Krémově bělavý až nažloutlý, případně zabarvený kávou nebo cigaretami do tmava, na povrchu drsný a velmi pevný. Tak vypadá nános zubního kamene, který může být různě silný – postupně ho při nedostatečné očistě na zubech přibývá. Jakmile totiž jednou vznikne, už se ho sami jen pomocí kartáčku nebo pasty nezbavíme. Jak jeho množství narůstá, postupně přestává jít jen o estetický problém. Dotyčný může skončit i jako pacient parodontologie. Kvůli čemu a jak se na zubech usazuje nebo proč někoho trápí víc než jiného?
Foto: Shutterstock
Jak vzniká zubní kámen
Zjednodušeně řečeno, je to na kámen ztvrdlý zubní plak. A právě zubní plak je v ústech původcem většiny problémů. Jde o lepkavý povlak plný mikroorganismů pokrývající zuby, dásně i jazyk. Bakterie v něm zkvašují cukry ze zbytků potravy v ústech, a tak produkují kyseliny, které tu páchají škody. Odvápňují zuby, naleptávají sliznice a časem vedou k zubním kazům a zánětům dásní.
Tam, kde plak důkladně nevyčistíme kartáčkem na zuby, se drží a postupně se do něj dostávají minerální látky ze slin. Ty pak nechají zubní plak ztvrdnout na kámen, který už vyčistit doma běžnými pomůckami nelze. Naopak. Jeho drsný povrch na sobě drží další plak, který při další nedostatečné očistě průběžně také mineralizuje, a vrstvu kamene navyšuje. Zubní plak zmineralizuje z 50 % už do dvou dnů, na 90 % je mineralizace dokončena po necelých dvou týdnech. U každého je to ale individuální.
Přestože zubní kámen postihne kohokoli, kdo si nevyčistí své zuby dokonale, někdo k němu má větší sklon. Odpověď je ve složení slin každého z nás - někdo v nich má minerálů více.
Jak zubní kámen škodí?
Na hladkém zubu zubní plak neulpívá tak snadno, jako na drsném povrchu zubního kamene. Kvůli tomu škodí i v místech, kde by se běžně neudržel. Bakterie se mohou na kameni pevněji přimknout k zubům a dásním. Kromě toho zubní kámen tkáně v dutině ústní utlačuje a mechanicky narušuje. Problémy přitom netvoří jen nad úrovní dásní. Dostává se i pod ně, kde není na první pohled viditelný. Plak se s jeho pomocí dostává i k závěsnému aparátu zubu, destabilizuje ho, zraňuje a časem může vést až k uvolnění a vypadnutí chrupu. Zubní kámen se vstupní branou pro zánět dásní a paradontózu.
Čím zubní kámen odstranit?
Svede to jen zubní lékař nebo dentální hygienistka, a to pomocí ultrazvuku a speciálních ručních nástrojů. Povrch zubů pak dočistí abrazivní pastou případně využitím airflow. To je speciální, s vodou rozmíchaný prášek stříkaný na zuby pod tlakem. Díky tomu, že jsou pak zuby vyleštěné, a tím i hladké, znesnadní se další usazovaná plaku a tvorba zubního kamene. Stále je ale potřeba důkladná a pravidelná očista dutiny ústní. Na dokonale čistých zubech se totiž zubní kámen nemá šanci usadit.
„Je nutné používat správně zubní kartáček, měkká vlákna uložená v „hlavičce“ kartáčku ve větším množství, důležitá je i správně zvolená technika čištění a rovněž používání mezizubních kartáčků a zubní nitě,“ shrnuje dentální hygienistka Simona Pojerová.
Zdroj informací: Nechci kazy, Hygienistky, Moje dentálka
Nový komentář