Od 1. září 2011 přestanou být na trh dodávány klasické žárovky s příkonem nad 45 W. Toto omezení způsobí faktické zmizení nejoblíbenějšího světleného zdroje - 60W klasické čiré žárovky.

osram

Od roku 2009 jsou každým rokem zpřísňována kritéria na účinnost světelných zdrojů a ostatních výrobků spojených se spotřebou energie (ErP). Výrobky, které nesplňují požadavky předpisů ErP (směrnice EU), smí být po stanovených termínech nadále prodávány, nesmí však být už uváděny na trh. Toto omezení se letos dotýká nejčastějšího a nejvyužívanějšího světleného zdroje v domácnostech - klasické čiré 60W žárovky.

zarovka

Předzásobit se nebo spoléhat na alternativy

Lidé se mohou klasickými 60W žárovkami buď předzásobit anebo zvolit jeden z alternativních světelných zdrojů, které je nahrazují. Patří mezi ně halogenové žárovky, kompaktní zářivky a světelné zdroje LED. Barvou světla, vlastnostmi i pořizovací cenou je nejbližší klasické žárovce halogenová žárovka. Klasickou 60W žárovku nahrazuje z pohledu zachování stejné úrovně světleného toku (lumenů) 42W halogenová žárovka Halogen Eco. Alternativou z hlediska provozních nákladů jsou kompaktní úsporné zářivky (60W klasickou žárovku nahrazuje 11W „úsporka“ Dulux Superstar) a LEDky (60W klasickou žárovku nahrazuje 12W světlený zdroj LED Parathom). Ty ale klasické ani halogenové žárovce zatím nemohou konkurovat pořizovací cenou. Úspory spotřebitelům přináší však již po několika měsících provozu díky velmi vysoké účinnosti, dlouhé životnosti (i 30 000 hodin místo 1000 hodin u klasické žárovky) a nízké spotřebě elektrické energie (až o 90% nižší než u klasické žárovky).

zarovkazarovka

Reklama