Mohl by hrát třeba altruistického milionáře, který si adoptuje dvacet dětí ze zemí třetího světa, nebo záchranáře, který za cenu vlastních zranění vynáší lidi z hořícího letadla chvíli před výbuchem. Přesto se lidem při setkání s ním vybaví jeho morbidní role krvavého řezníka Butchera z hororu Hostel.

Josef Bradna (50) je sice umělecký fotograf, ale nyní i herec v nepřehlédnutelných vedlejších nebo epizodních rolích. Jeho 198 centimetrová postava a typický výraz vhodný pro různě laděné postavy zaujaly před dvanácti lety režiséra Víta Olmera, který z něj udělal ujetého milionáře ve filmu Playgirls.

„Celebritu“ z něj udělal však právě Hostel. „Já ale nejsem žádný řezník, ani to krvavé maso nemám rád. Spíš si pochutnám na kuřecím a nebo ovoci a zelenině,“ s úsměvem se brání doživotní image Bradna.

Roli řezníka vám už ale nikdo neodpáře. Jak jste se k ní dostal? Vzpomněl si na vás někdo od filmu díky vašim předchozím angažmá, nebo jste si musel poctivě odtrpět casting?
Jednalo se o klasický casting, navíc docela všední a nenápadný. Vlastně ani pan režisér tenkrát nijak nevybočoval z normálu a nedalo se tušit, co skutečně hodlá natočit.

Hostel patří mezi nejkrvavější současná filmová dílka. Hrůzu vzbuzuje hlavně proto, že není nereálný a námět se zakládá na existujících zvrácených pudech lidí. Přiznejte, hodně jste si své sadistické role užíval?
Vůbec ne. Nejdříve, po přečtení scénáře, jsem se obával, že na to prostě nebudu mít náturu. Dopadlo to ale tak, že jsem se spíše smál a prožíval celé natáčení jako nějaký špatný vtip.

Koukal jste na film později sám, nebo s někým? Jaký jste z něj měl pocit?
Ano. Musel jsem tak trochu povinně na předpremiéru, premiéru a druhou premiéru. První projekci jsem sledoval se zájmem, jak to vlastně dopadlo. Potom jsem už spíše zavíral oči.

Žil jste poté, co se film dostal do distribuce, tak trochu ve stínu řezníka z Hostelu? Oslovoval vás tak někdo?
Ano, skutečně se to oslovení zavedlo. Horší ovšem bylo, když jsem si poprvé někde přečetl, že jsem monstrum – to jsem potom pomalu nemohl usnout. Ovšem dnes už to mám docela zažité.

Takže pokřik: „To je ten řezník z Hostelu!“ není nic neobvyklého…
Stává se to a většinou samozřejmě vždy, když se to nehodí, a navíc od lidí, od kterých to člověk naprosto nečeká. Má to ale i světlé stránky. To když ze zahraničí dostanu pozvání na autogramiádu.

Pusťme z hlavy řezníka. Jaké jiné role jste si už zahrál?
Začínal jsem jako milionář, byl jsem detektiv, policista, kuchař, lékař, šílený vrah, četník, úředník, šílený úředník, zahradník, vesničan a podobně.

A co z toho vás nejvíce bavilo?
Hned ta první. Karát v českém filmu Playgirls. Bylo to příjemné natáčení, všude krásné obnažené dívky a šampaňské. Skutečně rád na to vzpomínám.

A do jaké z rolí, ať už vedlejších nebo třeba jedné z hlavních, byste se obsadil nejraději?
Snad do nějakého dobráka detektiva, ale nejlépe ve stylu parodie.

Na internetu jsem narazil na vaše vtipné klípky. Jaký máte nejraději humor? Podle těch klípků bych tipoval spíše morbidní, černý…
Máte pravdu. Přitom zrovna Poslední věty před smrtí, na které asi narážíte, jsem chtěl rovnou smazat. Po pravdě mám nejraději dobré parodie a paradoxně naprosto nesnáším horory.Josef Bradna není jen řezník z Hostelu


Karát v české komedii Playgirls, 1995.
Detektiv v české počítačové hře Přítmí, 1999.
Oschatz v německém TV seriálu Viktor Klemperer, 2000.
Edgar Dormann, v německém filmu SAMS II., 2003.
Detektiv v americkém filmu  Rex-patriates, 2003.
Vesničan ve francouzském filmu 93. Rue Lauriston, 2004.
Cestující v českém TV seriálu Letiště, 2006.
Pracovník v kanceláři Westley v americkém filmu WANTED, 2007.
Muž v zahradě v českém snímku Exchange, 2007.
Policajt Šimr v americkém filmu The Beggar’s Story, 2008.Viděla jste Hostel? Máte ráda krvavé horory?

Reklama