Obchod se spodním prádlem Správná podprsenka zaregistroval za celé období uzavření provozoven pokles příjmů o 65 až 70 %. Nařízení se navíc trefilo do začátku sezóny, kdy ženy za normálních okolností více nakupují spodní prádlo a také plavky. Obchod, který je hodně založený na tom, že prodavačky zákaznicím radí s velikostí, sice funguje i jako e-shop, ale nákup spodního prádla je jistější osobně.

5ea80947e84adirena.jpg

Foto: Archiv Ireny Tomascové

S tím nepočítali
 
„Poradenství máme i na e-shopu a když se zákaznice opravdu dobře přeměří, můžeme spolu vybrat tu správnou podprsenku i na dálku. Ale vyzkoušení prádla s naší asistentkou je prostě mnohem spolehlivější. Podprsenka musí opravdu dobře sedět, aby se v ní žena cítila komfortně celý den. Proto zákaznice raději nakupují osobně a na e-shopu si pak třeba pořídí zboží, které už mají vyzkoušené a vědí, že jim sedí střih i velikost,“ popisuje jednatelka obchodu Irena Tomascová, která podle svých slov vnímala znovuotevření jako záchranu svého živobytí. Jenže pak přišla rána pod pás, se kterou nepočítala.
 
„Když se oznámilo, že budeme moci znovu otevřít, vše jsme připravili, nakoupili dezinfekce, ochranné pomůcky, vydezinfikovali prodejny, ale na poslední chvíli jsme se dozvěděli, že vláda zakázala zkoušení oděvů na prodejnách. To byla rána pod pás,“ říká Tomascová.
 
A to je zrovna v obchodě se spodním prádlem podmínka velmi omezující. Irena Tomascová navíc cítí nespravedlnost a nechápe, proč v době, kdy byly prodejny zavřené, si lidé mohli oděvy a prádlo zkoušet v supermarketech, kde je oblečení doplňkovým sortimentem k jídlu. Ani přesto nedošlo k žádnému nárůstu infikovaných. Na dotaz, který k tomu vznesla na ministerstvo zdravotnictví, jí zatím nikdo neodpověděl. 
 
Důvodem, proč vláda k uzavření kabinek přistoupila je skutečnost, že uzavřený prostor je možné infikovat a virus může ulpívat i na jednotlivých kusech oblečení. Zákazníci by si ho tak mezi sebou mohli předávat. Jenže otevření obchodů s oblečením bez možnosti zkoušení jejich provozovatelé hodnotí jako medvědí službu ze strany vlády.

Finanční zátěž
 
„I když budeme mít otevřeno, nemůžeme čekat nějaké zásadní zvýšení tržeb. Když si někdo zboží koupí, a potom ho bude chtít vyměnit, musí původní kousek na několik dní do karantény, což klade zvýšené nároky nejen na nás, ale i na zákaznice, které musejí absolvovat další cestu do obchodu. Pokud si navíc zákaznice vezme zboží domů, ztrácíme přehled o tom, co se s ním dělo. Kdyby si ho vyzkoušela u nás, přesně víme, co s ním dělala a jsem schopné s ním podle toho potom i zacházet,“ konstatuje jednatelka Spravné podprsenky.

shutterstock-221407573.jpg
 Foto: Shutterstock

Během pandemie se obchodu zvýšila návratnost zboží z původních 15 % na 25 %. Finanční zátěží je i pořizování dezinfekčních přípravků a ochranných pomůcek pro prodavačky i zákaznice. Letos se také pravděpodobně nebudou tolik prodávat plavky, protože cestování bude omezené. Podpory od vlády se ovšem Správná podprsenka dosud nedočkala.

Zatím nulová podpora
 
„Nechtěli jsme propouštět, takže jsme požádali o podporu Antivirus. Do dnešního dne jsme ale peníze na mzdové náklady za březen nedostali. Pro představu by se jednalo asi o 20 % celkových mzdových nákladů za březen. Také jsme si požádali o úvěr COVID I. Po více než třech týdnech nás informovali o tom, že část úvěru určená pro Prahu se již vyčerpala. Další úvěr pro podnikatele z Prahy se vyčerpal za 10 minut. Takže od státu jsme nedostali ani korunu. Každá zdravá společnost má finanční rezervy, ty se nám ale již vyčerpávají a nyní nevíme, jestli budeme vůbec schopni pokračovat bez nějaké finanční pomoci. Teď nám vláda sice dovolila otevřít, ale nemožností zboží zkoušet nás zase výrazně omezila. Ale zároveň nám tím vzala možnost žádat o podporu Antivirus ve výši 80 %,“ uzavírá Irena Tomascová.
 
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nicméně na pondělní tiskové konferenci oznámil, že pokud se epidemiologická situace nezhorší, zákaz zkoušení oblečení by mohl být zrušen 11. května, kdy se chystá další vlna uvolňování nařízení.

Reklama