítě na první dny v novém světě.

Nástup do mateřské školky je velká změna pro malé i velké členy domácnosti. Ne vždy jsou tyto změny provázeny nadšením. Častěji spíše steskem na jedné straně a výčitkami svědomí na straně druhé. Na novou životní událost můžeme naše malé předškoláky trochu připravit.

nursery

Povídejte si o školce

S předstihem si s dítětem začněte povídat o tom, že podobně staré děti již do školky chodí a že i on či ona začne školku brzy navštěvovat. Důležité je dětem přiblížit, co vše tam budou zažívat. Stejně staří kamarádi, tvoření, hry, zpívání, návštěvy divadélka, výlety, to vše může být příjemná motivace. Vysvětlete, jakým způsobem školka funguje. Jděte si novou školku prohlédnout. Čím známější mu toto „téma“ bude, tím lépe.   

Trénujte ho v samostatnosti

Prázdniny jsou ideální čas, kdy dítě pomalu zvykat na odloučení. Návštěvy u babiček a dědů jsou ideální. Známe prostředí a přitom bez rodičů. A také ho vést k samostatnosti. Oblékání, utření nosíku, obsluha na toaletě, úklid hraček, ale i umět sdělit to, co by chtěl a co mu chybí. 

Nestrašte školkou

Vysvětlujte a pořád dokola opakujte, že školka není za trest. Věty typu: „Počkej ve školce, tam ti to nebudou trpět,“ by neměly vůbec zaznít. Dítě by mělo naopak vnímat, že školka je místo, kde se naučí spoustu nových věcí a najde mnoho kamarádů.

Den D

Dětská psycholožka Eva Havlíková doporučuje začít den v poklidu. A to platí i pro rodiče. Stres ničemu neprospěje. Rozloučení s dítětem by mělo být příjemné, ale rozhodné. Hodinové uplakané loučení ani rychlý tajný útěk není to pravé. Se smutkem může pomoci oblíbená hračka, ke které se dítě může přitulit. 

Obrňte se trpělivostí, není dítě, které by na začátku netesknilo po rodičích. Nečekejte, že problémy s adaptací se vyřeší během několika dnů. Plačtivá rána mohou trvat až dva měsíce. Ale nebojte se, časem nechuť k mateřské školce překonají téměř všechny děti.

Čtěte také:

Reklama